عینکی که اشیاء را برای نابینایان به حرف می آورد

به گزارش تور تایلند، دانشمندان موسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech) یک عینک واقعیت افزوده ابداع کرده اند که می تواند راه را به افراد نابینا نشان دهد و اشیایی را که بر سر راه می بیند به کاربر بازگو کند.

عینکی که اشیاء را برای نابینایان به حرف می آورد

به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، از این پس افراد نابینا با عینک جدیدی که محققان موسسه فناوری کالیفرنیا ابداع کرده اند، می توانند مسیر خود را به راحتی بپیمایند.

محققان آمریکایی در واقع یک دستیار واقعیت افزوده شناختی موسوم به کارا(CARA) را توسعه داده اند که از عینک واقعیت افزوده هولولنز(HoloLens) مایکروسافت برای به حرف درآوردن اشیاء استفاده می کند.

کارا از دید رایانه ای برای شناسایی اشیاء در یک فضای مشخص استفاده می کند و نام آنها را به کاربر می گوید.

بنابراین شما با پوشیدن این عینک، خواهید دانست که به عنوان مثال یک صندلی در مسیر پیش روی شما قرار گرفته است یا یک درب در سمت راست شما وجود دارد.

هرچه به یک شیء نزدیکتر شوید، صدای این عینک نیز بلندتر می شود.

این فناوری می تواند به سرعت فراگیر شود. تیم سازنده سه حالت مختلف برای این عینک طراحی کرده است. حالت اول، حالت نورافکن(spotlight) نام دارد و فقط زمانی که مستقیما به چیزی نگاه کنید، نام آن را می گوید.

اگر بخواهید قبل از حرکت یک دید کلی از اتاق به دست بیاورید، حالت اسکن هر چیزی که در دید دوربین های عینک باشد، نام خواهد برد.

خاتمه اگر شما در پی رفتن به نقطه خاصی باشید یا بخواهید به وسیله مشخصی برسید، حالت هدف به شما اجازه می دهد تا فقط روی یک شیء تمرکز کنید.

این فناوری بسیار جوان است و نیاز به تکامل و توسعه دارد. ضمن این که در حال حاضر دستیابی به آن نیاز به یک هدست واقعیت افزوده گران قیمت دارد.

نتایج اولیه آزمایش این سیستم امیدوار کننده است. دانشمندان آزمایش های موفقیت آمیزی را انجام دادند که داوطلبان نابینا با استفاده از کارا راه خود را از یکی از ساختمان های موسسه پیدا کردند. این عینک به آنها می گفت که کجا بپیچند، و پله ها کجا قرار دارند.

منبع: انتخاب
انتشار: 27 آذر 1401 بروزرسانی: 27 آذر 1401 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 2206

به "عینکی که اشیاء را برای نابینایان به حرف می آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عینکی که اشیاء را برای نابینایان به حرف می آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید