فصل دوم سریال ویچر؛ تفاوت بین کتاب و سریال چقدر اهمیت دارد؟

به گزارش تور تایلند، مانند بیشتر سریال ها و فیلم های اقتباس شده از آثار ادبی، سریال پیروز نتفلیکس، ویچر (The Witcher) هم اقتباسی دقیق و جز به جز از منبع اصلی خود نیست و تغییراتی داشته است. این موضوع از همان فصل اول و با کوشش سریال برای ترکیب داستان های کوتاه دو کتاب اول مجموعه یعنی آخرین آرزو و شمشیر سرنوشت آشکار شد. داستان ها در روایتی واحد و طولانی به هم گره خورده بودند که به مخاطب این دید را می داد که سریال هدف نهایی دارد و سعی دارد به آن برسد، نه این که چیزی شبیه به آنچه در کتاب ها به تصویر کشیده شده، صرفاً در خصوص داستان زندگی ویچر، گرالت از ریویا، باشد.

فصل دوم سریال ویچر؛ تفاوت بین کتاب و سریال چقدر اهمیت دارد؟

همین فرایند تا فصل دوم سریال ادامه پیدا کرد که از کتاب خون الف ها و قسمت هایی از کتاب زمانِ خواری اقتباس شده بود. آن هم در حالی که برخلاف دو کتاب اول، خون الف ها و زمانِ خواری هر دو داستان های مجرد و بسیار طولانی تری هستند که مجموعه اصلی ویچر شامل پنج کتاب (بدون احتساب مجموعه داستان های کوتاه یا اسپین آف ها) را تشکیل می دهند و مجموعه ای از داستان های کوتاه نیستند. به همین علت هم هست که این تغییرات با وجود این که برای فصل اول سریال بسیار منطقی و خوشایند بود، اما برای فصل دوم که شامل داستان کوتاه دیگری از آخرین آرزو هم می شد، زیاد از حد بود.

ایجاد تغییرات در هنگام اقتباس آثار از کلمه به آن چه که باید به وسیله بازیگران واقعی اجرا گردد، قدمتی به مقدار خود اقتباس دارد و از همان ابتدا انکارناپذیر بوده. درست است که مقدار این تغییرات و کیفیت آن ها کاملاً به عوامل فراوری بستگی دارد، اما حتی اقتباس های دقیق هم شامل بعضی تغییرات هستند. یکی از نمونه های خوب این تغییرات را در همین سریال ویچر و در رابطه گرالت با جادوگر ینفر می توان دید.

در اقتباس نتفلیکس، گرالت و ینفر هر دو تا حدودی به یکدیگر وفادار هستند و از بودن با دیگران حتی زمانی که فرصتش پیش می آید، امتناع می ورزند. در مقابل، در کتاب ها، هیچ کدام از آن ها آن قدرها وفادار نیستند و هر دو تا خاتمه داستان کتاب ها، روابط زیادی را تجربه می نمایند. این تغییر کوچک ترین تأثیری بر داستان کلی ندارد و مثال خوبی ست تا نشان دهد هر تغییری که نتفلیکس در اقتباس های خود ایجاد می نماید، حتما داستان را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

اضافه کردن داستان های فرعی به جای تغییر داستان

همانطور که در بالا گفته شد، فصل اول سریال ویچر نتفلیکس بر اساس دو کتاب اول مجموعه یعنی آخرین آرزو و شمشیر سرنوشت ساخته شده که هر دو مجموعه ای از داستان های کوتاه هستند. تعداد مجموع صفحات دو کتاب در نسخه انگلیسی تقریباً 672 صفحه است. در مقابل، خون الف ها، که بخش عمده فصل دوم بر اساس آن ساخته شده، تقریباً 320 صفحه است. بنابراین حتی اگر تنها بر اساس تعداد صفحات هم قضاوت کنیم بدیهی است که اقتباس مستقیم از این کتاب قادر به پر کردن کامل یک فصل هشت قسمتی نیست؛ آن هم با مدت زمان هر قسمت یک ساعت که سازندگان سریال در پی آن بودند. بنابراین برای مقابله با این موضوع، تهیه نمایندگان سریال تصمیم گرفتند به جای تغییر داستان کتاب، صحنه های کاملاً جدیدی را اضافه نمایند تا بتوانند داستان را طولانی تر نمایند. اگر بخواهیم کتاب خون الف ها را را با فصل دوم سریال ویچر مقایسه کنیم، متوجه می شویم که بیشتر رویدادهای اصلی کتاب دقیقا همانطور که شرح داده شده، البته با تغییراتی ضروری برای تناسب با روایت خاص سریال، اتفاق می افتند.

داستان فرعی ینفر و از دست دادن جادویش، داستان فرعی بچه الف با فرانچسکا فیندابایر و فیلاواندرل آئن فیدهیل (که اصلاً در کتاب ها نبود) و همه چیزهایی که در خصوص جادوگر فرینجیلا، ویگو و نیلفگاردی (شوالیه کاهیر) رخ می دهد همه به خاطر افزایش زمان قسمت های سریال به داستان اضافه شدند. هیچکدام از این داستان های فرعی در هیچ یک از کتاب ها نبود. در واقع هر یک از این شخصیت ها قبل از اینکه گرالت و سیری را دیدار نمایند تا حد زیادی یک راز بودند. با توجه به اینکه هر یک از آنها در ادامه داستان اهمیت خواهند یافت، در واقع حضور بیشتر آن ها در سریال در مقایسه با کتاب و به تصویر کشیدن داستان آن ها نکته ای مثبت است. بنابراین، همانطور که گفته شد داستان ویچر در سریال تا حد زیادی دست نخورده به جای مانده و تغییرات اعمال شده بیشتر شامل افزودن بخش ها و داستان های فرعی به کتاب ها است.

ماجراجویی همان است اما با جهتی متفاوت

با توجه به اینکه تمام شخصیت های اصلی کتاب (حداقل آنهایی که تا به اینجای داستان حضور داشتند) در سریال هم هستند و انگیزه های آنها و آنچه آنها را به تعقیب اهدافشان سوق می دهد تا حد زیادی دست نخورده به جای مانده است، می توان گفت که هر تغییر دیگری هم که در فصل های آینده ویچر اعمال گردد، داستان همان جهت کتاب ها را دنبال خواهد نمود. تا زمانی که هدف نهایی ثابت بماند و همه وقایع حیاتی که در کتاب ها اتفاق می افتد، همانطور که روایت شده اتفاق بیفتد، تغییراتی که بوجود خواهد آمد هواداران را آن قدرها نگران نخواهد نمود.

علی رغم نقص هایی که در این دو فصل پخش شده سریال ویچر وجود داشته، این سریال در زمینه وفاداری به داستان کتاب ها بسیار عالی عمل نموده است. اگر همین فرایند تا خاتمه سریال ادامه پیدا کند، هواداران کتاب اصلی آندری ساپکوفسکی و بازی های ویدیویی CD Projekt Red هر دو راضی خواهند بود.

منبع:

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 27 خرداد 1401 بروزرسانی: 27 خرداد 1401 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 2098

به "فصل دوم سریال ویچر؛ تفاوت بین کتاب و سریال چقدر اهمیت دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فصل دوم سریال ویچر؛ تفاوت بین کتاب و سریال چقدر اهمیت دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید