جایگاه کنار پنجره هواپیما بهتر است یا جایگاه کنار راهرو؟

به گزارش تور تایلند، به غیر از جایگاه وسط هواپیما که شاید آخرین انتخاب هر مسافری باشد، جایگاه کنار پنجره و جایگاه کنار راهروی هواپیما نیز مزایا و معایبی دارند که مسافران باید با توجه به آن ها جایگاه خود را انتخاب نمایند.

جایگاه کنار پنجره هواپیما بهتر است یا جایگاه کنار راهرو؟

وقتی مسافر کلاس اکونومی هواپیما باشید، مطمئناً با آرنج ها و دست های زیادی برخورد خواهید کرد؛ هرچند با انتخاب جایگاه می توان از این مسائل کم کرد و لذت بیشتری از پرواز برد. حالا جایگاه کنار پنجره بهتر است یا جایگاه کنار راهرو؟ با خبرنگاران همراه باشید تا از تجربیات تامارا هاردینگهام جیل (Tamara Hardingham-Gill)، نویسنده و ویراستار سی ان ان، به شما بگوییم.

مسافران بدخواب واقعاً بدترین اتفاق در سفر هوایی هستند. با اینکه دیدنی منظره ها هوایی از پنجره هوا لذت بخش است؛ اما هر مسافری دوست دارد که بتواند به راحتی به سرویس بهداشتی دسترسی داشته باشد یا پاهایش را هر زمانی که خواست، دراز کند؛ به خصوص در سفرهای بسیار طولانی.

حتماً برایتان پیش آمده است که روی جایگاه کنار پنجره گیر افتاده و شدیداً احتیاج داشته اید که از جایتان بلند شوید؛ اما مسافر کنار دست تان در خواب عمیقی بوده است. مسلماً هیچ کس دوست ندارد که یک غریبه او را از خوابی دوست داشتنی بیدار کند؛ به همین علت تکان دادن همسفر کنارتان که مشغول چرت زدن است، ایده جذابی به نظر نمی رسد. شاید در چنین شرایطی این فکر به فکر تان خطور کند که بدون بیدارکردن او، بیرون بروید؛ اما فکرش را بکنید که در همین حین، او از خواب بیدار گردد و شما را در آن شرایط ناخوشایند ببیند.

با اینکه فرد منظمی نیستم و اغلب نیم ساعت طول می کشد تا تلفنم را پیدا کنم؛ اما وقتی حرف از سفر هوایی می گردد، آن را با دقت کامل برنامه ریزی می کنم. هنگام سفرهای طولانی، برنامه خاصی دارم و در طول پرواز به مقصد، به دیدنی فیلم هایی مشغول می شوم که در سینما اکران شده بودند و پیروز به دیدن آن ها نشدم، در پرواز برگشت نیز به دیدنی فیلم های مستقل خارجی می پردازم که احتمالاً هرگز در یک سینمای بین المللی به نمایش درنیامده اند. دیگر وقتی برای خواب نمی ماند؛ به خصوص با فیلم های امروزی که تا این میزان طولانی هستند. برای پروازهای کوتاه معمولاً یک کتاب صوتی خاص گوش می دهم یا یک مقاله تازه مطالعه می کنم.

با همه دقتی که در برنامه ریزی سفر هوایی انجام می دهم، گاهی اوقات در طول سفر با مسافرانی روی جایگاه کنار راهرو روبرو می شوم که اصلاً همکاری نمی نمایند، غر می زنند و کلی طول می کشد تا کمربندشان را باز نمایند تا من بتوانم خارج شوم؛ مجدداً برای نشستن روی جایگاه ام هم باید همین مسائل را از سر بگذرانم. با علم به اینکه بعضی مسافران خیلی کند هستند؛ اما آیا واقعاً فکر می نمایند من دیگر به جایگاه خود برنمی گردم؟ همواره وقتی به لحظه فرود هواپیما نزدیک می شویم و فقط 10 دقیقه از فیلمم مانده است، به همین چند دقیقه ای که همسفر محترم وقتم را تلف کرد و پیروز به دیدن انتهای فیلم نشدم، فکر می کنم.

در هر صورت اگر جایگاه کنار راهرو را انتخاب نموده باشید، باید بدانید که هرگاه همسفران شما قصد عبورومرور داشته باشند، شما باید از جای خود بلند شوید. گاهی اوقات مسافرانی هستند که در طول پرواز باید چندین بار به توالت بروند یا می خواهند برای صحبت با دوست یا دوستان خود که در مکان دیگری در هواپیما نشسته اند، از جای خود بلند شوند؛ فکرش را بکنید که اگر من روی جایگاه کنار راهرو نشسته باشم، این موضوع باعث چندین بار وقفه در دیدنی فیلم یا گوش دادن به کتاب صوتی ام می گردد.

مسافر روی جایگاه کنار راهرو می تواند پس از فرود هواپیما به راحتی کیف و وسایل خود را از قفسه های بالای سرش پایین بیاورد و سریع تر از هواپیما خارج گردد. با اینکه می دانم، گاهی اوقات مسافران هواپیما ردیف به ردیف از هواپیما خارج می شوند، اما این موضوع کمتر برای من رخ داده است. در هر صورت مسافرانی هستند که عجله دارند و کوشش می نمایند با تنه زدن به دیگر مسافران جلو بروند. با اینکه من همواره به این دست از مسافران نگاهی از سر دلسوزی می کنم؛ اما قطعاً دوست ندارم که چنین فردی باشم.

ناتالی یوباس (Natalie Yubas) نیز تجربیات خود راجع به جایگاه کنار پنجره و همین طور جایگاه کنار راهرو را با ما در میان گذاشته است.

من عاشق خوابیدن در حین پرواز هستم و مهارت عجیبی در این موضوع دارم؛ حتی در یکی دو مورد هم، قبل از بلندشدن هواپیما از روی باند تا لحظاتی پیش از فرود، خواب بوده ام و اصلاً متوجه نشدم که روی زمین نبوده ام. به همین علت موقع رزرو بلیط هواپیما، در صورت امکان همواره جایگاه کنار پنجره را انتخاب می کنم؛ به این ترتیب می توانم سر خواب آلوده ام را به دیوار هواپیما تکیه بدهم و در طول خواب، شرایط بدنم را تغییر دهم تا ستون فقراتم در یک خط مستقیم باقی بماند. مطمئناً چنین خوابی را نمی توان روی جایگاه وسط با فضای محدودش تجربه کرد؛ به خصوص که گردن شرایط مناسبی نخواهد داشت، مگر آنکه از بالش گردنی بهره ببرید یا اینکه سوار هواپیمای بعضی ایرلاین ها شوید که روی جایگاه هایشان، زیرسری دارند.

به طور کلی اهل نشستن روی جایگاه کنار راهرو نیستم؛ اما در پروازهای کوتاه تر که ترجیح می دهم به جای خوابیدن، یک فیلم ببینم، این جایگاه را انتخاب می کنم. با اینکه شاید بعضی افراد بگویند، جایگاه کنار راهرو به خاطر فضای پای بیشتر و همین طور سهولت در پیاده شدن از هواپیما و جلوتر از بقیه غذا یا نوشیدن گرفتن، نسبت به جایگاه های دیگر بهتر است؛ اما در واقع ما به فاصله چند ثانیه از یکدیگر، نوشیدنی یا اسنک خود را دریافت می کنیم، می توانیم وقتی که مسافر جایگاه وسط به توالت رفته است، پاهای خود را دراز کنیم و واقعیت این است که موقع پیاده شدن از هواپیما نیز تفاوت خیلی زیادی ندارد که روی کدام جایگاه نشسته باشیم.

حالا که حرف از استفاده از توالت یا کشیدن پاها برای برطرف خستگی شد، باید بگویم وقتی مسافری می فهمد باید روی جایگاه کنار پنجره بنشیند، قبل از سوارشدن به هواپیما از سرویس بهداشتی استفاده می نماید تا در حین پرواز مزاحم همسفران خود نگردد. علاوه بر این، زمانی که یکی از مسافران از جای خود بلند می گردد، مسافر بعدی نیز فرصت را غنیمت دانسته و از جایش بلند می گردد تا به این ترتیب مسافر جایگاه کنار راهرو بیشتر از یک بار مجبور به بلندشدن از جایش نباشد. صادقانه بگویم که اگر روی جایگاه کنار راهرو بنشینید، باید آماده باشید که در طول پرواز چندین بار مزاحم تان شوند، مسئله ای که برای مسافر جایگاه کنار پنجره رخ نمی دهد و نهایتاً شاید مسافر کنارش بخواهد که پرده پنجره را بالا یا پایین ببرد.

با همه این اوصاف، زمان هایی وجود دارد که فارغ از زمان پرواز یا انتخاب جایگاه، خوابیدن یا داشتن سفری راحت امکان پذیر نیست. به عنوان مثال اضطراب سفر یا مشغله های فکری شاید عامل همین بی خوابی باشند که مسافران می توانند با خواندن کتاب خود را سرگرم نمایند. علاوه بر این، مسافران کنار پنجره می توانند برترین منظره از ابرهای فوق العاده زیبا، غروبی دیدنی یا طلوع معرکه خورشید و... را دیدن نمایند. فرقی نمی نماید که از این منظره ها برای اینستاگرام یا مجموعه عکس های خود عکاسی می کنید، اما مسلم است که چنین تجربه ای را نمی توانید از روی جایگاه وسط یا کنار راهرو داشته باشید. از همه مهم تر اینکه، من با وجود سال ها تجربه پرواز، همچنان از دیدنی منظره شهرها یا کشورها و محوشدن آن ها در افق لذت می برم و از پدیدارشدن افق شهر یا کشور مقصد شور و هیجان خاصی پیدا می کنم. همین حس ماجراجویی و هیجان باعث می گردد که باز هم سفر هوایی و نشستن روی جایگاه کنار پنجره را تجربه کنم.

مقرون به صرفه ترین بلیط هواپیما به مقصد خارجی یا داخلی خود را در کمترین زمان در خبرنگاران تهیه کنید. ما با همکاری آژانس های هواپیمایی این امکان را برای شما فراهم نموده ایم تا با جست وجوی ساده، بلیط هواپیما موردنظرتان را به سادگی بخرید.

منبع: کجارو / edition.cnn.com
انتشار: 18 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1401 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 2066

به "جایگاه کنار پنجره هواپیما بهتر است یا جایگاه کنار راهرو؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایگاه کنار پنجره هواپیما بهتر است یا جایگاه کنار راهرو؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید