آشنایی با نابغه 21 ساله ای که در ساخت سوفیا نقش بزرگی دارد

به گزارش تور تایلند، بتلهم دسی، نام نابغه کدنویسی 21 ساله اهل اتیوپی است که با کار روی توسعه پیشرفته ترین ربات انسان نمای تاریخ ملقب به سوفیا الهام بخش دختران بسیاری در سراسر جهان شده است.

آشنایی با نابغه 21 ساله ای که در ساخت سوفیا نقش بزرگی دارد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از آی ای، سبا ولی(Sheba Valley) معادل اتیوپیایی سیلیکون ولی توسط طوفانی به نام بتلهم دسی(Betelhem Dessie) نابغه 21 ساله توسعه دهنده وب و فناوری های تلفن همراه اهل اتیوپی که همچنین یک نابغه کدنویسی است، درنوردیده شده است.

او سال جاری 21 ساله شده است. با این حال، سن کم، او را از دستیابی به موفقیت های شگفت انگیز باز نداشته است. وی هم اکنون در حال همکاری با تعدادی از برنامه ها است که توسط آزمایشگاه رباتیک iCog، آزمایشگاه هوش مصنوعی مسئول توسعه ربات انسان نمای مشهور سوفیا(Sophia) مستقر در آدیس آبابا پشتیبانی می گردد.

دسی دارای چهار برنامه نرم افزاری است که فقط به نام او دارای حق تکثیر است. وی یکی از این چهار برنامه را در حالی که فقط 10 سال سن داشت، کدنویسی نموده است.

انس او با علم از وقتی آغاز شد که تنها 9 سال داشت. وقتی که از پدرش برای دریافت جشن تولد خود درخواست پول کرد، اما پدرش پولی نداشت. بنابراین دسی تصمیم گرفت روی پای خودش بایستد.

دسی آغاز به ویرایش فیلم ها و انتقال و ارسال موسیقی به تلفن های همراه مشتریان در فروشگاه لوازم الکترونیکی پدرش کرد. از آنجا متوجه علاقه و اشتهای وافر خود به کار با رایانه و نصب نرم افزارهای مختلف کرد که در نهایت او را به کدنویسی کشاند.

دسی هم اکنون در حال تحصیل در مقطع لیسانس مهندسی نرم افزار در انستیتوی فناوری آدیس آبابا است. با این حال، او تا به امروز اجرای پروژه هایی از قبیل هرکس می تواند کدنویسی کند، The Remus، دختران می توانند کدنویسی نمایند و بسیاری دیگر را بر عهده داشته است.

علاوه بر این و شاید مهم تر از همه، وی در زمان ساخت کامل ترین ربات انسان نمای جهان موسوم به سوفیا در آزمایشگاه iCog حضور داشته و در توسعه آن نقش داشته است.

ربات سوفیا محصول کوشش مشترک بین گروهی از توسعه دهندگان اتیوپیایی و یک شرکت رباتیک مستقر در هونگ کنگ موسوم به هانسون رباتیک است.

همچنین گفتنی است که سوفیا تا حدودی در اتیوپی مونتاژ شده بود.

دسی در حال حاضر رهبر پروژه ای موسوم به Solve-IT است که در آنجا با دیگر جوانان همکاری می نماید تا راهکار های نوآورانه و فناورانه را برای بعضی از مسائل پیش روی جوامع کشف نمایند.

وی با ارائه دوره های آموزش فنی و نظری در زمینه نرم افزار، سخت افزار و بازاریابی، جوانان اتیوپیایی را هدایت می نماید.

او با کارهای خود روی سوفیا و پروژه های بی شماری که بر عهده دارد، می خواهد الهام بخش نسل بعدی کدنویس های آفریقایی، به ویژه دختران باشد.

وی به تازگی در حساب کاربری خود در LinkedIn، دوره ها، کتاب ها و فعالیت های خود در طول دوران قرنطینه را به اشتراک گذاشته است؛ چیزهایی که به اندازه داستان زندگی او الهام بخش هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 972

به "آشنایی با نابغه 21 ساله ای که در ساخت سوفیا نقش بزرگی دارد" امتیاز دهید

1 کاربر به "آشنایی با نابغه 21 ساله ای که در ساخت سوفیا نقش بزرگی دارد" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با نابغه 21 ساله ای که در ساخت سوفیا نقش بزرگی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید