شعار زدگی در بهداشت و درمان

به گزارش تور تایلند، دیروز رئیس جمهوری گفت کارنامه هشت سال فعالیت دولت در زمینه بهداشت و درمان از زمان هخامنشیان تا به امروز بی نظیر بوده است.

شعار زدگی در بهداشت و درمان

این نتیجه گیری اما به نظر بیشتر جامعه پزشکان غیرقابل قبول است؛ چراکه اگر پیشرفتی هم در این مدت یعنی در دولت یازدهم و دوازدهم رخ داده، طبیعی است. چون در همه کشورهای دنیا، پیشرفت در زمینه های مختلف بهداشت و درمان روی داده است.

پس اگر پیشرفتی را هم در این سال ها و در حوزه های بهداشت و درمان شاهد بودیم، دور از انتظار و عجیب نیست. در این خصوص اما ضروری است به آنالیز اقداماتی که در دولت یازدهم و دوازدهم صورت گرفته، بپردازیم.

نباید فراموش کرد مساله پیشگیری در دولت یازدهم و دوازدهم فراموش شد. البته این مهم در دولت های گذشته مانند دولت دهم هم خیلی جدی گرفته نمی شد، به همین دلیل می توان گفت مساله پیشگیری در نظام سلامت کشورمان تا به امروز آن طور که باید مورد توجه مدیران سلامت قرار نگرفته است. به عبارت دیگر، هیچ اقدام عملی و پیشگیرانه ای برای جلوگیری از شیوع بیماری های احتمالی در 12 سال گذشته انجام نشده است. به همین دلیل، بیماری سرخک که در کشور کنترل شده بود، این روزها دوباره شیوع یافته است.

این در حالی است که به دلیل شیوع ویروس کرونا، باید بهداشت عمومی ارتقا پیدا می کرد و شرایط برای فراگیری دوباره سرخک مهیا نمی شد. حال این که بیماری سرخک و کرونا که هر دو جزو بیماری های عفونی هستند، به دغدغه این روزهای بعضی شهروندان و مدیران سلامت بدل شده است.

به علاوه، این روزها کشور با مسائل زیرساختی در واکسیناسیون روبرو است. در حالی که بسیاری از کشورها، حتی کشورهای همسایه نیز تعداد قابل توجهی از جمعیت خود را واکسینه نموده اند.

در ایران واکسیناسیون به کندی صورت می گیرد و همچنان آمار مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا بالاست. به عبارت دیگر، همان رویکردی که در این حوزه در دولت دهم دنبال می شد در دولت یازدهم و دوازدهم هم تکرار شد.

به این ترتیب به نظر می رسد مساله بهداشت و درمان در 12سال گذشته، دچار عدم مدیریت و شعارزدگی شده است.

یکی از ارکان حوزه سلامت اما جامعه پزشکان و دستیاران هستند. در هشت سال گذشته، شاهد اتفاقات تلخی برای این افراد بودیم. حال این که آینده سلامت هر کشوری در دستان پزشکان و دستیاران آن است.

به این ترتیب می توان گفت، دولت های گذشته آن طور که باید از جامعه پزشکان، دستیاران و پرستاران حمایت ننموده اند.

لازم به یاد آوری است دستیاران نه حقوق بالا بلکه حمایت و احترام می خواهند. بسیاری از آنها از مسائل روحی، فشار کار و تنگدستی در معیشت رنج می برند.

یکی از دلایل این فشار، کمرنگ شدن احترام به پزشکان است. سیاست نامناسب بیمه ای و مسائل مالی سبب شده بیماران و پزشکان بیش از گذشته مقابل یکدیگر قرار بگیرند.

نباید فراموش کرد این مساله در نهایت به زیان نظام سلامت کشور تمام خواهد شد، زیرا اعتماد عمومی نسبت به نظام سلامت کاهش پیدا می نماید.

ایرج خسرونیا - رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1719

به "شعار زدگی در بهداشت و درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شعار زدگی در بهداشت و درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید