اسپیس ایکس و ناسا برای ماموریت تاریخی دراگون سرنشین دار آماده می شوند

به گزارش تور تایلند، حوالی ساعت یک بامداد پنج شنبه 8 خرداد به وقت ایران با غرش موشک فالکون 9 (Falcon 9) شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) نظاره گر دورانی جدید در عصر فضا خواهیم بود. در این روز و در ماموریتی تاریخی فضاپیمای دراگون سرنشین دار (Crew Dragon) شرکت اسپیس ایکس به همراه دو فضانورد روانه ایستگاه فضایی بین المللی خواهد شد تا پس از نزدیک به یک دهه فضانوردان بار دیگر از خاک آمریکا به فضا اعزام شوند.

اسپیس ایکس و ناسا برای ماموریت تاریخی دراگون سرنشین دار آماده می شوند

فضاپیمای دراگون سرنشین دار پس از گذراندن تست های فراوان بالاخره این هفته برای اولین بار به همراه دو فضانورد به سمت ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب خواهد شد. این ماموریت آخرین ماموریت آزمایشی این فضاپیمای شرکت اسپیس ایکس خواهد بود که Robert Behnken و Douglas Hurley، دو فضانورد حرفه ای ناسا، در آن حضور خواهند داشت. هر دو فضانورد سابقه سفر به فضا با شاتل های فضایی را در کارنامه دارند و پیش از پیوستن به ناسا در ارتش ایالات متحده مشغول به کار بوده اند.

پس از بازنشستگی شاتل های فضایی در سال 2011 ناسا برای اعزام فضانوردان خود به ایستگاه فضایی بین المللی چاره ای جز استفاده از فضاپیمای سایوز روسیه نداشت. پس از بازنشستگی شاتل ها ناسا تصمیم گرفت برای انجام مجدد سفرهای فضایی سرنشین دار از آمریکا با شرکت های خصوصی همکاری کند.

در نهایت و بر اساس قراردادهایی شرکت های اسپیس ایکس و بوئینگ مسئولیت ساخت فضاپیماهای سرنشین دار را بر عهده گرفتند. اسپیس ایکس طراحی و توسعه فضاپیمای دراگون سرنشین دار را آغاز کرد و بوئینگ مشغول ساخت فضاپیمای استارلاینر (Starliner) شد. در نهایت و البته پس از چند سال تاخیر بامداد پنج شنبه شاهد اولین ماموریت سرنشین داری خواهیم بود که یک شرکت خصوصی مسئولیت آن را بر عهده دارد.

شرکت اسپیس ایکس در سال های اخیر در ماموریت های بدون سرنشین و برای انتقال تجهیزات به ایستگاه فضایی بین المللی با ناسا همکاری کرده است. این هفته و با اولین ماموریت سرنشین دار اسپیس ایکس اما شاهد آغاز دورانی جدید برای شرکت های فضایی خصوصی خواهیم بود.

کپسول دراگون سرنشین دار پیش از این آزمایش های متعددی را پشت سر گذاشته است. اسفند سال 1397 این فضاپیما در ماموریتی بدون سرنشین روانه ایستگاه فضایی شد و با موفقیت به زمین بازگشت. زمستان سال گذشته و در ماموریتی دیگر سیستم خروج اضطراری این فضاپیما آزمایش شد. ماموریت پیش رو که Demo-2 نام دارد آخرین پرتاب آزمایشی کپسول دراگون خواهد بود و در صورت موفقیت این ماموریت از این پس این فضاپیما به صورت عملیاتی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

فضاپیمای دراگون سرنشین دار پس از گذشت حدود 24 ساعت از زمان پرتاب آماده اتصال به ایستگاه فضایی بین المللی خواهد شد. پس از انجام موفقیت آمیز عملیات اتصال به ایستگاه فضایی Behnken و Hurley به فضانوردان حاضر در ایستگاه فضایی ملحق خواهند شد. مدت زمان ماموریت این دو فضانورد در ایستگاه فضایی هنوز معین نیست و در آینده راجع به آن تصمیم گیری خواهد شد.

این ماموریت از جهات مختلف ماموریتی بسیار مهم و سرنوشت ساز خواهد بود. Demo-2 اولین ماموریت سرنشین دار از خاک آمریکا پس از بازنشستگی شاتل های فضایی و همچنین اولین ماموریت سرنشین دار یک شرکت خصوصی خواهد بود. نکاتی که Demo-2 را به ماموریتی تاریخی تبدیل خواهند کرد.

عکس کاور: فضاپیمای دراگون سرنشین دار و موشک فالکون 9 روی سکوی پرتاب.

Credit: NASA/Bill Ingalls

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 11 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1072

به "اسپیس ایکس و ناسا برای ماموریت تاریخی دراگون سرنشین دار آماده می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسپیس ایکس و ناسا برای ماموریت تاریخی دراگون سرنشین دار آماده می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید