خبرنگاران کالاهای اساسی با استانداردهای بین المللی وارد می شود

به گزارش تور تایلند، تهران - خبرنگاران - مدیرکل عملیات بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: کالاهای اساسی که توسط این شرکت با اعمال سختگیرانه ترین استانداردها وارد می شوند، پس از دریافت گواهی های سلامت ملی و بین المللی قابلیت مصرف دارند.

خبرنگاران کالاهای اساسی با استانداردهای بین المللی وارد می شود

به گزارش روز شنبه شرکت بازرگانی دولتی ایران، سید مسعود آزادگان اضافه کرد: کالاهای اساسی با استانداردهای ملی که توسط سازمان ملی استاندارد و با همکاری سازمان غذا و دارو تدوین و تعریف شده اند، به کشور وارد و علاوه بر آن گواهی بازرسی بین المللی ورود کالا را نیز دریافت می کنند.

وی اضافه کرد: سیستم واردات کالاهای اساسی شرکت بازرگانی دولتی ایران بگونه ای است که از ابتدایی ترین مرحله تولید در کشورِ مبدا تا زمان رسیدن کالا به سفره مصرف کننده دقیق ترین نظارت های سلامت کالا را دارند.

به گفته آزادگان، پیش از واردات، این شرکت موظف است تولیدکننده محصول وارداتی خود را به سازمان غذا و دارو معرفی تا بررسی های لازم انجام شود. سازمان غذا و دارو ضمن بررسی سوابق تولیدکننده ، با استفاده از بازرسان خود و یا بازرسان منتخب به بررسی مزرعه و یا خط تولید آن شرکت اقدام می نماید و چنانچه تایید شد، نسبت به صدور گواهی ثبت منبع، مجوز واردات ارائه می نماید.

آزمون نمونه های کالاهای اساسی در آزمایشگاه های معتبر ملی و بین المللی

مدیرکل عملیات بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران توضیح داد: پس از تایید اولیه، شرکت بازرگانی دولتی به معین یکی از بازرسان بین المللی مورد تایید سازمان ملی استاندارد که صاحب صلاحیت در خصوص بازرسی محصولات کشاورزی تشخیص داده شده، اقدام می کنند و بازرس منتخب بلافاصله کار خود را در کارخانه و بنادر فروشنده آغاز و از تمامی محموله های ارائه شده وفق معیارهای بازرسی نمونه اخذ می کنند.

وی گفت: نمونه ها در آزمایشگاه های معتبر کشور مبدأ به صورت ناشناس مورد آزمون قرار گرفته و مطابقت آنها با استانداردهای معین شده که همان استانداردهای ملی می باشند مورد سنجش قرار می گیرد.

آزادگان با بیان اینکه در خصوص کالاهای حساس مانند برنج که مستقیما بر سر سفره مردم قرار می گیرد، معیارهای سختگیرانه تری هم به کار گرفته می شود اضافه کرد: از جمله آن که نمونه ها علاوه بر آزمایشگاه های معتبر محلی باید برای آزمایشگاه صاحب نام یوروفین در کشور آلمان که معتبرترین آزمایشگاه سنجش موا دغذایی در جهان می باشد نیز ارسال شوند.

وی توضیح داد: بازرس پس از اعلام نظر آزمایشگاه های محلی و یوروفین، نسبت به تأیید و یا رد محموله اقدام نموده و در صورت تایید، کالا مورد پذیرش شرکت بازرگانی دولتی ایران قرار می گیرد.

به گفته وی، شرکت بازرگانی دولتی ایران برای صدور تاییدیه سلامت سخت گیری لازم را انجام و پس از صرف هزینه و زمان قابل توجهی، نمونه های خود را به پیشرفته ترین آزمایشگاه های موجود مواد غذایی در جهان ارسال می نماید و سپس کالا اجازه ورود به کشور را اخذ می نماید.

مدیرکل عملیات بازرگانی خارجی بازرگانی دولتی گفت: اما این خاتمه راه بازرسی محموله های وارداتی این شرکت نیست و پس از ورود کالا به بنادر ایران و تخلیه آن، بازرسان دانشگاه های علوم پزشکی استان ها به کنندگی از سازمان غذا و دارو و همچنین بازرسان ادارات کل استانداردِ استان به کنندگی از سازمان ملی استاندارد، اقدام به نمونه برداری از محموله های وارداتی نموده و برای بررسی سلامت کالا، نمونه ها به چند آزمایشگاه صاحب صلاحیت و از جمله آزمایشگاه های مرجع سازمان غذا و دارو و پژوهشکده استاندارد واقع در تهران و کرج ارسال می شوند و تنها در صورت تایید صحت و سلامت کالا توسط این مرجع نظارتی است که امکان دریافت مجوز ترخیص و مصرف این کالا فراهم می شود.

وی اضافه کرد: این نکته نیز حائز اهمیت است که بازرسان دانشگاه علوم پزشکی و استاندارد حتی بر نحوه ذخیره سازی کالاها در انبارها و نحوه چینش آنها نیز نظارت دقیق داشته و در صورت هرگونه ایراد و یا مغایرت با اصول معین شده با تخلف برخورد می کنند.

آزادگان توضیح داد: علاوه بر این ها، خود ما از کالاهای وارداتی نمونه گیری هایی انجام داده تا توسط بازرسان منتخب در آزمایشگاه های معتبر کشور مورد آزمایش قرارگیرند تا مطمئن شویم که فرآیند انجام آزمایشات در بندر بارگیری و همچنین انجام آزمایشاتی که در داخل کشور اجرا شده همه بر طبق اصول و موازین معین شده از سوی نهادهای نظارتی مثل استاندارد و سازمان غذا دارو بوده باشد.

اعمال سخت گیری برای صدور گواهی سلامت برنج

این مقام مسوول اضافه کرد: واردات محصولات حساسی مثل برنج و گندم که تأثیر زیادی در سفره غذایی مردم دارند، سخت گیری تشدید می شود.

وی توضیح داد: ممکن است بعضی از کالاها مورد تأیید دستگاه های نظارتی قرار نگیرند که این کالا باید مرجوع شود و قابل ورود به کشور نیست. بنابراین در بعضی موارد هم کالایی که شرکت بازرگانی دولتی ایران وارد نموده مورد تایید قرار نگرفته که دراینگونه موارد، ایراد کالا از مبدا تشخیص داده می شود، فروشنده ملزم به مرجوع سازی کالا و ارسال کالای جایگزین شده و چنانچه ایراد به دلیل شرایط جوی و یا صدمات حین فرآیند لجستیک پدید آمده باشد؛ خسارات توسط شرکت های بیمه گر جبران می شود.

وی گفت: در بعضی موارد که اختلاف نتایج در آزمایشگاه ها وجود دارد مثلا در یک آزمایشگاه رد و در دیگری تایید می شود، نمونه برداری مجدد صورت می پذیرد، بدیهی است نمونه گیری و معین معینات محموله وارداتی در حالی باید انجام شود که نمونه برداری اجرا شده نرمال و مبین معینات کل محموله یک کشتی مثلا سی هزار تنی باشد که این امر صرفا در مرحله تولید کالا و کیسه گیری توسط شرکت بازرسی و کنترل کیفیت بین المللی قابل انجام بوده و نمونه گیری های اجرا شده در بدو ورود کالا که از تعداد کیسه های بسته بندی شده گرفته می شود.

آزادگان اضافه کرد: علیرغم علمی بودن آن می تواند با تورش همراه باشد و بعضی نتایج آزمایش اجرا شده در دو آزمایشگاه سازمان استاندارد و غذا و دارو (که هر دو نیز مرجع هستند) دارای نتایج متفاوتی باشد که در این شرایط تقاضای نمونه برداری مجدد شده و نتایج آزمایش نمونه های اخذ شده که در نمونه گیری مجدد که با دقت بیشتری اجرا شده اس،؛ در آزمایشگاههای مورد تایید دو سازمان مبنای عمل واقع خواهد بود.

مدیر کل عملیات بازرگانی خارجی گفت: شرکت بازرگانی دولتی ایران تلاش دارد کالاهای وارداتی خود را باکیفیت مطلوب و در چارچوب استانداردهای بین المللی و ملی تامین نماید و در این راستا ضمن بهره گیری از شرکت های بازرسی بین المللی مورد تایید سازمان استاندارد و سایر نهادهای متولی تمامی مراحل زنجیره تامین را کنترل و نظارت نموده تا بتواند کالای باکیفیت در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد.

وی اضافه کرد: بر همین اساس با انجام نمونه گیری در سیر تولید کالا، آزمایش همه مولفه ها و معینات فنی، بهداشتی و تجاری برنج نظارت کاملی را در مراحل تولید تا حمل و بارگیری انجام داده و نمونه های مختلف را با دقت بالا از محموله خریداری شده احصا و چندین بار در آزمایشگاههای معتبر خارجی و داخلی آزمایش نماید و محموله های وارداتی نظیر برنج می بایست این مولفه ها را در حین ورود کالا به کشور به تأیید مراجع قانونی سازمان استاندارد و غذا و دارو برساند.

نظارت توأمان سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد بر سلامت کالاهای اساسی

مدیر کل عملیات بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: مواردی بوده است که در فرآیند حمل و نقل و انتقال از کشتی، بارگیری یا تخلیه و انتقال محموله و یا شرایط جوی بنادر، کالا غیر قابل مصرف شده و از چرخه مصرف خارج شده و بر اساس نظریه سازمان غذا و دارو و ادارات بهداشت استان تحت نظارت دستگاه قضایی و همچنین سازمان های نظارتی بهداشتی همچون سازمان غذا و دارو و استاندارد یا امحا شده یا برای مصارف صنعتی نظیر تولید الکل به فروش رسیده است، البته شرکت بازرگانی دولتی ایران خسارت را از این بابت از شرکت های بیمه گر که به هر حال وظیفه جبران خسارت را دارند دریافت نموده است.

وی اضافه کرد: محصولات وارداتی توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران به واسطه اهمیت و نقش حساسی که در سلامت جامعه دارد به طور بسیار جدی و سخت گیرانه توسط سازمان غذا و دارو و سازمان استاندارد مورد بررسی و آزمون دقیق قرار می گیرند و این دو سازمان هم در راستای انجام وظایف خود بسیار جدی عمل نموده و در این خصوص هیچ تعارفی با شرکتهای وارده کننده اعم از دولتی و خصوص ندارند.

آزادگان اضافه کرد: ضروری است که ما در ایران برای واردات کالاهایی مثل برنج از استانداردهای به مراتب بالاتر و سختگیرانه تری نسبت به استانداردهای بین المللی استفاده می کنیم. اگرچه این سختگیری تامین کالاهای اساسی را آنهم در شرایط سخت کنونی برای ما سخت می نماید؛ ولی در مقابل اطمینان داریم که از نظر سلامت کالایی که برای مردم عزیز ایران تامین نموده ایم در بهترین شرایط سلامت قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگاران، امسال تولید برنج از مرز دو میلیون و 600 هزارتن گذشت به طوری که نیاز سالیانه برنج کشور سه میلیون تن است که سال گذشته بین 2.2 تا 2.3 میلیون تن آن از محل تولید و بقیه با واردات تامین شد.

بر اساس آمارهای رسمی ، سطح زیرکشت برنج در کشور 620 هزار هکتار است که 520 هزار هکتار آن مربوط به مازندران، گیلان و گلستان می شود.

طبق آمارهای موجود، در سه ماهه نخست امسال نزدیک به 700 هزارتن برنج وارد کشور شد، بر اساس میزان واردات سال های گذشته نتیجه گیری کرد که کسری برنج در کشور وجود ندارد و انبارها مملو از برنج های وارداتی است.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1519

به "خبرنگاران کالاهای اساسی با استانداردهای بین المللی وارد می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کالاهای اساسی با استانداردهای بین المللی وارد می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید