مشخص جنسیت قطعی فرزند در قم طی چه فرایندی انجام می شود؟

به گزارش تور تایلند، خبرنگاران/قم کارشناس ژنتیک مرکز ناباروری جهاددانشگاهی قم به بیان فرایند تعیین جنسیت قطعی در این مرکز و همچنین مباحث مرتبط به امور ژنتیکی در این مرکز پرداخت.

مشخص جنسیت قطعی فرزند در قم طی چه فرایندی انجام می شود؟

ناصر کلهر، کارشناس ژنتیک مرکز ناباروری جهاد دانشگاهی قم،با اشاره بر اینکه مشاوره ژنتیک به چهار بخش زمانی قبل از ازدواج، قبل از بارداری، حین بارداری و بعد از تولد فرزند دارای ناهنجاری تقسیم می شود، بیان نمود: زمانی که افراد برای مشاوره ژنتیک به مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری جهاددانشگاهی واحد قم مراجعه می کنند در ابتدا با پرسش سوالاتی شجره نامه آنها رسم می شود و بر اساس آن خطرات بیماری ها، آزمایشات وشرحات لازم گفته می شود.

وی با تاکید براینکه در گذشته فقط زوج هایی که ازدواج فامیلی داشتند به مشاوره ژنتیک مراجعه می کردند، اما امروزه وزارت بهداشت به همه زوجین توصیه می کند که قبل از ازدواج به مشاوره ژنتیک مراجعه کنند، ادامه داد: از علل دیگر مراجعه به مشاور ژنتیک می توان به وجود بیماری های ژنتیک مثل ناشنوایی ،کند ذهنی، سرطان و... در اقوام درجه یک، یک سال نازایی و... اشاره کرد.

وی با اشاره بر اینکه بیماری های ژنتیک به دو دسته کروموزومی و ژنتیکی تقسیم می شود، بیان نمود: برای افرادی که قصد بارداری با مسائل ژنتیکی با منشا نقص کرموزومی دارند، اسپرم و تخمک در آزمایشگاه تلقیح داده می شود و بعد از بررسی جنین ها از لحاظ ژنتیکی، جنین سالم و فاقد اختلال به رحم مادر انتقال داده می شود.

کارشناس ژنتیک مرکز ناباروری جهاد دانشگاهی قم با بیان اینکه بیماری های با منشا ژنتیکی غالبا در ازدواج های فامیلی رخ می دهد، اظهار کرد: لازمه این بررسی وجود مولکول شناساگر در اصطلاح به نام کروب است که در صورت موجود از آن استفاده می شود در غیر این صورت با روشی گران قیمت تر به نامArrary CGH همه کروموزوم ها در یک آزمایش بررسی می شوند که آیا نقصی دارند یاخیر؟

کلهر بابیان اینکه ازفعالیت های دیگر این مرکز تعیین جنسیت جنین است که با روش مولکولی احتمال اشتباه آن کمتر از یک درصد است، شرح داد: تعیین جنسیت در اولین فرزند و زوج هایی که از هردو جنس فرزند را دارند، صورت نمی گیرد؛ زیرا ممکن است همه افراد تقاضای دختر و یا پسر داشته باشند که این امر سبب برهم خوردن تعادل جمعیت جامعه می شود.

وی با تاکید بر اینکه رفعه مسائل ژنتیکی اجرا شده در این مرکز مربوط به قبل از زایمان وجلوگیری از تولد فرزند دارای ناهنجاری است، اظهار کرد: در دوران بارداری آزمایشات، سونوگرافی، اکو قلب و تست های غربالگری برای تشخیص این ناهنجاری ها پیشنهاد می شود، که تا احتمال بیش از 90 درصد سلامت جنین را مورد برسی قرار میدهند.

کارشناس ژنتیک مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی قم خاطر نشان کرد: در بیماری های ژنتیکی که از سنین بزرگسالی شروع می شوند امکان تشخیص شان در دوران بارداری وجود ندارد؛ اما اگر این ژن معیوب در قبل از بارداری شناسایی شده باشد با روش PND از مایع اطراف جنین نمونه برداری میشود و می توان فهمید که آیا این جنین بیمار هست یا خیر.

وی با تاکید بر اینکه مشاوره ژنتیک فقط برای زوجین با نسبت فامیلی نیست اگر چه در زوجین با نسبت فامیلی و یا هم روستا بودن بسیار حائز اهمیت است، بیان نمود: باور اشتباهی در بین برخی از افراد جامعه مبنی بر اینکه با یک آمپول می توان مانع از بروز مسائل ژنتیکی در فرزند شد، وجود دارد؛ که این موضوع کاملا اشتباه بوده و در هیچ جای دنیا دارویی با این کارایی وجود ندارد.

کلهربا بیان اینکه درهیچ جای دنیا تضمینی داده نمی شود که فرزند کاملا سالم به دنیا می آید، خاطر نشان کرد: گاهی ممکن است که ژن های زن و مرد کاملا سالم بوده اما در تشکیل لقاح یک آنزیم سبب اختلال در جنین می شود که در همه موجودات این انزیم ها وجود دارد و نمی توان از آن جلو گیری کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 آذر 1399 بروزرسانی: 5 آذر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1312

به "مشخص جنسیت قطعی فرزند در قم طی چه فرایندی انجام می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشخص جنسیت قطعی فرزند در قم طی چه فرایندی انجام می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید