مردم باید هیأت امنای مساجد را خودشان انتخاب کنند

به گزارش تور تایلند، عضو شورای بنیاد ملی نخبگان در برنامه بدون توقف گفت: مردم باید هیأت امنا را خودشان انتخاب کرده و بر عملکرد آن ها نیز نظارت داشته باشند، همچنین تمام دخل و خرج ها و درآمد های مسجد نیز باید برای جلوگیری از شبهات شفاف باشد.

مردم باید هیأت امنای مساجد را خودشان انتخاب کنند

به گزارش گروه فرهنگی تور تایلند، قسمت 195 برنامه بدون توقف، 13 آذرماه از شبکه سه سیما به روی آنتن رفت، در این برنامه میثم لطیفی رئیس دانشکده معارف اسلامی و مدیریت دانشگاه امام صادق (ع) در خصوص بحث درآمدزایی برخی از مساجد از طریق راه اندازی فعالیت و کسب وکار مطرح نمود: مسجد در حوزه نهاد های اجتماعی جزء بخش های مردمی است. مسجد قرار نیست کار اقتصادی انجام دهد، ولی فعالیت های پیرامونی مسجد و آن هایی که متصل به مسجد هستند، چون مسجد هزینه دارد و باید هزینه ها را تأمین کنند اشکال ندارد.

این پژوهشگر دینی ادامه داد: اگر فعالیتی برای سود انجام شود که بخش خصوصی می شود اگر هم قرار باشد که همه چیز را از دولت بگیرد که بخش دولتی می شود که این هم آفت دارد و کاملاً تابع سیاست های دولت می شود. مسجد یک ماهیت مستقل دارد مثل یک سازمان که گاهی برای تأمین هزینه مجبورند چنین کار هایی را هم انجام دهند، اما اگر سود برایشان موضوعیت پیدا کرد، این اشکال دارد و من احساسم این است که عمده مساجدی که این کار را می کنند به دنبال این هستند که بخشی از هزینه های مسجد را تأمین کنند و به رفع نیاز های خود بپردازند.

پایه گذار هسته مدیریت مسجد در پاسخ به این سؤال که گاهی سود این فعالیت ها برای نفع شخصی افراد بهره برداری می شود افزود: مبنای ما این است که مردم ورود دارند و امکان ورود مردم هم در امر مسجد زیاد است، عموما مردم می توانند با انتخابات، هیأت امنا را معین کنند، خود مردم می توانند به این امر نظارت کنند و اتفاقاً بخشی از پرونده هایی که در مرکز امور مساجد به آن رسیدگی می شود، همین اعتراضات مردمی است در واقع این فضا ایجاد شده که مردم شکایت کنند و حتی جنبه حقوقی هم پیدا کند، اما نمی شود گفت، که این یک قاعده عمومی است که حتما سوءاستفاده ای در اینجا اتفاق می افتد.

لطیفی همچنین در خصوص موضوع حسابرسی و شفافیت درآمد های مسجد یادآور شد: بین حسابداری و حسابرسی و شفافیت باید تمایز قائل شویم وقتی صحبت حسابرسی می شود اتفاقاً باید خیلی دقیق انجام شود، چون مساجدی هستند که درآمد دارند و گاهی اوقات بر سر چنین مسائلی کدورت ایجاد می شود، اتفاقا همین که چرا داریم بحث شفافیت را مطرح می کنیم یک دلیلش این است که، چون برای برخی این شبهه پیش می آید که این پول ها کجا می رود، لذا حسابداری و حسابرسی باید خیلی دقیق باشد.

وی ادامه داد:، اما امر شفافیت یک تیغ دو پهلوست و برخی جا ها مشکل دارد مخصوصا در بحث جمع آوری اعانات، احسان و مبرات که برخی شاید تمایل به علنی شدن آن نداشته باشند، البته که باید جایی ثبت و ضبط داشته باشیم، مثلا یک جایی می خواهیم کمکی که به یک خانواده شده مطرح کنیم، باید به نحو کلی اشاره کنیم، اما از آن طرف، درآمد ها و مخارج باید شفاف ارائه شود.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سؤال که چنین بحث هایی چه کمکی به حل مسائل مساجد می کند مطرح نمود: اساسا مسائل اجتماعی پیچیده است و این مسائل را هم نمی شود ساده حل کرد، هیچ کس تلقی اش این نباشد که ما مسائل مسجد را اینجا حل کنیم، کمکی که ما می توانیم به حوزه مسجد در این جلسه کنیم گفتمان سازی توجه به امر مهم مسجد است، گفتمانی که مغفول است، مثلا همین صدا و سیما در 40 سال گذشته به غیر از پخش اذان، موقع نماز چه کرده است؟

وی در ادامه یادآور شد: مطالبه گری از دستگاه های مسؤول کار لازمی است که باید این کار را انجام دهیم، ولی یادمان باشد مسجد اساساً یک نهاد آتش به اختیار است، مسجد یک نهاد مستقل و قانونی است که از لحاظ قانونی قواعد خودش را دارد. باید سیاست بازی جای خودش را به بینش سیاسی دهد و کار علمی همراه با پژوهش در خصوص مساجد صورت گیرد.

پایه گذار اتاق فکر مسجد در پایان در جمع بندی مطالب ارائه شده، گفت: خلاصه کلام این است که باید مساجد را از یک سری آرایه های ناصواب پاک کرد، آراستگی مسجد را با تجمل مسجد قاطی نکنیم، مساجدمان باید آراسته باشد نه تجملی که این با فرهنگ اسلامی در تضاد است، و یکی از نکات مهم مسؤولیت دهی و مسؤولیت خواهی از جوانان است، همچنین در خانواده بزرگتر ها به امر نماز دقت داشته باشند، روایت داریم بچه ها را از کودکی آماده نماز خواندن کنید و آنان را با فضای مسجد مأنوس کنید، نباید از مثلث خانه، مسجد و مدرسه غفلت کنیم مخصوصا در سنین نوجوانی و کودکی، این سه مورد بسیار می توانند به هم کمک کرده و هم افزایی ایجاد کنند که ان شاءالله مسجد ما از آن جایگاهی که هست برسد به جایگاه مسجدی که مورد نظر حضرت حجت (عج) است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 74

به "مردم باید هیأت امنای مساجد را خودشان انتخاب کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم باید هیأت امنای مساجد را خودشان انتخاب کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید