تمام مراجع تقلید بر لزوم رعایت توصیه های بهداشتی تاکید دارند

به گزارش تور تایلند، دبیر کل حزب الله نقش آفرینی بیشتر رسانه ها و شبکه های اجتماعی در بزرگداشت و احیای عزاداری ماه محرم را خواهان شد.

تمام مراجع تقلید بر لزوم رعایت توصیه های بهداشتی تاکید دارند

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری خبرنگاران، سخنرانی سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان به منظور تشریح برنامه های مراسم محرم سال جاری با توجه به شرایط کرونایی آغاز شد.

سید حسن نصرالله در ابتدای سخنرانی خود گفت: ایام محرم برای ما مجموعه ای از مسئولیت ها و وظایف است و دوستداران اهل بیت (ع) در سراسر دنیا به شکل های مختلف این مناسبت را زنده نگه می دارند. شیعیان برای آشنایی با اصول و ضوابط عزاداری محرم ابتدا به ائمه و سپس به علما و فقها مراجعه می کردند.

لزوم توجه و پایبندی به توصیه های بهداشتی

دبیر کل حزب الله با بیان اینکه امروز با توجه به شیوع کرونا استفتائاتی از تمام مراجع اجرا شده است، اضافه نمود: تمام مراجع تقلید بر لزوم توجه و پایبندی به توصیه های بهداشتی به دلیل شیوع کرونا تأکید کردند. هر کشوری امروز به دلیل شیوع این ویروس شرایطی دارد و به همین دلیل باید شرایط عزاداری معین و اعلام گردد.

سید حسن نصرالله ادامه داد: ما در لبنان نهادهای متعددی برای احیای مراسم محرم داریم و بخش اعظم آن معمولاً توسط حزب الله و جنبش امل برگزار می گردد. از یک ماه و نیم پیش ما و برادران در جنبش امل پیرامون برگزاری مجالس عزاداری وارد بحث و آنالیز شدیم. ما دو فرضیه داشتیم یکی اینکه گسترش ویروس محدود است و بنابراین اقدامات باید به شکل طبیعی برگزار گردد. فرضیه دوم شیوع گسترده بیماری بود و به تبع آن تجمعات و برگزاری مجالس سخت می نمود.

نقش آفرینی رسانه ها و شبکه های اجتماعی در ایام عزاداری

دبیر کل حزب الله همچنین نقش آفرینی بیشتر رسانه ها و شبکه های اجتماعی در عظیمداشت و احیای عزاداری ماه محرم را خواهان شد.

سید حسن نصرالله با بیان اینکه مراسم محرم در لبنان، در بیشتر مناطق توسط حزب الله، جنبش امل و مجلس اعلای اسلامی و دیگر گروه ها برگزار می شد، اضافه نمود که این مراسم به شکل باشکوهی برگزار می شد و هرسال هزاران نفر در آن شرکت داشتند.

دبیر کل حزب الله توضیح داد: آنالیز های گسترده ای در حزب الله و جنبش امل پیرامون دستیابی به یک تصمیم برای برگزاری مجالس حسینی انجام گرفت. اوضاع حکایت از امکان برقراری مجالس داشت و تصمیم گرفتیم که تا قبل از ماه محرم منتظر بمانیم تا ببینیم شرایط بهداشتی در لبنان به چه شکل پیش می رود. قبل از صدور بیانیه مشترک پیرامون مجالس عاشورایی، ارزیابی مشترکی انجام گرفت و معین شد که شرایط کرونا از کنترل خارج شده است و تعداد مبتلایان زیاد است.

کرونا در لبنان از کنترل خارج شده است

سید حسن نصرالله ادامه داد: واقعیت این است که کرونا در لبنان از کنترل خارج شده است و بیمارستان ها برای پذیرش موارد کرونا دیگر ظرفیت ندارند و با کمبود تجهیزات پزشکی و دارو روبرو هستیم و مردم به پروتکل های بهداشتی توجه ندارند. شرایط کرونا وخیم شده است و راهکار آن بازگشت به رعایت ضوابط بهداشتی است و کشورهای بسیار پیشرفته هم به دلیل عدم توجه به فاصله گذاری و استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی با مشکل روبرو شده اند.

گناهان عظیم بی توجهی به شیوع ویروس کرونا

دبیر کل حزب الله با بیان اینکه بی توجهی به شیوع ویروس کرونا مانند قتل شبه عمد است و از نظر دینی از گناهان عظیم به شمار می رود، اضافه نمود: کسی که می خواهد در کشوری که با شیوع کرونا روبرو است مراسم عزاداری برگزار کند باید مسئولیت شرعی آن را هم متحمل گردد.

لزوم عدم برگزاری مراسم عزاداری به صورت تجمعات

سید حسن نصرالله ادامه داد: ما و جنبش امل و مجلس اعلای اسلامی شیعی به این نتیجه رسیدیم که رعایت این ضوابط در مراسم عزاداری بسیار سخت است و نمی توانیم رعایت آن را تضمین کنیم بنابراین بر لزوم عدم برگزاری مراسم عزاداری به صورت تجمعات تأکید شد.

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه از مردم خواست که اگر کسی نظر دیگری در این خصوص دارد آن را ارائه کند؛ اما این موضوع نباید به یک کشمکش تبدیل گردد.

سید حسن نصرالله همچنین با اشاره به نذورات در ماه محرم و مبارک خواندن این عادت، تأکید کرد که با توجه به شیوع ویروس کرونا، نبایستی تجمع های عظیمی در این خصوص شکل بگیرد.

او اضافه نمود: درست ترین شیوه، سال جاری، آن است که غذا ها بدون شکل گیری تجمعات آماده گردد و با رعایت پروتکل های بهداشتی در خانه ها توزیع گردد.

سید حسن نصرالله در خاتمه سخنانش گفت: إن شاء الله در اولین روز محرم درباره این مناسبت صحبت خواهیم کرد.

4129/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1259

به "تمام مراجع تقلید بر لزوم رعایت توصیه های بهداشتی تاکید دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمام مراجع تقلید بر لزوم رعایت توصیه های بهداشتی تاکید دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید