گشتی در اردن، سفری به سبک بادیه نشین ها

به گزارش تور تایلند، یکی از مهم ترین چیزهایی که در سفر به اردن توجه شما را جلب می نماید، مهمان نوازی و رفتار محبت آمیز قبایل بادیه نشین است. اعراب بادیه نشین با آن سنت های جالب و دیدنی شان، به گرمی از شما استقبال خواهند کرد.

گشتی در اردن، سفری به سبک بادیه نشین ها

در پترا موسیقی محلی گوش کنید

همان طور که حتماً می دانید یکی از شگفت انگیزترین تماشای های اردن، شهر تاریخی پترا است. اما اگر تمایل داشته باشید می توانید از این شهر تاریخی در شرایط کاملاً متفاوتی تماشا کنید.

در بعضی از شب های سال، تنگه های تماشای پترا با شمع های متعددی به زیبایی روشن می شوند. در این شب ها می توانید در مراسم اجرای زنده موسیقی محلی به وسیله قبایل بادیه نشین شرکت کنید و از آن لذت ببرید. قبایلی که این صخره های سرخ گون را مقدس می شمارند و آن ها را وطن خود می دانند.

در شهر مادَبا از صنایع دستی بادیه نشینان تماشا کنید

موزائیک یا پاره چین (تصویری که با چیدن منظم و هموار قطعات کوچک سنگ های رنگی یا سفال در کنار هم ساخته می گردد) و بافندگی دو بخش جدانشدنی از صنایع دستی در اردن هستند. خانواده پادشاهی برای حفظ و نگه داری صنایع دستی سنتی اردن، تمام کوشش خود را به کار بسته اند. آن ها برای قدردانی از این هنرهای دستی و توسعه آن، موسسات، دانشگاه ها و برنامه هایی برای مدارس ابتدایی تدارک دیده اند و از این طریق هنرمندان این رشته ها را تشویق می نمایند و مورد حمایت قرار می دهند.

شهر مرکزی مادبا، بهشتی برای کارآموزان هنرهای دستی و علاقه مندان به صنایع دستی اردن است. مردان و زنان پا به پای هم در این زمینه کوشش می نمایند.

چند روزی را با قبیله الحویطات (Howeitat) در وادی روم بگذرانید

در سفر به اردن برای شما فرصت های متعددی برای چادر زدن به همراه قبایل محلی فراهم شده است.

هیچ تجربه ای در سفرهای دیگر، جذابیت قدم زدن در شن های بیابان، تماشای چشم انداز ها بی نظیر صخره ها در وادی روم به همراه قبایل محلی را ندارد. ماجراجویی با جیپ های آفرود، پیاده روی در جای پای لورنس عربستان و تماشای آسمان پر از ستاره و صورت فلکی، تنها بخش هایی از سفر تکرارنشدنی شما به منطقه شگفت انگیز وادی روم خواهند بود. شب ها را می توانید با شنیدن داستان ها و افسانه های محلی از زبان بادیه نشینان بگذرانید.

غذاهای خیابانی اردن را در عقبه امتحان کنید

عقبه، تنها بندر کشور اردن است. هتل های بی نظیر، مکان هایی ویژه برای تجربه لذت بخش غواصی و تفرجگاه های ساحلی متعدد، در این بندر انتظار گردشگران را می کشند.

اما اگر دوست دارید طعم واقعی و لذیذ غذاهای اردنی را بچشید باید از هتل ها و رستوران های گران قیمت دوری کنید. فروشنده های غذاهای خیابانی، رستوران های محلی و کافه های متعددی در عقبه وجود دارند که برترین غذاهای اصیل اردنی و برترین لیموناد نعنایی اردن را سرو می نمایند.

گشتی در بازار بزنید

تقریبا همه شهرهای برزگ اردن، بازارهای پر پیچ و خم و تماشای تحت عنوان سوق دارند که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست. بزرگ ترین بازار اردن، سوق جارا است که در عَمّان مرکز این کشور واقع شده است.

سری به این بازارها بزنید، با مغازه دارها دوست شوید و کمی زبان عربی خود را تمرین کنید. با آن ها چای بنوشید. این ها تجربیات بی نظیری در زندگی شما خواهند بود. با مغازه دارهای مهمان نواز اردنی دوست شوید و از آن ها تخفیف بگیرید.

به یک مهمانی به صرف چای در پترا بروید

نوشیدن چای، بخش مهمی از تعاملات فرهنگی اعراب بادیه نشین است. در واقع این نوشیدنی به نوعی، سمبل اعلام دوستی و استقبال از مهمانان است که نباید از آن صرف نظر گردد حتی اگر به ساده ترین شکل ممکن برگزار گردد.

اما دو نکته را از قلم نیاندازید. یکی این که از مسیرها و منطقه ها معین شده، زیاد دور نشوید. به خصوص وقتی که تنها هستید و وسوسه می شوید مسیرهای جدیدی را امتحان کنید. دوم اینکه دندان های خود را مرتب مسواک بزنید. چرا که این چای ها معمولا با شکر زیاد سرو می شوند. برای مسواک زدن از آب شیر استفاده نکنید. آب لوله کشی در اردن آشامیدنی نیست.

در شهر جرش (Jerash) به صدای نی انبان های اردنی گوش کنید

پترا مشهورترین منطقه تاریخی در اردن است. اما بقایای تاریخی شهر جرش نیز بسیار تماشایی هستند و از نظر تاریخی اهمیت زیادی دارند.

اهالی بادیه نشین اردن سنت های باستانی خود را زنده نگه می دارند. علاوه بر فستیوال سالانه موسیقی و هنرهای سنتی که در تئاترهای قدیمی شهر جرش برگزار می گردد، اجراهای روزانه موسیقی نیز به وسیله هنرمندان موسیقی محلی برگزار می گردد. این اجراهای موسیقی شامل نواختن نی انبان نیز می شوند. ممکن است با شنیدن صدای آن به یاد موسیقی اسکاتلند بیافتید اما نی انبان، سازی است که هزاران سال در خاورمیانه قدمت دارد.

طعم لذیذ منسف (Mansaf) های بیابان نشینان را بچشید

اگر این شانس را داشته باشید تا در فصل برگزاری مراسم ازدواج در پاییز به اردن بروید یا دوستان خوبی در میان شیخ های بادیه نشین و خانواده های آن ها پیدا کنید، می توانید طعم اصیل منسف را بچشید.

البته اگر چنین موقعیتی برایتان پیش نیامد، نگران نباشید. امروزه این غذا در منوی بسیاری از رستوران های اردن نیز دیده می گردد.

این غذا ترکیبی از گوشت بره است که به همراه سسی شبیه به سس آلفردو تهیه شده از شیر پرچرب شتر، برنج و نوعی نان تورتیلای محلی سرو می گردد.

مهمان قبیله العزازمة در Dana Eco Lodge باشید

در میان تمام قبایل بادیه نشین اردن، یکی از مهمان نوازترین آن ها قبیله العزازمة است. این قبیله که به تدریج زندگی بادیه نشینی را با پیشرفت های زندگی مدرن امروزی هماهنگ نموده است، در جنوب اردن سکونت دارند.

آن ها از بازدیدنمایندگان و گردشگران در اقامت گاه سازگار با محیط زیست Eco Lodge در وادی فینان پذیرایی می نمایند.

در وادی فینان قدم بزنید

این قبیله در عملیات حفاری های باستان شناسی با بریتانیایی ها و آمریکایی ها مشارکت می نمایند و پابه پای پژوهشگران خارجی کوشش می نمایند تا نشانه هایی از گذشته بیابند و آن را در معرض دید گردشگران قرار دهند.

آن ها به تازگی تورهایی برای گشت و گذار در وادی فینان و کوه های مجاور آن یعنی رشته کوه Sharra تدارک دیده اند که هم تنوع طبیعی منطقه و هم اهمیت تاریخی و باستان شناسی آن را نشان می دهد. بقایایی از دوران نوسنگی و کلیساهای بیزانسی در گوشه و کنار آن دیده می شوند. البته از قلم نیاندازید که در جریان این گردش ها با چای از شما پذیرایی خواهد شد.

در نزدیکی قلعه شوبک (Shobak) در کمپ اقامت کنید

کارآفرینان بادیه نشین، در کنار جاده های نزدیک به منطقه ها تماشای مشهور اردن، کمپ هایی برای اقامت گردشگران در نظر گرفته اند. در این اقامت گاه ها شما این فرصت را دارید که سبک زندگی اعراب بادیه نشین را از نزدیک مشاهده کنید و غذاهای لذیذ و اصیل آن ها را امتحان کنید.

اگر خوش شانس باشید و بتوانید در کمپ Jaya Bedouin اقامت کنید، می توانید از چشم انداز غروب آفتاب در قلعه شوبک و چشیدن طعم غذای اصیل اردنی که به وسیله خانواده بادیه نشین طبخ می گردد، لذت ببرید.

در رستوران Haret Jdoudna غذا بخورید

اگر زمان کمی دارید و در عین حال دوست دارید غذاهای لذیذ اردنی را امتحان کنید، سری به رستوران Haret Jdoudna بزنید.

هر کدام از غذاهای منوی این رستوران را که سفارش دهید، مطمئناً از طعم بی نظیر و متفاوت آن لذت خواهید برد. چرا که تمام غذاهای محلی اردن لذیذ هستند. اگر دیروقت به این رستوران سر بزنید، این فرصت را خواهید داشت تا با صاحبان رستوران یا اهالی شهر که آن جا را به عنوان پاتوق خود انتخاب نموده اند، آشنا شوید.

نان های لذیذ بیابان نشینان را امتحان کنید

اگر این فرصت برایتان پیش آمد که نان های عربی که تازه از تنور درآمده اند را امتحان کنید، به هیچ عنوان این فرصت را از دست ندهید. انواع مختلفی از نان های سنتی اردن در شهرهای مختلف آن به فروش می رسند. از قدیم الایام نان هایی در اردن به فروش می رسید که در آن ها ترکیبی از سبزیجات معطر و پنیر وجود داشت. یک وعده غذایی کامل که شما را برای چندین ساعت گشت زدن در بازارها و جاهای تماشای اردن، سیر نگه می دارد.

گذشته بادیه نشینان را مرور کنید

شهر عمان علاوه بر این که مرکز اردن است، مرکز تاریخی این کشور نیز محسوب می گردد. نشانه هایی از دوره های مختلف زمانی تاریخ اردن و موزه های باستان شناسی اصلی این کشور در عمان قرار دارند. در این شهر می توانید درباره تاریخچه زندگی بادیه نشینان، زندگی شهری در اردن و تمدن های کهن آن اطلاعاتی کسب کنید.

منبع: کجارو / allday.com
انتشار: 10 بهمن 1400 بروزرسانی: 10 بهمن 1400 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1971

به "گشتی در اردن، سفری به سبک بادیه نشین ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گشتی در اردن، سفری به سبک بادیه نشین ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید