برنده جایزه اورنج قاره افریقا معرفی شد

به گزارش تور تایلند، به گزارش خبرنگاران هیئت داوران جایزه کتاب اورنج افریقا، لوبنا سراج، نویسنده اهل مراکش را برای نگارش رمان به شرط آن که خلقش خوب باشد به نام برنده سومین دوره جایزه کتاب اورنج قاره افریقا که به نویسندگان فرانسوی زبان قاره سیاه تعلق دارد معرفی کردند.

برنده جایزه اورنج قاره افریقا معرفی شد

لوبنا سراج، ویراستار و ستون نویس روزنامه و هم وبلاگ نویس اهل مراکش است. به شرط آن که خلقش خوب باشد اولین رمان چندصدایی اوست که به موضوع خشونت های خانگی و آزادی زنان

می پردازد.

ورونیک تاجدو، رئیس هیئت داوران درباره اثر برگزیده گفت: نویسنده در این اثر از طریق روایت زندگی دو شخصیت ما را به سفری در گذشته می برد و مسائلی را در جامعه خود و همه جوامعی که زنان هنوز مورد خشونت خانگی قرار می گیرند، آشکار می کند.

در سومین دوره جایزه کتاب اورنج قاره افریقا 74 نویسنده از 16 کشور که آثار خود را در این رقابت شرکت داده بودند از سوی 5 کمیته خواندن مستقر در تونس، کارون، گینه، ساحل عاج و مالی معرفی شدند.

5 اثر دیگری که به مرحله نهایی دریافت این جایزه رسیده بودند، عبارتند از: مردم آسمان نوشته احمد گاسیما، انتشارات فرانتس فانون از الجزایر، کف زمان، نوشته ابراهیما هانه، انتشارات هارماتان از سنگال، تقاطع بیوه ها، نوشته مونیک ایلبودو، انتشارات لتر موچته از کنگو، بیچارگی، نوشته دوینا ایتوو، انتشارات آتلیه د نوماد از موریس و راز بارسیدها، نوشته سامی مکدم، انتشارات پاپ لیبری از تونس بودند.

سال گذشته یوسف امین العلمی، نویسنده اهل مراکش برای انتشار جنگ زیباست پیروز به دریافت دومین دوره جایزه اورنج قاره افریقا شد.

جایزه کتاب اورنج قاره افریقا که از سوی بنیاد خیریه اورنج در 18 کشور مختلف قاره سیاه شعبه دارد، با هدف حمایت از استعداد های ادبی قاره افریقا و موسسات انتشاراتی آن ها تاسیس شده و به اثر داستانی که به زبان فرانسه نوشته شده و از سوی یک انتشارات افریقایی منتشر شده جایزه می دهد. این بنیاد پیش از این در سال 2009 جایزه اورنج را در فرانسه برای تقدیر از نویسندگان فرانسوی زبان ایجاد کرده بود.

ارزش مالی این جایزه ده هزار یورو بوده و اثر برگزیده هم در کشورهای غیرافریقایی معرفی و تبلیغ خواهد شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 26 تیر 1400 بروزرسانی: 26 تیر 1400 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1743

به "برنده جایزه اورنج قاره افریقا معرفی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنده جایزه اورنج قاره افریقا معرفی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید