تابستان 2023 گرمترین تابستان تاریخ

به گزارش تور تایلند، پس از آنکه معین شد کره زمین گرم ترین تابستان را در تاریخ دمایی ثبت شده خود تجربه می نماید؛ سازمان ملل متحد روز چهارشنبه هشدار داد که فرآیند در هم شکسته شدن اقلیم شروع شده است. ناظران آب و هوای اتحادیه اروپا هم در همین روز اعلام کردند که سال 2023 میلادی احتمالا گرم ترین سال در تاریخ بشر خواهد بود.

تابستان 2023 گرمترین تابستان تاریخ

به گزارش یورونیوز، پس از انتشار گزارش سازمان جهانی هواشناسی در مورد سوزان ترین تابستانی که تا به امروز در نیمکره شمالی میزان گیری شده است؛ آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه ای با اشاره به حال و هوای روزهای چله تابستان گفت: روزهای سگی تابستان دیگر فقط پارس نمی نمایند، بلکه گاز هم می گیرند.

میانگین دمای کره زمین در سه ماه ژوئن، ژوئیه و اوت برابر با 16.77 درجه سانتیگراد بود که رکورد قبلی آن یعنی 16.48 درجه سانتیگراد در سال 2019 را شکست.

استناد سازمان جهانی هواشناسی به داده های سرویس تغییرات آب و هوایی کوپرنیک (C3S) اتحادیه اروپا است که نشان می دهد ماه گذشته میلادی، با اختلاف زیاد به عنوان گرم ترین ماه اوت در بین ماه های اوت در تمام ادواری است که بشر توانسته با تجهیزات مدرن دمای زمین را میزان گیری کند.

البته ماه اوت سال جاری دومین ماه گرم میزان گیری شده بوده است چرا که در همین سال ماه ژوئیه 2023 رکورددار گرم ترین ماه بوده است.

سامانتا بِرجس، معاون سرویس تغییرات آب و هوایی کوپرنیک به خبرگزاری فرانسه گفت: این سه ماهی که به تازگی سپری کردیم، گرم ترین ماه ها در تقریبا 120 هزار سال گذشته، یا به عبارتی در طول تاریخ بشر بوده است.

تاثیرات دمای سطح آب در اقیانوس ها

همه کشورهای واقع در نیمکره شمالی شاهد موج های گرما، خشکسالی و آتش سوزی های جنگلی در آسیا، آفریقا، اروپا و آمریکای شمالی بودند. این دمای حداکثری تأثیر چشمگیری بر اقتصاد، اکوسیستم و سلامت انسان گذاشته است.

گوترش هشدار داد: مدت هاست که دانشمندان نسبت به عواقب میل وافر به استفاده از سوخت های فسیلی هشدار داده اند.

با این همه رویدادهای شدید آب و هوایی که گوشه و کنار این سیاره را درنوردیده است، اقلیم ما سریعتر از آنکه بتوانیم از عهده آن بر بیاییم در حال در هم شکستن است.

دمای بی سابقه سطح دریاهای جهانی نقش به سزایی در افزایش گرمای تابستان ایفا نموده است؛ بطوریکه موج های گرمایی بستر اقیانوس اطلس شمالی و دریای مدیترانه را در هم نوردیده است.

برجس در این رابطه می گوید: با توجه به گرمای زیادی که در سطح آب های اقیانوسی وجود دارد این احتمال وجود دارد که سال 2023 به گرم ترین سال دمایی ثبت شده در تاریخ تبدیل گردد.

برجس اضافه نمود، اگر سال جاری نیمکره شمالی یک زمستان عادی داشته باشد، تقریبا می توانیم بگوییم که سال 2023 گرم ترین سالی خواهد بود که بشریت تجربه نموده است.

منبع: فرارو
انتشار: 20 شهریور 1402 بروزرسانی: 20 شهریور 1402 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 2319

به "تابستان 2023 گرمترین تابستان تاریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تابستان 2023 گرمترین تابستان تاریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید