فراوری لپ تاپ و گوشی با همکاری چینی ها

به گزارش تور تایلند، یک کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات با تشریح جزئیات سند توافق همکاری ایران و چین در حوزه فاوا از تشکیل کارگروه نیازسنجی موضوعات مرتبط با این همکاری در مرکز ملی فضای مجازی اطلاع داد.

فراوری لپ تاپ و گوشی با همکاری چینی ها

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

محمدامین احمدلو در خصوص جزئیات سند همکاری توافق ایران و چین در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی گفت: متن تفاهمنامه ای که میان ایران و چین امضا شد، هنوز منتشر نشده است. اما در تیرماه سال 99 پیش نویسی از طرف وزارت امور خارجه منتشر شد که در واقع به عنوان پایه اصلی این توافقنامه شناخته می گردد و گفته شده که کلیات این پیش نویس با توافقنامه نهایی تفاوت و تغییرات چندانی ندارد.

وی با بیان اینکه آنالیز ها نشان می دهد که این سند در چند لایه مختلف به همکاری دو کشور در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات تاکید دارد، گفت: در این سند کلان، قراردادی به معنای تعهد و تعریف پروژه دیده نمی گردد و ابعاد آن نشان می دهد که فعلاً تفاهم دو کشور روی کلیات موضوع است.

کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات اندیشکده ایتان با اشاره به اینکه آنالیز پیش نویس این تفاهمنامه حاکی از آن است که این توافق دارای یک ساختار چند لایه شامل مأموریت ها، اهداف اساسی و در نهایت زمینه های همکاری و اقدامات اجرایی است، ادامه داد: در بحث اهداف اساسی داخل پیش نویس بند مرتبط با فاوا به توسعه همکاری های علمی، فنی و مالی و حقوقی در حوزه های مختلف فضای مجازی و تجهیزات کاربر نهایی تاکید شده است.

وی اضافه نمود: در خصوص زمینه های همکاری دو کشور شاهد تعریف 4 سطح در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی هستیم. به این معنی که تعریف پروژه های مشترک برای توسعه و تقویت شبکه زیرساخت هایی ارتباطی و اطلاعاتی، تعریف پروژه های مشترک آزمایشی در حوزه فناوری های هوشمند و هوش مصنوعی، تقویت همکاری ها در طرح های مرتبط با فرکانس رادیویی و هماهنگی در فرکانس های ماهواره در صحنه بین المللی و انجام تحقیقات مشترک در حوزه دانشگاهی توسط شرکت های دانش بنیان و استارت آپها این 4 سطح را تشکیل می دهند.

احمدلو با بیان اینکه بعد اقدامات اجرایی این سند در حوزه فاوا، مربوط به کلان پروژه هایی می گردد که به زمینه های همکاری مشترک به صورت جزئی تر اشاره دارد، گفت: در این لایه، بحث توسعه نسل پنجم ارتباطات (5G)، خدمات پایه کاربردی شامل موتور جستجو، پست الکترونیک و پیغام رسان و نیز بحث تجهیزات ارتباطی شامل مسیریاب ها، سوئیچ ها، روترها، سرور و تجهیزات مراکز و استوریج و GPS، مطرح شده است.

وی گفت: در خصوص تجهیزات کاربر نهایی نیز در این سند به همکاری در فراوری تلفن همراه، تبلت و لپ تاپ اشاره شده است. آنالیز همکاری در حوزه های نرم افزاری مانند سیستم عامل رایانه و تلفن همراه، مرورگر، آنتی ویروس ها و سایر حوزه هایی که ابعاد نرم افزاری دارند نیز در این بخش دیده است.

این کارشناس با بیان اینکه در لایه اقدامات اجرایی در سند همکاری ایران و چین در حوزه فاوا، پیشنهاد واگذاری بخشی از سهام شهرک هوش مصنوعی چین به سرمایه گذاران ایرانی نیز مطرح شده است، اضافه نمود: هماهنگی برای تدوین قوانین و کنوانسیون های بین المللی در حوزه حاکمیت دولت ها در فضای مجازی از دیگر موارد این سند است تا دو طرف بتوانند همکاری های مشترکی در این فضا داشته باشند. همچنین همکاری در زمینه های مرتبط با رسانه های برخط در اشکال مختلف که مبادله اطلاعات میان کشورها باشد و تشویق تیم واکنش اضطراری شبکه رایانه ای ملی دو کشور برای امضای تفاهم نامه در حوزه امنیت سایبری در این سند مطرح شده است.

وی با اشاره به تشکیل کارگروه هایی در ذیل دبیرخانه همکاری ایران و چین، ادامه داد: یکی از کارگروه های ایجاد شده مرتبط با بحث فضای مجازی و حوزه فاوا بوده است که با موضوع مرکز ملی فضای مجازی و به ریاست رئیس این مرکز، جلساتی با حضور کارشناسان و نمایندگان دستگاه ها، تشکیل و طرح موضوع و احتیاجمندی های مربوطه ارائه شد.

احمدلو با تاکید بر اینکه این کارگروه در فضایی کارشناسی و برای برطرف احتیاجمندی ها شکل گرفته است، اضافه نمود: نظرات نمایندگان بخش خصوصی و کارشناسان در این حوزه گردآوری شد و مورد آنالیز نهاده شد. در این کارگروه پیشنهادهای مختلف از سوی کارشناسان در بخش های مختلف ارائه و جمع بندی نهایی بر این بوده که ضروری است که مبتنی بر این سند تفاهم، در حوزه فاوا برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تدوین گردد و طبق آن اصول کارها جلو برود.

وی با بیان اینکه این توافق حتماً برای کشور خوب و مورد احتیاج است، گفت: ضروری است که بخش نخبگانی و دغدغه مندان کشور به پروژه های مورد احتیاج متمرکز شوند تا بتوانیم حداکثر منفعت را برای کشورمان در بخش های مختلف داشته باشیم. بر این اساس ابعاد پروژه ها و اینکه به چه شکلی با طرف چینی توافق گردد باید مورد توجه قرار گیرد.

این کارشناس با اشاره به اینکه طرف چینی به صورت کلی علاقه مند بوده که پروژه ها از سمت ایران مطرح گردد و به همین دلیل در این سند، عمده موضوعات مبتنی بر احتیاجمندی های کشور و موضوعات مورد علاقه کشور است، گفت: آنالیز ها نشان می دهد که در زمینه های مطرح شده در این سند در حوزه فاوا، کشور سابقه درخشانی نداشته و عمدتاً سعی نموده ایم از سرمایه گذاری خارجی به معنای خرید تجهیزات استفاده کنیم و تا به امروز در داخل کشور نتوانسته ایم با استفاده از همکاری های بین المللی شاهد ارتقای توان داخلی و فراوری شویم.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1634

به "فراوری لپ تاپ و گوشی با همکاری چینی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری لپ تاپ و گوشی با همکاری چینی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید