سجادی: از بین بورسیه شدگان IOC همه سهمیه نمی گیرند، آنها دو سال قبل انتخاب شدند

به گزارش تور تایلند، سرپرست کاروان ایران در المپیک توکیو درخصوص بورسیه شدن تعدادی از ورزشکاران کشورمان توسط IOC توضیحاتی را ارائه کرد.

سجادی: از بین بورسیه شدگان IOC همه سهمیه نمی گیرند، آنها دو سال قبل انتخاب شدند

به گزارش خبرنگار ورزشی تور تایلند، نصرالله سجادی در مورد بورسیه ورزشکاران کشورمان توسط IOC و دریافت حقوق 500 دلاری گفت: همه ساله و از المپیک 1996 و دو سال قبل از المپیک، IOCبورسیه هایی را به ورزشکاران کشورها می دهد که یا در کشور خود تمرین نمایند یا اردوهای بیرونی.

وی در ادامه اضافه نمود: مقدار این مبلغ طی این سال ها اضافه شده و این دوره ماهانه به 500 دلار رسیده است. IOC دو سال قبل از المپیک نامه ای را به کمیته های ملی المپیک می نویسد تا ورزشکارانی که شانس حضور در المپیک و از نظر فنی استاندارد بالا دارند را معرفی نمایند. کمیته ملی المپیک نیز این نامه را برای فدراسیون های المپیکی که در کسب سهمیه شرکت دارند، ارسال و آنها یک ورزشکار را به کمیته معرفی می نمایند. بعد از آن کمیته ملی المپیک این نفرات را به کمیته بین المللی معرفی می نماید، سپس IOC از فدراسیون های جهانی در مورد این افراد سوال می نماید و وقتی تایید شدند بین 8 تا 10 سهمیه به ورزشکاران هر کشور اختصاص می یابد. حدود 140 تا 150کشور و حدود 1200 تا 1300 نفر بورسیه می شوند.

سرپرست کاروان ایران در المپیک 2020 توضیح داد: وقتی فدراسیون جهانی این ورزشکاران را تایید کرد، IOC تعدادی را انتخاب می نماید که این دوره 10 نفر انتخاب شدند. این انتخاب و بورسیه مقررات خاص خود را دارد. روسای فدراسیون ها همراه ورزشکار و مربی نشستند و یک توافق نامه به انگلیسی تنظیم و شرایط به ورزشکار اعلام شد. بخشی از این مبلغ پول توجیبی و بخش دیگر هزینه تمرین ورزشکار است. همچنین 6 هزار دلار برای اعزام ورزشکار است. هر سه ماه یکبار اسناد توسط فدراسیون برای ما ارسال و بعد به کمیته همبستگی IOC ارسال می گردد.

وی در مورد اینکه از بین 10 ورزشکار بورسیه ایران بعضی سهمیه نگرفتند، در گفت وگو با برنامه استادیوم گفت: ممکن است بعضی از ورزشکاران سهمیه نگیرند و ما نمی توانیم فرد دیگری را جایگزین کنیم. هدف آنها این نیست که حتما این ورزشکاران کسب سهمیه نمایند بلکه این ورزشکاران افرادی هستند که در سطح بالا و قهرمان ملی هستند. این تفاهم نامه را همه کشورها امضا می نمایند و قوانین نیز مربوط به IOC است.

سجادی یادآوری کرد: هر دوره آمارها را اعلام می نمایند و از بین تعداد ورزشکارانی که بورسیه شدند چه تعداد مدال گرفتند و چه تعداد سهمیه نگرفتند.

وی در انتها گفت: تفاهم نامه با کمیته بین المللی المپیک برای دو سال قبل بوده است و دومرحله طی شده است. برای المپیک زمستانی 2022 نیز 4 نفر از اسکی ایران بورسیه شدند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1145

به "سجادی: از بین بورسیه شدگان IOC همه سهمیه نمی گیرند، آنها دو سال قبل انتخاب شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سجادی: از بین بورسیه شدگان IOC همه سهمیه نمی گیرند، آنها دو سال قبل انتخاب شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید