هشدار دامپزشکی به مردم ، از خرید لاشه پرندگان مهاجر خودداری کنید

به گزارش تور تایلند، مدیرکل دامپزشکی استان مازندران نسبت به تبعات عرضه غیرقانونی لاشه پرندگان مهاجر هشدار داد و برخورد با مراکزی چون بازار پرنده فروشان فریدونکنار را مستلزم هماهنگی دستگاه های ذی ربط دانست.

هشدار دامپزشکی به مردم ، از خرید لاشه پرندگان مهاجر خودداری کنید

به گزارش تور تایلند به نقل از تسنیم، سیدحسین رضوانی مدیرکل دامپزشکی استان مازندران گفت: زمستان، فصل شیوع بیماری های ویروسی چون گامبورو، نیوکاسل، برونشیت کمپلکس تنفسی و احتمالا آنفلوانزا در میان پرندگان است. به همین دلیل به منظور پیشگیری از ورود و تکثیر ویروس و بیماری احتمالی از هموطنان عزیز خواهشمندیم از صید، شکار، خرید و فروش و تماس با پرندگان مهاجر که می توانند ناقل این قبیل ویروس ها باشند، خودداری نمایند.

وی گفت: سال جاری هم مانند سال های گذشته با فرا رسیدن فصل سرما، رصد و پایش همکاران ما به منظور شناسایی کانون های احتمالی بیماری های فوق شروع شده و تا سرانجام سال ادامه خواهد داشت. از وزارت بهداشت و سازمان حفاظت محیط زیست و دهیاران و پرورش دهندگان طیور هم خواسته ایم در صورت مواجهه با هر مورد مشکوک از تلفات پرندگان، ما را در جریان بگذارند تا بتوانیم پس از نمونه گیری، نسبت به آلودگی یا عدم آلودگی لاشه، اعلام نظر کنیم.

وی ادامه داد: هر ساله با ورود پرندگان مهاجر محتمل است سویه های جدیدی از ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان منتشر گردد و از آنجا که پرندگان مهاجر، مهم ترین منشاء انتقال این ویروس به شمار می فرایند از مردم می خواهیم از تماس با پرندگان مهاجر و نزدیک کردن آنها به پرندگان بومی خودداری نمایند.

مدیرکل دامپزشکی استان مازندران، با ابراز تأسف از عرضه غیرقانونی پرندگان مهاجر در بعضی بازارهای استان مازندران یادآور شد: بارها طی مکاتبات و همچنین در نشست ها با مسئولان استان، نسبت به تبعات عرضه غیرقانونی پرندگان مهاجر در بازار فریدونکنار هشدار داده و خواستار جلوگیری از آن شده ایم اما برخورد با این تخلفات، مستلزم هماهنگی تمام دستگاه های ذی ربط است و همانطور که پیشتر گفته شد سازمان دامپزشکی به تنهایی نمی تواند از این اقدام غیر اخلاقی و غیرقانونی جلوگیری کند. بنابر این پیشنهاد می گردد نمایندگانی از سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت بهداشت، سازمان دامپزشکی، شهرداری، فرمانداری و دستگاه قضایی ضمن بازدید میدانی اقدام لازم قانونی را برای جلوگیری از عرضه غیرقانونی پرندگان مهاجر در این مرکز انجام دهند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 84

به "هشدار دامپزشکی به مردم ، از خرید لاشه پرندگان مهاجر خودداری کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار دامپزشکی به مردم ، از خرید لاشه پرندگان مهاجر خودداری کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید