قیمت مسکن در دولت فعلی 4برابر شد

به گزارش تور تایلند، یک کارشناس مسائل مسکن درباره افزایش قیمت مسکن گفت: دولت باید تورم را کنترل کند در این شرایط هم افزایش قیمت مسکن کنترل می گردد و هم افزایش دستمزدها کنترل می شوند و هم افزایش قیمت سایر مایحتاج مردم نیز کنترل می گردد. تمام این مسائل ریشه ای عمومی در تورم دارد.

قیمت مسکن در دولت فعلی 4برابر شد

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

مهدی سلطان محمدی کارشناس مسائل مسکن در گفت و گو با خبرنگاران درباره افزایش 400% مسکن در دولت روحانی گفت: افزایش قیمت مسکن موردی پوشیده نیست و اگر بخواهیم از ابتدای سال 91 محاسبه کنیم. چند برابر شده است. البته سایر اقلام نیز به همین شکل افزایش داشته است در همین فاصله اجاره بهاء حدودا سه برابر افزایش پیدا نموده است. در این فاصله درآمد مردم هم تغییر پیدا نموده و درآمد متوسط جامعه حدودا 3.73 برابر شده است و دستمزدها حداقل 4 برابر شده است. کمابیش می توان گفت این اعداد و ارقام با هم جلو رفته است.

وی ادامه داد: در تهران خرید خانه نسبت به سال 92 ده درصد سخت تر شده است. دلیل این است که در انتهای دوره رونق هستیم و معمولا در این دوره شاهد چنین وضعیتی خواهیم بود. در دو سه سال آینده این فاصله تعدیل می گردد. این اتفاق به صورت دوره ای در بازار مسکن رخ می دهد. اتفاق غیر منتظره و عجیبی رخ نداده و ما شاهد تورم عمومی بودیم.

سلطان محمدی توضیح داد: تورم ما غیر عادی است. کمتر کشوری در جهان برای مدتی طولانی تورم بالای 30% را تجربه نموده است. در چند سال گذشته به دلیل تحریم ها و مسائل ساختاری کشور تورم نسبتا بالا بود و امروز نیز تورم بالاست. در این دوره تورم بالای 20% است.

این کارشناس مسائل مسکن درباره مدیریت دولت در این شرایط گفت: دولت باید تورم را کنترل کند در این شرایط هم افزایش قیمت مسکن کنترل می گردد و هم افزایش دستمزدها کنترل می شوند و هم افزایش قیمت سایر مایحتاج مردم نیز کنترل می گردد. تمام این مسائل ریشه ای عمومی در تورم دارد. اما تورم قابل کنترل است و بیشتر کشورهای جهان پیروز به کنترل تورم شدند. متوسط تورم در جهان امروز 4% است در کشورهای توسعه یافته تورم در حدود 2% است. حتی در کشورهای نه چندان توسعه یافته همسایه ما از جمله عراق و افغانستان تورم ها نسبت به ایران پایین تر است. اینکه ریشه تورم چیست بحث مالی گسترده تری دارد به هر حال مشکل اصلی اینجاست و ناشی از پدیده تورم است.

وی در پاسخ به پرسش مالیات از خانه های خالی که به تعویق افتاد گفت: مالیات بر خانه های خالی از سال 95 مصوب شده است و به لحاظ اجرایی مشکل داشتند. چون شناسایی خانه های خالی اساسا کار مسئله ای است. چند مطلب در این مساله وجود دارد اساسا تصور مردم بر این که 2 تا 2.5 میلیون خانه خالی وجود دارد که با اعمال این قانون وارد بازار می گردد که تصوری واقع بینانه نیست. این تعداد خانه خالی در سرشماری سال 95 بود و برای مقطع خاصی بود و امروز قطعا درصد بسیار پایینتر خواهد بود. البته ما به سامانه ای برای شناسایی احتیاج داشتیم طراحی این سامانه چند سال طول کشید.

سلطان محمدی در خاتمه گفت: اخیرا وزارت راه و شهرسازی گفت این سامانه آماده است تا در اختیار وزارت دارایی قرار بگیرد. اما حتی با این سامانه باید دید چقدر می توان در شناسایی خانه ها توفیق پیدا کرد چون همیشه برای مالکین راهی وجود دارد تا خانه خود را خالی نشان ندهند. مساله دیگر هزینه های جستجوی خانه های خالی است که از درآمد حاصله بیشتر است و سازمان مالیاتی اشتیاق چندانی به این کار نشان نمی دهد. این مالیات برای سال اول معاف است و برای سال دوم نصف مالیات اجاره است. مالیات اجاره حدودا ده درصد قیمت اجاره است و نصف آن گرفته می گردد یعنی 5% برای دوره دو ساله در مجموع دو و نیم درصد اجاره پرداخت می گردد اجاره معمولا 4% ارزش خانه است این عدد آنچنان ناچیز است که اگر مالکی به هر مقصدی خانه خود را خالی نگه داشته باشد با این مالیات وارد بازار نخواهد شد و این مالیات نمی تواند مشوق خوبی برای ورود خانه های خالی به بازار مسکن باشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 مرداد 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1054

به "قیمت مسکن در دولت فعلی 4برابر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت مسکن در دولت فعلی 4برابر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید