تی رکس ها خنگ بودند!

به گزارش تور تایلند، پژوهشی تازه یافته های گذشته درباره هوش تی رکس را زیر سؤال برده است. برخلاف ادعاهای گذشته، این دایناسور از نظر هوش به کروکودیل های امروزی شباهت داشت.

تی رکس ها خنگ بودند!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، از دهه 1970، اغلب دانشمندان توافق داشته اند که تیرانوسورس رکس، به میزان خزندگان امروزی باهوش بود؛ اما پژوهشی در سال 2023 که به وسیله یک دانشمند عصب شناسی برزیلی انجام شد، این ادعا را بیان کرد که هوش شناختی تی رکس به نخستی ها نزدیک تر بوده است. آیا این دایناسور معروف می توانست به میزان یک بوزینه یا حتی انسان باهوش باشد؟

بر اساس پژوهشی که به تازگی در مجله Anatomical Record منتشر شده، پاسخ به پرسش فوق احتمالا خیر است. گروهی بین المللی از دانشمندان با تأکید بر یافته های قدیمی بر این باورند که هوش تی رکس شباهت زیادی به کروکودیل های امروزی داشته است. به نقل از کاپی کاسپار، مؤلف ارشد این پژوهش، دیدگاه قدیمی تر، درست ترین دیدگاه درباره تی رکس است.

دانشمندان برای آنالیز زیست شناسی مغز در حیوانات منقرض شده ای مثل دایناسورها از اندوکست ها یا قالب های جمجمه فسیل استفاده کردند تا به این ترتیب میزان مغز و نسبت بافت درون آن را تخمین بزنند. شاید این روش بی نقص نباشد، اما در حال حاضر برترین مدل محسوب می گردد.

در تمساح ها و کروکودیل های کنونی، مغز تقریبا 30 درصد از حفره مغزی را اشغال می نماید. در پستانداران و پرندگان، این عدد به نزدیکی 100 درصد می رسد.

ی رکس واقعا چقدر باهوش بود؟

به نقل از کاسپار و همکارانش، یکی از مسائل پژوهش 2023 این بود که میزان مغز تی رکس را بیش از حد بزرگ تخمین زده بود و تصور می شد مغز کل حفره مغزی را احاطه نموده است. پژوهشگرها با توجه به شکل و فرم اندوکست های دایناسور که برای پژوهش در دسترس بود، به این نتیجه رسیدند که نسبت مغز به مایع در تی رکس به خزندگان امروزی نزدیک تر است تا پرندگان.

دومین مشکل پژوهش برزیلی ناسازگاری داده ها بود؛ به طوری که پژوهشگرها برای تخمین ابعاد مغز، دیگر ساختارهای درون حفره مغز تی رکس مثل گیرنده های بویایی را نیز که بخشی از خود مغز نیستند، درنظر گرفته بودند. این داده ها بعلاوه ترکیبی از نمونه های تی رکس نابالغ و بزرگسال را دربر می گرفت.

کاسپار و همکارانش در پژوهش تازه با استانداردسازی تخمین های توده بدنی و جداسازی ساختارهای داخل جمجمه تی رکس که ربطی به فعالیت عصبی نداشتند، به مرتب سازی مجموعه داده های گذشته پرداختند؛ اما نتوانستند نتایج پژوهش 2023 را تکرار نمایند و درعوض، به نتایجی متفاوت دست یافتند.

پژوهشگران با استفاده از تخمین های تازه از حجم مغز، تعداد نورون ها یا سلول های عصبی داخل مغز تی رکس را تخمین زدند. بر اساس یافته ها، تی رکس بین 250 میلیون تا 1.7 میلیارد نورون داشته که از نظر تعداد به کروکودیل ها شبیه است. در مقابل، پژوهش برزیلی تعداد نورون های تی رکس را مشابه با بوزینه ها، 3.3 میلیارد تخمین زده بود

با این حال، پژوهش تازه به این نکته اشاره می نماید که ابعاد مغز و تعداد نورون ها لزوما برترین شاخص های پیش بینی برای هوش شناختی به شمار نمی روند. تعداد نورون ها و میزان مغز به شدت در میان حیوانات فرق دارد، اما همواره به معنای شایستگی بیشتر نیست.

برای مثال، کبوترها مغز کوچک و تراکم نورونی بالایی دارند؛ به طوری که تعداد نورون های آن ها می تواند با میمون هایی که مغز بزرگ تری دارند، مقایسه پذیر باشد. کاسپر می گوید: تعداد نورون ها به خودی خود شاخص خوبی برای هوش در حیوانات امروزی به شمار نمی رود؛ بنابراین چرا باید فرض کنیم برای حیوانات منقرض شده کار می نماید؟

گرچه تی رکس احتمالا هوش کروکودیل را داشته است، نباید این مسئله را به عنوان یک پله تنزل از هوش سطح نخستی ها درنظر بگیریم. طیف کامل رفتارهای دایناسورها به علت گذشت زمان طولانی، قابل شناسایی نیست و درک بیشتر درباره زیست شناسی مغز تی رکس می تواند به پژوهش درباره خزندگان امروزی هم یاری کند. کاسپار می افزاید: وقتی می گوییم دایناسورها از نظر شناختی به خزندگان امروزی شباهت دارند به این معنی نیست که حیوانات کسل نماینده ای بودند. بلکه خزندگان هم جذابیت های خود را دارند.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 28 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1403 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 2336

به "تی رکس ها خنگ بودند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تی رکس ها خنگ بودند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید