مرمت کاروانسرای مشجری نائین آغاز شد

به گزارش تور تایلند، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان، از آغاز مرمت کاروانسرای مشجری نائین در کویر شرق استان اصفهان خبر داد.

مرمت کاروانسرای مشجری نائین آغاز شد

به گزارش تور تایلند به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان، امروز 1 آبان ماه، فریدون الله یاری مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان از آغاز مرمت کاروانسرای مشجری نائین در کویر شرق استان اصفهان جهت واگذاری به بخش خصوصی و تغییر کاربری آن به مرکز اقامتی و پذیرائی بین راهی خبر داد.

الله یاری گفت: بنای تاریخی کاروانسرای مشجّری یکی از شش کاروانسرای بزرگ شهرستان نائین و در 55 کیلومتری شرق انارک حد واسط شهر انارک و روستای چوپانان قرار گرفته که با فاصله 10 کیلومتری از جاده اصلی واقع شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان خاطر نشان کرد: جبهه ورودی کاروانسرا به صورت طاق نما بوده که در هر طرف سه طاق نمای آجری وجود دارد، همچنین پی ها و ازاره های دیوارها نمای بیرونی از سنگ قلوه ساخته شده است.

او عنوان کرد: با پی گیری های اجرا شده توسط اداره میراث فرهنگی شهرستان و اداره کل میراث فرهنگی استان، جهت جذب سرمایه گذار برای کاروانسراها به عنوان یک ظرفیت باالقوه، این کاروانسرا برای تبدیل به مرکز اقامتی و پذیرایی بین راهی پیروز به دریافت موافقت اصولی تغییر کاربری این بنا در سال 1392 و با تکمیل پرونده مجوز احداث آن نیز در سال 1394 جهت سرمایه گذار صادر شده است.

الله یاری تأکید کرد: مرمت های اصلی این بنا که توسط استادکاران سنتی مجرب در حال اجرا است شامل ایزوله کامل پشت بام و تعمیر آجر های فرسوده و شکسته بام و شیب بندی و مرمت ناودان ها، مرمت و پی بندی دیوارهای فرسوده و نشست کرده، مرمت آجرهای فرو ریخته در قسمت هایی از بنا از جمله در پیشانی ورودی نمای اصلی و همین طور ایوان روبروی ورودی اصلی و نیز کف سازی بنا است.

این پروژه با پیشرفت حداقل 40درصد هم اکنون با طرح تأییدشده توسط اداره کل در حال اجرا است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 26 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 664

به "مرمت کاروانسرای مشجری نائین آغاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرمت کاروانسرای مشجری نائین آغاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید