هفته بیست و سوم بارداری - آشنایی با ریسک کم خونی در بارداری

به گزارش تور تایلند، هفته بیست سوم بارداری جنین شما درحدود 500 گرم وزن دارد! با نکات بارداری هفته به هفته، هفته های بارداری و هفته بیست و سوم بارداری آشنا شوید

هفته بیست و سوم بارداری - آشنایی با ریسک کم خونی در بارداری

وزن فرزندتان در این هفته به حدود نیم کیلوگرم می رسد! بیایید در خصوص اتفاقاتی که در این هفته برای فرزندتان می افتد و همچنین روش های مقابله با میل به غذاهای ناسالم و دردکمر بیشتر بدانیم.

بدن درحال تغییر شما در هفته بیست و سوم بارداری

قطعا فرزند آینده شما به مواد مغذی زیادی احتیاج دارد. از آنجایی که فرزندتان روز به روز مقادیر بیشتری از ویتامین ها و مواد معدنی را از بدن شما دریافت می کند، ممکن است به میزان بیشتری از این مواد احتیاج داشته باشید. به همین دلیل است که گاهی در نیمه دوم بارداری، پزشکان مقادیر بیشتر آهن را علاوه بر ویتامین های بارداری تجویز می نمایند. این میزان افزوده شده، ریسک بروز کم خونی (شرایطی که در آن بدن شما میزان 30 میلی گرم آهن مورد احتیاج روزانه اش برای فراوری گلبول های قرمز را دریافت نمی کند؛ این مساله می تواند باعث بروز مسائلی همچون خستگی مفرط، ضعف، تنگی نفس و سرگیجه گردد) را در شما کاهش می دهد. اگر هرکدام از علائم کم خونی را در طی سه ماهه دوم یا سوم بارداری تان احساس کردید سریعا با پزشک تماس بگیرید. کم خونی در بیشتر موارد به نوزاد آسیبی نمی رساند، اما می تواند انرژی شما را به شدت تحلیل ببرد. خبر خوب این است که این مشکل را می توان به آسانی و با مصرف مکمل ها رفع نمود.

بارداری هفته به هفته؛ فرزند درحال رشد شما در هفته بیست و سوم بارداری

در طی چند هفته آینده، میلیاردها سلول مغز در سر نوزاد شکل می گیرد. این سلول ها کنترل تمام حواس و حرکات فرزند شما و نیز موارد حیاتی اولیه اش مثل تنفس را بر عهده خواهند داشت. همچنین در این مقطع، تغییراتی اساسی در ریه های نوزاد در حال اتفاق افتادن است. سورفاکتانت (ماده ای که به کیسه های هوای ریه امکان باز شدن می دهد و به ریه یاری می کند تا کاملا منبسط گردد) در حال فراوری شدن است. جنین در این مرحله همچنان در حال تنفس مایع آمنیوتیک است، اما در هنگام تولد توانایی تنفس هوا را خواهد داشت.

نکات مربوط به هفته بیست و سوم بارداری

احساس استرس می کنید؟ حتما در راستای رفع کردن این استرس ها اقدام کنید؛ مطمئن شوید که خواب کافی دریافت می نمایید و سعی کنید ورزش منظم را در برنامه روزانه تان قرار دهید. ابتلای مداوم به سطح بالایی از استرس می تواند باعث بروز مسائلی از جمله زایمان زودرس و وزن پایین در هنگام تولد در بارداری گردد. البته لازم نیست نسبت به نگران شدن هم احساس نگرانی نمایید! مسائل عظیم در زندگی مثل مرگ فامیل ممکن است باعث بروز مشکل در بارداری گردند نه مسائلی مثل ترافیک خیابان ها.

بارداری هفته به هفته

لیست کارهایی که باید در هفته بیست و سوم بارداری انجام دهید

  • لباس های بارداری جدیدی تهیه نمایید.
  • سیستم های هشدار مونوکسید کربن و دود در منزل تان را بازرسی نمایید.

آنچه در درون اتفاق می افتد: فرزند شما در هفته بیست و سوم بارداری

فرزند شما در این هفته به قدری مشغول تکان خوردن است که احساس می کنید در حال قدم زدن در شکم تان است! در این نقطه فرزندتان قدی در حدود 28 سانتی متر داشته و وزنش به نیم کیلوگرم می رسد! در این مرحله جنین به قدری رشد یافته است که توانایی زنده ماندن در محیط بیرون از بدن مادر را در صورت مراقبت های شدید دارد. سوراخ های بینی اش اکنون باز شده اند و توانایی تنفس ماهیچه ای را دارد، اما ریه ها زمان بیشتری برای تکامل احتیاج دارند.

بقیه اعضای بدن جنین با تمام توان در حال فعالیت هستند. پانکراس (لوزالمعده) اکنون توانایی فراوری انسولین را دارد و اگر جنین در معرض دوز بالایی از شکر قرار بگیرد، فراوری انسولین را بیشتر می کند. مغز نوزاد همچنان با سرعت بالایی در درون جمجمه اش در حال رشد است؛ در درون جمجمه 4 صفحه وجود دارد که هنوز کاملا به هم متصل و بسته نشده اند و به مغز جنین اجازه رشد بیشتر را می دهند. حتی پس از تولد نیز این صفحه ها کاملا بسته نمی شوند زیرا مغز نوزاد در سال اول پس از تولد تا 3 برابر رشد می کند. لب های فرزندتان اکنون کامل تر شده اند و چشم هایش نیز ممکن است برای لحظاتی باز و بسته گردد اما جنین تا ماه هفتم بارداری چشمانش را کاملا باز نمی کند. بر روی پوست نوزاد رنگدانه های بیشتری ایجاد شده است و چربی نیز در زیر پوست درحال شکل دریافت است.

بارداری هفته به هفته؛ فرزند درحال رشد شما در هفته بیست و سوم بارداری

چند هفته قبل و در طی سونوگرافی جامع، احتمالا نگاهی به تصویر فرزندتان داشته اید. اگر در زمان تصویربرداری نوزاد در زاویه مناسب قرار گرفته باشد متخصص سونوگرافی تصویری از جنسیت فرزند آینده تان برداشته است و شما از جنسیت فرزند آینده تان مطلع شده اید. اگرچه تازه اکنون قادر به تشخیص جنسیت فرزندتان شده اید اما این مساله در طی اولین لحظات حیاتش مشخص شده است.

در هنگام لقاح، تخمک و اسپرم هر کدام یک کروموزوم را به همراه خود دارند و با استفاده از آن جنسیت جنین مشخص می گردد. تخمک مادر همواره دارای کروموزوم X است در حالی که اسپرم مربوط به پدر ممکن است حامل کروموزوم X (که در این صورت بچه دختر است XX) و یا کروموزوم Y (در این حالت بچه پسر XY خواهد بود) می باشد. در حدود هفته چهارم پس از لقاح (هفته 6 بارداری) اندام های جنسی جنین شروع به شکل گیری می کند. این بافت که با عنوان سل تناسلی شناخته می گردد نهایتا به آلت جنسی جنین تبدیل می گردد. اگر در این هنگام یک تصویر سونوگرافی از نوزاد تهیه گردد، ناحیه تناسلی جنین قابل تشخیص است اما به دلیل شباهتی که اندام های جنسی مردانه و زنانه در ابتدای شکل گیری به یکدیگر دارند، عملا امکان تشخیص جنسیت جنین وجود ندارد. بین هفته های 12تا 14 متخصص سونوگرافی می تواند حدسی نسبتا قابل اطمینان در خصوص جنسیت نوزاد داشته باشد، اما همچنان تا هفته شانزدهم بارداری تشخیص جنسیت نوزاد با قطعیت امکان پذیر نمی باشد.

علاوه بر این موارد، جنین در حال ایجاد چربی در ناحیه زیر پوستش و نیز اضافه کردن وزن است. حرکت های سریع چشم ( REM) نیز در شرف شروع است. جایی در هفته بیست و سوم بارداری فرزند شما به وزن نیم کیلو گرم می رسد. اگرچه بهترین حالت برای نوزاد این است که تا زمانی که ممکن است در درون رحم مادر باقی بماند، اما در این زمان نیز به جهان بیاید همچنان از شانس خوبی برای زنده ماندن برخوردار است؛ با این حال در نتیجه تولد زودرس نوزاد به احتمال زیاد با مسائل جسمی و یادگیری جدی روبرو می گردد.

اصطلاحاتی که در ارتباط با هفته بیست و سوم بارداری باید بدانید

تولد زودرس: هر نوزادی که پیش از 37 هفته بارداری به جهان بیاید، نوزاد نارس محسوب می گردد. نوزادان نارس معمولا با مسائل در زمینه های جسمی و رشد روبرو اند.

سل تناسلی: در هنگام رشد رویان، به اولین بافت تناسلی که در رویان ایجاد می گردد گفته می گردد. این بافت در آینده تبدیل به آلت تناسلی جنین می گردد.

سایر مطالب مرتبط با هفته بیست و سوم بارداری

کم خونی در بارداری
منبع: setare.com
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1324

به "هفته بیست و سوم بارداری - آشنایی با ریسک کم خونی در بارداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفته بیست و سوم بارداری - آشنایی با ریسک کم خونی در بارداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید