صاعقه باعث تشکیل ماده ای شد که تا کنون روی زمین دیده نشده

به گزارش تور تایلند، یک استاد دانشگاه فلوریدا جنوبی با ماده فسفری جدیدی روبرو شد که بر اثر برخورد صاعقه در شهر نیو پورت ریچی، فلوریدا تشکیل شده است.

صاعقه باعث تشکیل ماده ای شد که تا کنون روی زمین دیده نشده

به گزارش دیجیاتو، این ماده معدنی که می توان از آن به عنوان یک کشف باورنکردنی یاد کرد، اولین بار به شکل جامد پیدا شده است و می تواند به گروه کاملاً جدیدی از مواد تعلق داشته باشد.

متیو پاسک، زمین شناس در بیانیه ای گفت: تا به امروز این ماده را به طور طبیعی روی زمین ندیده بودیم. مواد معدنی مشابه آن را می توان در شهاب سنگ ها و فضا یافت، اما هرگز چنین ماده ای را در هیچ کجا ندیده بودیم.

اولین افرادی که این ماده تشکیل شده از صاعقه یا رعد و برق را پیدا کردند، با فرض این موضوع که می تواند ارزش زیادی داشته باشد، تصمیم به فروش آن گرفتند. پاسک آن را خرید تا با همکاری لوکا بیندی، استاد کانی شناسی و کریستالوگرافی دانشگاه فلورانس ایتالیا این ماده را بررسی کند.

پاسک نتایج مربوط به مطالعات این کشف را در مجله Communications Earth & Environment منتشر کرده است. او در مطالعه خود توضیح می دهد که رویداد های پرانرژی مانند صاعقه چگونه می توانند واکنش های شیمیایی متفاوتی را ایجاد کنند که به نوبه خود می توانند منجر به ایجاد ماده جدیدی شوند.

او در مطالعه خود می گوید: هنگامی که صاعقه به درخت برخورد می کند، زمین معمولاً منفجر می شود و علف های اطراف آن می میرند. در این شرایط، شکافی ایجاد می شود و تخلیه الکتریکی از طریق سنگ، خاک و ماسه مجاور به آن ارسال می شود و فولگوریت هایی را تشکیل می دهد که تحت عنوان آذرخش سنگ شده نیز شناخته می شوند.

نکته قابل توجه دیگر اینکه محققان تلاش کردند این ماده را در آزمایشگاه بازسازی کنند که البته تلاش آن ها ناموفق بوده است. با این وجود، می توان ادعا کرد که این ماده احتمالاً با سرعت زیادی در شرایط مشخصی شکل می گیرد و اگر بیش از مقدار گرم شود، به ماده معدنی موجود در شهاب سنگ ها تبدیل خواهد شد.

پاسک و بیندی اکنون قصد دارند تا این ماده را بیشتر بررسی کنند تا متوجه شوند که آیا می توان آن را به طور رسمی یک ماده معدنی نامید یا خیر.

منبع: فرارو
انتشار: 26 فروردین 1402 بروزرسانی: 26 فروردین 1402 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 2261

به "صاعقه باعث تشکیل ماده ای شد که تا کنون روی زمین دیده نشده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صاعقه باعث تشکیل ماده ای شد که تا کنون روی زمین دیده نشده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید