ترسیم نقشه اعماق مریخ برای اولین بار

به گزارش تور تایلند، صدای وزش بادهای مریخی آن چه که زیر سطح این سیاره می گذرد را فاش می نماید.

ترسیم نقشه اعماق مریخ برای اولین بار

به گزارش خبرنگاران و به نقل از اسپیس، محققان اولین نقشه از زیر سطح مریخ را با استفاده از صدای وزش باد در میان لایه های سنگ و خاک در نزدیکی استوای مریخ ترسیم کردند.

آن ها از تجهیزات کاوشگر اینسایت ناسا که در سال 2018 در هامونه الیسیوم(Elysium Planitia) فرود آمد، استفاده کردند تا زلزله های ضعیف مریخی را آنالیز نمایند. داده های اینسایت پیش از این به دانشمندان بینشی تقریبی در خصوص مقدار هسته و ترکیبات آن و بعلاوه ماهیت گوشته و ضخامت پوسته داده بود.

روشی نو که در زمین ابداع شده است برای اولین بار به گروهی از محققان به رهبری یک ژئوفیزیکدان سوئیسی این امکان را داد تا با استفاده از تجهیزات سطح نشین اینسایت به آنالیز زیر سطح مریخ در فاصله 200 متری بپردازند.

سدریک اشملزباخ(Cedric Schmelzbach) ژئوفیزیکدان موسسه فناوری فدرال در زوریخ و نویسنده این مقاله می گوید: ما از روش هایی که در زمین ابداع شده بودند برای دسته بندی مکان هایی با خطر زلزله و آنالیز ساختارهای زیر سطح مریخ استفاده کردیم.

این روش براساس ارتعاشات محیطی کار می نماید. در زمین بادها و اقیانوس ها به طور مداوم باعث ارتعاش سطح می شوند و ارتعاشی که در نقطه ای خاص مقدار گیری می گردد نشانه ای از زیرسطح آن منطقه دارد. این ارتعاشات به زیرسطح زمین نفوذ می نمایند و می توان آن ها را با استفاده از تجهیزات دریافت کرد.

ارتعاشات مریخ از زمین بسیار کمتر است. هیچ اقیانوسی وجود ندارد و جو مریخ رقیق تر است بنابراین بادهای ضعیف تری دارد. علاوه بر آن در زمین مراکز لرزه نگاری بی شماری وجود دارد اما در مریخ تنها می توان از اینسایت استفاده کرد.

با این حال گوش دادن به تعامل باد و لایه های زیرسطح مریخ و دهانه ها و دشت های آن جزئیاتی بی نظیر از ساختار زیر سطح این سیاره فاش می نماید.

اشملزباخ می گوید: هرچه بیشتر به اعماق مریخ نفوذ می کنیم لایه ها قطورتر می شوند. در نزدیکی سطح، لایه ها یک متر هستند اما در اعماق به دهها متر می رسند.

این نقشه ایجاد شده از زیر سطح مریخ بینشی فوق العاده از تکامل این سیاره طی چندین میلیارد سال گذشته فراهم نموده و لایه ای از رسوبات و بقایای گدازه جامد را نشان می دهد که همگی با سنگ پوشه ای شنی به ضخامت سه متر پوشیده شده اند. کشف این لایه رسوبی برای محققان غیرمنتظره بود.

سنگ پوشه(regolith) به لایه ای از سنگ یا پوششی از واریزه های سنگی که روی سنگ بستر را می پوشاند گفته می گردد.

لایه رسوبی که منشا آن هنوز معین نیست در فاصله 30 تا 70 متری از سطح مریخ در میان دو لایه گدازه جامد قرار گرفته است.

اشملزباخ می گوید: ما هنوز در حال کار برای یافتن سن این لایه هستیم. اما این لایه نشان می دهد که تاریخچه زمین شناسی این منطقه پیچیده تر از آن چیزی است که تصور می کردیم و احتمالا فرآیندهای بیشتری در آن اتفاق افتاده است.

محققان دو لایه گدازه کشف شده در اطراف این لایه رسوبی را با مطالعات پیشین دهانه های مجاور مقایسه کردند. این داده ها به آن ها یاری کرد تا منشا این دو لایه را تشخیص دهند. آن ها این لایه ها را متعلق به دو دوره مهم زمین شناسی در مریخ متعلق به 1.7 میلیارد و 3.6 میلیارد سال قبل تشخیص دادند.

در بالای گدازه جوان تر نواری به ضخامت تقریبا 15 متر از مواد سنگی وجود دارد که به نظر می رسد در اثر برخورد شهاب سنگ به وجود آمده باشد.

دانشمندان می خواهند بدانند که آیا می توان این روش را برای مطالعه لایه های عمیق تر مریخ مورد استفاده قرار داد یا خیر.

داده های اینسایت تفاوت های زیادی میان مریخ و زمین نشان می دهد.

این دو سیاره اغلب دوقلوهای منظومه شمسی محسوب می شوند که تا یک نقطه زمانی معین راستا تکاملی یکسانی طی نموده اند. هر دوی آن ها اقیانوس های فراوان و جو غنی داشتند اما پس از آن مریخ بخش عمده ای از میدان مغناطیسی محافظ خود را از دست داد و بادهای خورشیدی و ذرات باردار به آن برخورد کردند و جو این سیاره به تدریج از آن جدا شد و مریخ تبدیل به سیاره زمخت کنونی شد.

دانشمندان امیدوارند اطلاعات زمین شناسی این دو سیاره نشانه هایی از دلیل تکامل متفاوت آن ها فاش کند.

این مقاله در مجله Nature Communications منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 دی 1400 بروزرسانی: 8 دی 1400 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1936

به "ترسیم نقشه اعماق مریخ برای اولین بار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترسیم نقشه اعماق مریخ برای اولین بار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید