فرانسه، ایران را به بازگشت تحریم ها تهدید کرد

به گزارش تور تایلند، وزیر امور خارجه فرانسه به طور علنی ایران را به بازگشت تحریم های چندجانبه تهدید کرد.

فرانسه، ایران را به بازگشت تحریم ها تهدید کرد

به گزارش گروه بین الملل تور تایلند، ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه به طور علنی ایران را به فعال سازی سازوکار موسوم به مکانیسم ماشه که بازگشت تحریم های چندجانبه علیه ایران را در پی خواهد داشت، تهدید کرد.

وزیر امور خارجه فرانسه طی سخنانی در مجلس این کشور گفت: با توجه به اینکه ایران هر دو ماه یک بار اقدامی برخلاف برجام صورت می دهد، ما احتمال فعال سازی سازوکار حل اختلاف [مکانسیم ماشه] را در دست آنالیز داریم.

بر اساس بند 37 برجام که به سازوکار بازگشت اتوماتیک یا مکانسیم ماشه شهرت دارد، در صورت نقض برجام از سوی ایران، طرف های دیگر برجام می توانند بازگشت روال اتوماتیک تحریم های بین المللی علیه ایران را به جریان بیندازند.

کاهش تعهدات هسته ای ایران ذیل برجام که در ماه های اخیر به بهانه ای برای مقامات اروپایی تبدیل شده و نقدها مکرر آنها از ایران را در پی داشته است، پس از آن رخ داد که حتی با گذشتن بیش از یک سال از خروج آمریکا از برجام، طرف های دیگر این توافق اقدام عملی ملموسی برای حمایت از حقوق مشروع ایران در چهارچوب برجام صورت ندادند.

در پی کوتاهی طرف های دیگر برجام به ویژه تروئیکای اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) در اجرای تعهدات خود ذیل برجام، شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت در بیانیه ای خاطرنشان کرد جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، بعضی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد نمود.

از آن موقع تاکنون ایران طی چهار گام در فواصل 60 روزه تعهدات هسته ای خود ذیل برجام را کاهش داده است.

مقامات ایران پیش از این بارها تأکید نموده اند که فرایند کاهش تعهدات هسته ای ایران تا زمانی که طرف های دیگر برجام به تعهدات خود در قبال ایران ذیل این توافق چندجانبه عمل نکنند، ادامه خواهد یافت.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 56

به "فرانسه، ایران را به بازگشت تحریم ها تهدید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرانسه، ایران را به بازگشت تحریم ها تهدید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید