تضعیف دلار بهترین راه توقف ماشین جنگی آمریکاست

به گزارش تور تایلند، نظریه پرداز آمریکایی، تضعیف دلار و جایگزینی آن با دیگر ارزها را بهترین راه برای توقف و سرانجام دادن به ماشین جنگی واشنگتن گفت.

تضعیف دلار بهترین راه توقف ماشین جنگی آمریکاست

به گزارش گروه رسانه های تور تایلند، استفن لندمن با بررسی روند حذف دلار از تجارت بین المللی، اظهار کرد: این موضوع مدت هاست که مطرح می شود و البته الان زمان آن فرا رسیده است. زمانی هنری کیسینجر گفته بود کسی که پول را کنترل می کند، می تواند جهان را کنترل کند. دلار در واقع منبع قدرت آمریکاست و به آمریکا اجازه می دهد تا دیگر ملت ها را منکوب و متضرر کند.

وی اضافه نمود: هژمونی دلار از طرف دیگر برای شرکت های آمریکایی امکان سرریز کردن سودشان در بازار جهانی و به تبع آن ایجاد تورم مصنوعی و بحرانی کردن و سود بیشتر را فراهم می کند.

این نظریه پرداز ادامه داد: همین هژمونی دلار، نظامی گری آمریکا، امپراطوری پایگاه های نظامی این کشور در سراسر جهان و جنگ ها و تهاجم های بی پایان را تامین مالی می کند و ملت های دیگر را به قیمت و به بهانه صلح، عدالت و برابری تحت فشار قرار می دهد. همچنین سرریز کردن حجم زیادی از دلارها به خزانه داری آمریکا می تواند کسری بودجه عمومی را جبران و تامین کند.

لندمن تأکید کرد: تا زمانی که بانک های مرکزی کشورهای جهان، دلار خریداری می کنند و این رویه در تجارت جهانی جریان دارد و مسلط است، هژمونی دلار نیز به قیمت صلح، ثبات و امنیت جهانی حفظ خواهد شد و در مقابل آزادی های اساسی نیز به سرعت تحلیل خواهند رفت.

وی درباره آثار حذف دلار از مبادلات بین المللی بر تجارت بین الملل گفت: ضعف دلار و جایگزینی آن با دیگر ارزها، یک مزیت قابل توجه برای صلح و ثبات جهانی خواهد بود و موثرترین راه برای کوتاه کردن و پایان دادن به دستور العمل جنگ های همیشگی و دائمی واشنگتن است.

این کارشناس گفت: کنگره از طریق قدرتی که براساس قانون دارد، می تواند از طریق قطع بودجه به این جنگ ها پایان دهد. البته بیشتر قانون گذاران آمریکایی از پایان دادن به جنگ ها و تهاجمات حمایت می کنند. لذا به همین دلیل تضعیف دلار و جایگزینی آن با دیگر ارزها به عنوان ارز رایج جهانی، بهترین راه و احتمال ممکن برای توقف و پایان دادن به ماشین جنگی واشنگتن است.

لندمن یادآور شد: بسیاری از کشورها بیش از گذشته با ارزهای ملی خود تجارت می کنند و این نشان می دهد که قواعد بازی در حال تغییر است. استفاده چین از یوآن در معاملات نفتی که به آن پترویوآن (در مقابل پترو دلار) گفته شد، خودش یک هشدار جدی است.

وی بیان نمود: در عین حال سلطه دلار در کوتاه مدت دچار تغییر نخواهد شد، بلکه افزایش تجارت دیگر کشورها با ارزهای ملی خود و یا یورو می تواند موقعیت برجسته دلار را تضعیف کند.

این نظریه پرداز آمریکایی اضافه نمود: اگرچه به نظرم در بلندمدت سلطه دلار به پایان می رسد و به زباله دان تاریخ می پیوندد و سبد متنوعی از دیگر ارزها جایگزین آن می شود. اما تغییر و دگرگونی بنای هژمونی فعلی دلار به سرعت تغییر نمی کند و این روند در دوره ای طولانی مدت دچار تغییر و دگرگونی خواهد شد، اما وقتی این تغییر ایجاد شود، سلطه امپراطوری آمریکا نیز به مانند بسیاری دیگر از امپراطوری ها در تاریخ دچار افول و محو خواهد شد.

منبع:فارس

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 دی 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 9

به "تضعیف دلار بهترین راه توقف ماشین جنگی آمریکاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تضعیف دلار بهترین راه توقف ماشین جنگی آمریکاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید