جاذبه های طبیعی و زیبای قرقیزستان، عکس

به گزارش تور تایلند، اگر تمام این رودها را پیوسته در نظر بگیریم، طول آن ها به 35,000 کیلومتر می رسد! نارین، طویل ترین رود قرقیزستان است که در 600 کیلومتر از خاک این کشور می خزد و پیش می رود.

جاذبه های طبیعی و زیبای قرقیزستان، عکس

جالب است بدانید که 200 کیلومتر دیگر از این رود در خاک کشور همسایه، یعنی ازبکستان جاری است. با ما همراه شوید تا با تور مجازی، از کشور بکر و کوهستانی قرقیزستان دیدن کنیم.

رود نارین، از به هم پیوستن دو رشته رود چانگ نارین و کیچی نارین تشکیل می گردد. این دو رود، خود از یخچال طبیعی تیان شان و دریاچه واقع در نزدیکی آن سرچشمه می گیرند.

رود نارین با عبور از دامنه کوهستان ها و تاثیرپذیری از یخ و برف آن ها، با رود کارا دریا درهم می آمیزد و فراتر از مرزهای قرقیزستان، رود سیر دریا را تشکیل می دهند.

سیر دریا به عنوان دومین رود عظیم آسیای مرکزی شناخته می گردد. شکوه مناظری کوهستانی که رود نارین را در بر گرفته اند، نفس را در سینه حبس می نماید. سرسبزی روشن و عظمت بکر و خالص طبیعت را می توان در این کوهستان ها مشاهده کرد.

ذخیره گاه طبیعی نارین، با مساحتی قریب به ده هزار هکتار، پناهگاه گونه های گیاهی و جانوری نادری نیز است.

انشعاب سمت چپ کارا دریا، رودخانه خورساب است که در مناطق بالادست، گلچا نیز نامیده می گردد. این رود 57 کیلومتر طول دارد و در جهت خود به 40 شاخه مختلف نیز تقسیم می گردد.

یکی دیگر از جاهای دیدنی قرقیزستان و از ذخیره گاه های این کشور، دریاچه ساری چلک نام دارد که در غرب این کشور و در ارتفاع 1,940 متری از سطح دریا واقع شده است. این ذخیره گاه از شمال شرقی تا جنوب غربی با طول 7.5 کیلومتر امتداد دارد.

ساری چلک دریاچه آب شیرینی است که از تجمع آب چندین رودخانه پدید می آید و محل تامین آب رودخانه کوجو آتا نیز هست. بستر رودخانه کوجو آتا شیب و ناهموار است. قسمت شمالی آن مملو از درختان سیب و گردوی وحشی است و جنوب آن را درختان صنوبر پوشانده اند.

ساری چلک، با عمقی به اندازه 241 متر، سومین دریاچه عمیق آسیای میانه است و معنای لغوی اسم آن، کاسه زرد یا سطل زرد است.

علت نام گذاری این دریاچه، آن است که ساری چلک در فصل پاییز به فنجانی از عسل شباهت دارد؛ گرچه رنگ آن در تابستان سبزِ مایل به آبی است و احتمالا متوجه شده اید که علت این تغییر رنگ، انعکاس درختان و پوشش گیاهی اطراف در آب باشد.

دریاچه ساری چلک، حدود 10,000 سال پیش در نتیجه ریزش صخره های اطراف به وجود آمده است. یک افسانه قدیمی نیز علت به وجود آمدن این دریاچه را تایید می نماید.

بخشی از روایت بدین گونه است که قدیسی به نام تورسکول، کوه را از طریق عصای عظیم خود به دره جنگلی فرو ریخت. مقبره سنت تورسکول در ساحل جنوبی دریاچه واقع شده است؛ جایی که دو مسجد در کنار چشمه ای جوشیده از دل جنگل های سپیدار ساخته شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1677

به "جاذبه های طبیعی و زیبای قرقیزستان، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های طبیعی و زیبای قرقیزستان، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید