افزایش نرخ ثبت نام هنرستانی ها، جذب استادکاران در هنرستانها

به گزارش تور تایلند، مدیرکل دفتر آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش از افزایش نرخ ثبت نام دانش آموزان در شاخه فنی وحرفه ای و کاردانش اطلاع داد و گفت: آمار ثبت نام ها در این شاخه نسبت به سال گذشته 1.6 درصد افزایش پیدا نموده و بیش از 65 هزار هنرجوی نو به آمار قبلی افزوده شده است.

افزایش نرخ ثبت نام هنرستانی ها، جذب استادکاران در هنرستانها

مصطفی آذرکیش در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه طی سنوات اخیر چند اتفاق خوب در حوزه آموزش های فنی و حرفه ای و مهارتی اتفاق افتاده است که از جمله آنها می توان به افزایش مدارس و هنرستان های وابسته اشاره نمود که در بعضی دستگاه ها پنج برابر شده است اظهار کرد: به عنوان مثال وزارت جهادکشاورزی طی چندسال اخیر هشت مدرسه داشت که اکنون به 40 مورد رسیده است. یا هنرستان های وابسته به وزارت ارشاد از 33 به 49 رسیده است. وزارت راه و شهرسازی نیز مدرسه ای نداشت که سال جاری شش رشته محل تازه در این بخش ایجاد نموده ایم.

وی از افزایش نرخ ثبت نام دانش آموزان در شاخه فنی وحرفه ای و کاردانش اطلاع داد و گفت: آمار ثبت نام ها در این شاخه نسبت به سال گذشته 1.6 درصد افزایش پیدا نموده و بیش از 65 هزار هنرجوی تازه به آمار قبلی اضافه نموده شده است.

آذرکیش اضافه نمود: افزایش نرخ ثبت نام ها، حاکی از اقبال خانواده ها به سمت رشته های فنی و مهارتی است. شیوع کرونا آموزش های مهارتی را در جهان به شدت متاثر نموده و همه پیش بینی ها حاکی از ریزش آمار دانش آموزان در این بخش بود، اما نه تنها ریزش آمار نداشتیم بلکه شاهد رشد و جهش خوبی بودیم و سهم رشته های فنی و حرفه ای در میان دیگر رشته ها افزایش یافت.

مدیرکل دفتر آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش بعلاوه از جذب و ورود 7500 هنرآموز و استادکار به هنرستان ها در سال تحصیلی جاری اطلاع داد و گفت: با جذب این تعداد استادکار، بخشی از کسری نیروی انسانی جبران شد. لازمه متناسب سازی آموزش ها با احتیاج بازارکار، افزایش ضریب اشتغال، جبران بخشی از کسری نیروی انسانی و ارتقای کیفیت آموزشی این است که بچه ها در محیط واقعی کار باشند که به معنای افزایش دوره های آموزشی مهارتی و عملی است.

وی ادامه داد: خوشبختانه اخیرا شعار جامعه خیرین نیز بر ساخت و تجهیز هنرستان ها و مهارت آموزی دانش آموزان پایدار شد که همه اینها نشان می دهد آینده خوبی در زمینه آموزش های مهارتی خواهیم داشت البته به شرطی که بتوانیم بر غول کنکور غلبه کنیم. کنکور نظام تعلیم و تربیت را به گروگان گرفته و بسیاری از برنامه های تعاملی ما امکان وقوع پیدا نمی نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 بهمن 1400 بروزرسانی: 21 بهمن 1400 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1984

به "افزایش نرخ ثبت نام هنرستانی ها، جذب استادکاران در هنرستانها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش نرخ ثبت نام هنرستانی ها، جذب استادکاران در هنرستانها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید