کمالوندی: انتقال مواد هسته ای به فردو از فردا شروع می گردد

به گزارش تور تایلند، سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان گفت کار انتقال مواد هسته ای به تأسیسات فردو از روز چهارشنبه 15 آبان شروع خواهد شد.

کمالوندی: انتقال مواد هسته ای به فردو از فردا شروع می گردد

به گزارش گروه بین الملل تور تایلند، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه اعلام نمود کار انتقال مواد هسته ای به تأسیسات فردو از روز چهارشنبه شروع خواهد شد.

کمالوندی در مصاحبه با خبرنگار صدا و سیما اعلام نمود: کار با اشاره به دستور رئیس جمهور در مورد شروع غنی سازی در مجتمع غنی سازی شهید علیمحمدی در فردو در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما اضافه نمود: رئیس جمهور که ریاست شورای عالی امنیت ملی را به عهده دارد امروز این دستور را اعلام نمود و آقای صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی نیز این دستور را به زیر مجموعه اعلام نمود تا اقداماتی که باید صورت پذیرد، انجام گردد.

وی اضافه نمود: سرانجام مهلت گام سوم تا ساعت 24 روز چهارشنبه است و از ساعت 12 شب فردا، ما عملا وارد گام چهارم خواهیم شد که گام چهارم همانطور که اشاره شد فعال کردن فردو است.

کمالوندی گفت: به عبارت دیگر فردو بر اساس برجام تا به حال قرار بود که مواد هسته ای نداشته باشد، ولی در حال انتقال مواد هسته ای به فردو هستیم و این مورد امروز به آژانس اعلام شده است و فردا انتقال انجام می گردد.

وی اضافه نمود: فردا در موعد مقرر (پس از 12 شب)، مواد به ماشین هایی که تا به حال به صورت تحت خلاء می چرخیدند، تزریق می گردد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاکید نمود: این تحول بزرگی است، زیرا قرار نبود فردو فعال گردد، ولی در این گام این رخ داده است و شنبه آینده با حضور تور تایلند توضیحات مفصل ارائه خواهد شد.

کمالوندی درخصوص ذخایر اورانیوم اضافه نمود: حدود 500 کیلو گرم تا به حال ذخایر داریم و روزانه حدود 5 کیلو و 200 گرم اضافه نموده می گردد و با به کار افتادن ماشین های فردو، ظرفیت افزایش خواهد یافت و آمارمان به حدود 6 کیلو در روز می رسد که نزدیک به رقمی خواهد بود که قبل از برجام فراوری می کردیم.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 19

به "کمالوندی: انتقال مواد هسته ای به فردو از فردا شروع می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمالوندی: انتقال مواد هسته ای به فردو از فردا شروع می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید