10 ابداع برتر 2021

به گزارش تور تایلند، مجله تایم فهرستی از برترین ابداعات سال 2021 را منتشر نموده که با نگاهی به آنها، می توان فهمید که مهم ترین معیارش برای انتخاب، کاربرد و مفید بودن آنهاست.

10 ابداع برتر 2021

به گزارش دنیای اقتصاد، کارآمدترین این نوآوری ها عبارتند از: متن شنیدنی، استفاده از واقعیت افزوده در نقشه گوگل، نوت بوک قابل تعمیر، کنترل فکر با یاری رایانش کامپیوتری، دوربین پوشیدنی و پردازنده نو شرکت کوآلکام.

در طول سال ها، تکنولوژی راه و روش زندگی ما را به کلی تغییر داده و رنگ تازه ای به روزمرگی های مان زده است. از آنجایی که نقش این نوآوری ها در دنیای امروز پررنگ تر شده است، فرایند رشد خلاقیت های نو در این حوزه هم سرعت گرفته و به توسعه اختراعات و ابدعات تازه و کاربردی تر منجر شده است.

با این اوصاف است که انتخاب برترین ها از این بین، کار ساده ای به نظر نمی رسد، اما مجله تایم به سیاق هر سال لیستی از برترین ابداعات سال 2021 را منتشر نموده است که با نگاهی گذرا به آن ها به راحتی می توان فهمید که مهم ترین معیارش برای انتخاب، کاربرد و مفید بودن آنهاست.

لیست مجله تایم، صد اختراع برتر امسال میلادی را انتخاب و معرفی نموده است. در اینجا، اما 10 اختراع کارآمدتر را از این لیست انتخاب نموده و بیشتر با آن ها آشنا می شویم:

متن شنیدنی: مطالعه اگرچه برای بسیاری جذابیت چندانی ندارد، اما برای برخی دیگر - که اتفاقا گاهی بسیار به آن علاقه مندند- چالشی جدی و سخت است.

ده ها میلیون نفر از مردم دنیا با مسائل مربوط به درک مفاهیم، کم بینایی، خوانش پرشی (اختلالی در توانایی خواندن) و مصائبی دیگر روبرو هستند. درست همین جاست که استفاده از رایانش و هوش مصنوعی می تواند راهگشا باشد.

OrCam Read دستگاهی است که می تواند هر بخشی از هر متن را با صدای بلند بخواند. فقط کافیست کاربران قسمت لیزر این دستگاه را روی صفحه ای از کتاب، منو، یک آگهی یا نمایشگر بگذارند و کلید آن را فشار بدهند تا دستگاه بلافاصله آغاز به خواندن آن متن کند.

OrCam Read متن را با صدایی کاملا طبیعی می خواند. این دستگاه بعلاوه امکان خواندن متن با زبان های مختلف را هم دارد. از آنجایی که این دستگاه امکان پاسخگویی با فرمان های صوتی را دارد، کاربران می توانند از آن بخواهند که متنی را بخواند، شماره تلفنی را از داخل یک آگهی بخواند، ساعات کار یک فروشگاه یا شرکت را بخواند یا داستان مورد علاقه شان را دوباره بخواند.

جهتی را که می روید، ببینید: چندبار تا حالا پیش آمده است که در حوالی مکانی ناشناخته پرسه بزنید و همزمان به نقشه روی گوشی موبایل تان چشم بدوزید تا ببینید که باید به کدام سمت بروید؟

در قامت یک عابر پیاده جهت یابی با جهت هایی از چشم یک پرنده، بسیار دور از فکر به نظر می رسد، اما قابلیت لایو ویو یا منظره زنده در سرویس نقشه گوگل، این مشکل را حل نموده و با استفاده از واقعیت افزوده، هدایت ها را در بالای جهتی که شما به صورت زنده می بینید، قرار می دهد.

اندره لی طراح ارشد بخش لایو ویو در سرویس نقشه گوگل در این مورد می گوید: این امکان به طور موثری نقشه شما را با دنیای واقعی هماهنگ می نماید.

تا حالا نمای خیابانی (Street View) گوگل تنها حدود نیمی از دنیا را پوشش می داد و لایو ویو هم در مکان های چند طبقه مانند ترمینال ها، فرودگاه ها و مراکز خرید به خوبی کار نمی کرد.

این شرکت همچنان مشغول اجرای آزمایشی این سرویس در مکان های سربسته در آمریکا مانند مراکز خرید است، اما ده ها میلیون کاربران در دنیا در حال حاضر از سرویس لایو ویو استفاده می نمایند.

نوت بوکی که می توانید آن را تعمیر کنید: پدیده نو شرکت Framework، یک تکنولوژی درخشان معمولی نیست که لپ تاپ های قدیمی را منسوخ کند. اتفاقا کاربران آن می توانند باتری، کیبورد و دیگر بخش های آن را تعویض و تعمیر نموده یا ارتقا بدهند.

این قابلیت جالب باعث شده است که این لپ تاپ باریک در برابر شورش بی رحم تکنولوژی های نو، در امان بماند. نیراو پاتل مدیرعامل شرکت Framework که زمانی در زمینه توسعه نرم افزار در اپل مشغول بود، معتقد است که مردم در پی جایگزینی برای محصولات موجود هستند تا بتوانند با تکنولوژی روز همراه شوند.

گروه تحقیقات تمایلات عمومی در ایالات متحده آمریکا که سردمدار جنبش حق تعمیر است، تخمین زده که مردم آمریکا می توانند با تعمیر دستگاه های دیجیتال خود به جای جایگزین کردن آنها، به صرفه جویی سالانه 40 میلیارد دلار یاری نمایند.

این کار تاثیر زیست محیطی گسترده ای هم دارد که باعث می گردد دستگاه های کمتری دور انداخته شده و به این ترتیب زباله الکترونیکی کمتری فراوری گردد.

آموزش کدنویسی به بچه ها: کدنویسی در اولین مراحل خودش، بیشتر موضوع حل مشکل است و تشخیص الگو های اصلی. روبات Sphero indi بدون احتیاج به هیچ نمایشگری، هر دو این راه چاره ها را آموزش می دهد.

به این ترتیب بچه ها چهار ساله هم با استفاده از کاشی های رنگارنگ و بادوام، می توانند یک خودروی روباتیک را از نقطه A به نقطه B برسانند. کاشی های سبز سرعت را افزایش می دهند، کاشی های صورتی دستور چرخش نود درجه ای به سمت چپ را می دهند و کاشی های بنفش دستور چرخش و جست وخیز کردن را می دهند.

این کاشی ها از جنس پلاستیک نبوده و در عوض از لاتکس بدون پلاستیک یا کاغذ ساخته می شوند. قیمت این روبات از 125 دلار آغاز می گردد.

کنترل فکر با یاری رایانش کامپیوتری: یک شرکت فعال در زمینه فراوری دارو های اعصاب بیوالکترونیک، به تازگی موفقیتش در آزمایش استفاده از رابط کامپیوتری داخل مغز یا پروتز عصبی خبر داده است که به افرادی با معلولیت های حرکتی جدی امکان انجام کار های روزمره شان مانند پیغام و ایمیل دادن، خرید آنلاین، امور بانکی مجازی را می دهد.

استفاده از این پروتز هیچ احتیاجی به جراحی مغز ندارد و به وسیله رگ های خونی، وارد بدن بیماران می گردد. به این ترتیب امکان ذخیره و انتقال داده های فکری از خارج بدن بیماران هم امکان پذیر می گردد. فناوری ابداعی شرکت Synchron به تازگی تایید سازمان غذا و داروی آمریکا را هم دریافت نموده است.

نسل نو دوچرخه های برقی اشتراکی Lyft: در سال های اخیر برنامه های مربوط به دوچرخه های اشتراکی شهری، حسابی هوادار پیدا نموده و شرکت های ارائه دهنده خدمات حمل ونقل اشتراکی در حال ساخت محصولات نو در این حوزه هستند.

شرکت Lyft این روز ها مشغول ساخت یک دوچرخه اشتراکی نو است؛ یک دوچرخه برقی که در هربار شارژ امکان طی مسافت 60 مایلی را می دهد که این اندازه در مقایسه با دوچرخه های اشتراکی قدیمی تر، دوبرابر شده است.

این دوچرخه نو امکان شارژ مجدد در ایستگاه های شارژ را دارد تا به این ترتیب فرصت سفر های طولانی تر را فراهم کند. این دوچرخه قرار است در ماه های آینده و ابتدا از شیکاگو وارد سیستم حمل ونقل شهری گردد.

موشک نیوشپرد: در روز سیزدهم اکتبر ویلیام شاتنر بازیگر کانادایی، به همراه سه نفر دیگر با یاری یک راکت به مسافت 62 مایلی آسمان و لبه جو زمین رفتند تا نویددهنده آغاز دوره نوی از توریسم فضای-تجاری باشند.

موشک نیوشپرد چابک شامل یک بوستر 59فوتی و کپسولی است که شرکت بلواورجین - شرکت فضایی تاسیس شده به وسیله جف بزوس- آن را طراحی و ساخته است.

این موشک تا حالا دوبار مسافرانش را در یازده دقیقه به فضا برده است. سوخت این موشک اکسیژن خالص مایع و هیدروژن بوده و به کلی قابلیت استفاده مجدد را دارد. البته شرکت بلواورجین هنوز قیمت بلیت های سفر با نیوشپرد و زمان استفاده عمومی از آن را اعلام ننموده است.

دوربین پوشیدنی: Wristcam یک دوربین پوشیدنی و جداشدنی است که روی بند ساعت هوشمند اپل قرار می گیرد و از دو لنز برای گرفتن عکس های سلفی و معمولی بهره می برد.

این دوربین تنها امکان تعبیه شدن در بند ساعت هوشمند اپل را دارد و قابلیت تماس تصویری با دیگر کاربران ساعت هوشمند اپل یا آی فون را با یاری یک اپلیکیشن اختصاصی، فراهم می نماید. این دوربین در پاسخ به نگران های مربوط به امنیت حریم خصوصی، از یک لامپ LED بهره می برد که در هنگام کار با آن، روشن می گردد.

کامپیوتر های مک سریع تر با پردازنده M 1: معرفی این پردازنده اپل در سال 2020، در واقع گذر این شرکت از وابستگی به پردازنده های اینتل و رسیدن به پردازنده ای اختصاصی برای کامپیوتر های رومیزی و لپ تاپ های مک بود؛ درست شبیه کاری که برای موبایل های هوشمند و تبلت هایش کرد تا به این ترتیب حاکمیت خودش در صنعت تکنولوژی را تثبیت کند.

حالا بعد از گذشت یک سال و نیم از این اتفاق، به خوبی معین شده که اپل حرکتی کاملا درست و استراتژیک را انجام داده است. پردازنده های نو M 1 Pro و M 1 Max این شرکت هم با هدف کاربران حرفه ای فراوری شده و قرار است در محصولات بعدی اپل به کار گرفته شوند.

پلت فرم اسنپ دراگون XR 2 شرکت کوآلکام برای قدرت بخشیدن به متاورس: با حرکت شرکت های بزرگ تکنولوژی مانند متا (فیس بوک سابق) به سمت استفاده کامل از واقعیت افزوده و واقعیت مجازی یا آنچه به آن متاورس یا آرمان شهر مجازی گفته می گردد، احتیاج به پردازنده های موبایل پرقدرت و سریع تر که بتوانند اپلیکیشن های مرتبط را به خوبی اجرا نمایند، بیشتر احساس می گردد.

با این اوصاف شرکت کوآلکام با پردازنده اسنپ دراگون XR 2 وارد این عرصه شده است تا اولین پردازنده موبایل AR/ VR خودش را که مبتنی بر پهنای باند 5 G است، به بازار عرضه کند.

منبع: فرارو
انتشار: 15 دی 1400 بروزرسانی: 15 دی 1400 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1943

به "10 ابداع برتر 2021" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 ابداع برتر 2021"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید