تغییر رنگ گل ها با گرمایش زمین

به گزارش تور تایلند، این مطالعه نشان داد گونه های در معرض تابش، با کاهش اُزن بیشتری روبرو هستند و افزایش رنگدانه چشمگیرتری را نشان می دهند.

تغییر رنگ گل ها با گرمایش زمین

گونه های مختلف حیوانات و گیاهان روش های مختلفی را برای کنار آمدن با تغییرات آب و هوایی که عمدتا به وسیله ما انسان ها بر آن ها تحمیل شده است، دارند و یک مطالعه جدید نشان داده است که گل ها در واکنش به گرم شدن کره زمین رنگ خود را تغییر می دهند.

بدون شک فرایند صعودی در گرمایش کره زمین وجود دارد و ما نمی توانیم تأثیر انسان را در آن انکار کنیم. در حالی که بعضی از ما برای جلوگیری و کاهش آن کوشش می کنیم، اما متأسفانه در نهایت نیز مجبوریم خود را با تغییرات اجتناب ناپذیر حاصل از آن تطبیق دهیم و این فقط ما انسان ها نیستیم که خود را با گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی حاصل از آن تطبیق می دهیم.

تحقیقات جدید نشان داده است که بعضی از گل ها در حال گسترش رنگدانه های خود بر روی گلبرگ ها هستند تا از گرده خود در برابر افزایش تابش اشعه ماوراء بنفش و کاهش ازن محافظت نمایند. این مطالعه نشان می دهد که آن ها این کار را از سال 1941 شروع نموده اند.

مجموعه ای از 1238 نمونه گیاه هرباریوم از 42 گونه مختلف گل بین سال های 1941 تا 2017 مورد آنالیز قرار گرفته است تا آزمایش گردد که آیا رنگدانه های آن ها بسته به مکان آن ها یعنی استرالیا، اوراسیا و آمریکای شمالی متفاوت است یا نه.

هرباریوم (herbarium) مجموعه ای از گیاهان خشک و حفظ شده و اطلاعات مربوط به آن ها است که برای مطالعات علمی استفاده می گردد. این اصطلاح را می توان در خصوص ساختمان یا اتاقی که مجموعه در آن نگهداری می گردد یا موسسه ای که نه تنها از آن ها نگهداری می نماید بلکه از آن ها استفاده هم می نماید، به کار برد.

نمونه می تواند گیاهان کامل یا قسمتی از گیاهان باشد که معمولاً خشک شده و روی یک ورق یا کاغذ چسبانده شده است، همچنین بسته به مورد ممکن است در جعبه هایی ذخیره شده یا در الکل و دیگر مواد نگهدارنده قرار داده شده باشد. نمونه این مجموعه اغلب در توصیف آرایه های گیاهی به عنوان منبع استفاده می شوند.

تصاویر گرفته شده از یک گونه در سال های مختلف توسط دوربین های حساس به اشعه ماوراء بنفش گرفته شده است تا محققان ببینند آیا تغییری قابل مشاهده است و مشاهده کردند که اختلافات آن ها در طول سالیان، آشکار بود.

رنگدانه ها در سطح جهانی در تمام گل ها دو درصد افزایش یافته بود. با این حال، در گل های دارای گرده و در معرض تابش اشعه ماوراء بنفش کمی متفاوت بود.

این مطالعه نشان داد گونه های در معرض تابش، با کاهش اُزن بیشتری روبرو هستند و افزایش رنگدانه چشمگیرتری را نشان می دهند. محققان شرح دادند: در گونه هایی که پرچم آن ها درون گلبرگ ها محصور شده اند، با افزایش دما، رنگدانه ها کاهش می یابد.

به اندام نر گیاهان در فراوری مثل جنسی، پرچم می گویند. دستگاه زایای نر شامل عضو فراوری مثل نر گیاه است که پرچم نام دارد و جایگاهش در خارج دستگاه زایای ماده و داخل جام گل است (بین مادگی و گلبرگ). هر پرچم از دو بخش بساک و میله تشکیل شده است. بساک غالباً شامل 4 کیسه حاوی دانه های گرده است که کیسه بساک گفته می گردد.

پرچم ها در وسط گل ها به شکل میله های باریک و بلندی هستند که برجستگی های کوچکی در نوک آن ها دیده می گردد. روی برجستگی های نوک پرچم، گرد زرد رنگی وجود دارد که اگر به آن ها دست زده گردد، به انگشتان می چسبند.

بساک مهمترین بخش پرچم است که در آن دانه های گرده تشکیل می شوند. در هر بساک غالباً دو حجره اصلی وجود دارد که هر کدام از آن ها به نوبه خود دارای دو حجره کوچکتر به نام کیسه گرده است. درون کیسه های گرده دانه های گرده فراوری می گردد.

در این تحقیق به طور کلی مشاهده شد که گل ها برای محافظت از گرده های خود در حال افزایش رنگدانه های خود هستند. با این حال، با توجه به افزایش رنگدانه ها، آن ها نور های ماوراء بنفش بیشتری را جذب می نمایند که منجر به گرم شدن بیش از حد گرده می گردد و بنابراین احتمال زیست پذیری بیشتر را کاهش می دهد.

این مطالعه نشان می دهد که گرمایش جهانی ممکن است گرده افشانی را به وسیله تأثیر بر رنگ گل ها تغییر دهد و این امر تأثیراتی بر تناسب فراوری مثل گیاهان می گذارد.

این مطالعه اولین تحقیقی است که چنین داده هایی را آشکار می نماید و بیش از یک گونه را پوشش می دهد. مطالعات قبلی که روی گونه خاصی از پرندگان اجرا شده بود، نشان داد که آن ها با افزایش دما، ملانیسم یا سیه چردگی را تجربه می نمایند.

این مطالعه در مجله Current Biology منتشر شده است.

منبع: فرادید
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 14 آبان 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1268

به "تغییر رنگ گل ها با گرمایش زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر رنگ گل ها با گرمایش زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید