پول تایلند در سفر؛ نکته هایی که باید بدانید

به گزارش تور تایلند، اگر می خواهید به تایلند هزار معبد سفر کنید، حتما به این موضوع هم فکر نموده اید که پول تایلند را از کجا و به چه قیمت باید تهیه کنید. شاید تعجب کنید اگر بگوییم که نیازی به خریدن بات در ایران نیست.

پول تایلند در سفر؛ نکته هایی که باید بدانید

با تور تایلند به طبیعتی همچون بهشت سفر کنید

سفر به تایلند، سرزمین لبخندها، با ساحل های شفاف، زندگی شبانه رنگارنگ پرهیاهو، میمون های بازیگوش و غذاهای متنوعی که دارد، می تواند همان قدر ارزان باشد که فکر می کردید یا این که آن قدر گران باشد که شوکه شوید! می توانید برای اقامت یک اتاق ارزان قیمت سه دلاری در یک هاستل معمولی کرایه کنید یا این که به یک استراحتگاه 1000 دلاری بروید. همچنین، می توانید از میان انواع مختلف خوراکی های تایلندی، از غذاهای خیابانی ارزان قیمت تا منوهای یک رستوران گران قیمت، هر کدام را که دوست دارید انتخاب کنید. ولی، فارغ از هزینه سفر به تایلند، پولی که به تایلند می برید هم تاثیر زیادی روی این سفر دارد. در ادامه با پول تایلند و نکات مربوط به پول در سفر آشنا خواهید شد.

واحد پول تایلند

بات (THB)، واحد پول رایج تایلند، برابر با 100 ساتانگ است و به شکل 6 سکه (1، 2، 5 و 10 بات و 25 و 50 ساتانگ) و 6 اسکناس (20، 50، 100، 500 و 1000 بات) منتشر می گردد. ابتدای امسال اسکناس های جدیدی با عکسی از پادشاه جوان تایلند که پس از مرگ پدرش در سال گذشته، به پادشاهی رسید منتشر شد که در عکس بالا مشاهده می کنید؛ ولی، اسکناس های قدیم که در عکس پایین مشاهده می کنید همچنان معتبر هستند و در دادوستدها به وفور استفاده می شوند.

هر 100 بات تایلند در زمان نوشتن این مطلب، بنا به اعلام بانک ایران، برابر با 127705 ریال ایران و 3.03 دلار آمریکا است.

ریال، دلار یا بات؟

تقریبا همه می دانید که نباید ریال با خودتان به تایلند ببرید. امکان صرف ریال در تایلند فراهم نیست و این کار تنها به وسیله ایرانی های ساکن در آن کشور انجام می گردد که کارمزد زیادی برای این کار دریافت می نمایند.

خرید بات تایلند در ایران هم به راحتی مقدور نیست؛ این گونه ارزهای غیرمتداول تنها به وسیله شعب بانک ملی قابل خرید هستند. بنابراین، پول خودتان را تبدیل به دلار بکنید و به تایلند ببرید؛ چون صرف دلار به بات در بانک ها و صرافی های فراوانی که در هر نقطه از شهرهای تایلند به راحتی پیدا می شوند و شبانه روزی کار می نمایند، به راحتی و با قیمت بهتری نسبت به هر کجای دیگر در خارج از تایلند انجام می گردد.

صرف پول در فرودگاه ها و هتل های بین المللی هم انجام شدنی است، ولی به خاطر قیمت پایین تری که در ازای هر دلار می پردازند، مقرون به صرفه نیست. کمی از دلارها را که برای رسیدن به هتل و کمی گشتن در خیابان های شهر برای پیدا کردن یک صرافی و شاید خوردن یک وعده غذا کفایت کند، در فرودگاه به بات تبدیل کنید و برای صرف بقیه پول عجله نکنید. برای خرید بات، دلار آمریکا از مقبولیت بیشتری برخوردار است و پس از آن، پوند بریتانیا و یورو، ارزهای پرکاربرد در تایلند هستند.

دستگاه های ATM

دستگاه های کارت خوان اتوماتیک (ATM) در خیلی از اماکن در تایلند هستند و کارت های صادر شده توسط شبکه های بانکی بین المللی مهم مانند پلاس و کروز را پشتیبانی می نمایند. اگر به کارت های اعتباری بین المللی مثل مستر کارت، ویزا یا JCB دسترسی دارید، تقریبا همه این کارت ها در فروشگاه ها، هتل ها، رستوران ها و مراکز بزرگ تایلند معتبر هستند. ولی انتظار نداشته باشید که دست فروش ها، کافه ها، مغازه های کوچک تر و کسب وکارهای خیابانی هم این کارت ها را بپذیرند؛ بنابراین، همواره مقداری پول نقد به صورت ارز رایج تایلند همراه داشته باشید.

صرف نظر از مسائل و مسائل ایمنی که همواره در خصوص حمل پول نقد وجود دارد، ولی کماکان این روش بهترین و راحت ترین راه برای خرید در تایلند است؛ کما این که کارمزد و هزینه استفاده از خدمات دستگاه های ATM در تایلند (150 تا 200 بات علاوه بر کارمزد بانکی) نیز جای حرف دارد.

صرف پول در تایلند

کیوسک های صرافی (FOREX) در همه خیابان های تایلند به تعداد زیاد وجود دارند و صرف پول را بدون کارمزد انجام می دهند. حتما دقت کنید که اسکناس ها یا چک های مسافرتی را سالم نگه دارید؛ کیوسک های صرافی، اسکناس های پاره یا مواردی که به شدت دچار خط خوردگی یا هر آسیب دیگری باشند را قبول نمی نمایند. ضمن این که، صرف پول تنها با نشان دادن پاسپورت انجام می گردد.

بانک کسیکورن (Kasikorn Bank) و بانک تجاری سیام (Siam Commercial Bank) به طور مشترک از یک امتیاز انحصاری در فرودگاه سواورنابومی (سووارنابومی Airport) برخوردار هستند. نرخهای ارز در شعبه های هر دو بانک در فرودگاه بسیار کمتر از نرخ تبادل ارز بانک ها در سایر بخش های کشور است. چند صرافی مستقل، شامل سوپر ریچ (Super Rich) که قیمت های بهتری نسبت به سایر صرافی ها دارد و ولیو پلاس (Value Plus) که تقریبا پابه پای سوپر ولیو پیش می رود، هم فعالیت خود را در سطح ARL در فرودگاه شروع نموده اند.

بیشتر سرویس های تبادل ارز فرودگاهی معمولا به صورت 24 ساعته و هفت روز هفته فعالیت می نمایند؛ ولی کیوسک هایی که متعلق به Airport Rail Link هستند، تنها از 7 صبح تا 11 شب باز هستند.

بانک های تایلند

کانترهای تحت مالکیت بانک های تجاری که مشغول صرف پول برای گردشگران هستند، به تعداد زیاد در مناطق گردشگری شهر دیده می شوند. قیمت تبادل ارز در کانترهای سطح شهر (کانترهای داخل فرودگاه یا نقاط گردشگری به قیمت گران تری با مشتری معامله می نمایند) به توضیح زیر است:

بانکنرخ صرف (٪)
بانک بانکوک0.87
بانک کسیکورن0.97
بانک تجاری سیام1.05

به زبان ساده، اگر 1000 دلار داشته باشیم و بخواهیم آن را صرف کنیم، بانک بانکوک 32٬710 بات، بانک کسیکورن 32٬680 بات و بانک تجاری سیام 32٬650 بات در ازای این پول به ما پرداخت خواهد نمود که در مقایسه با دستگاه های ATM، نرخ بهتری است.

صرافی های تایلند

راه دیگر، مراجعه به کیوسک ها و دفاتر صرافی محلی است که با یک مقایسه کوچک متوجه می شوید معامله با آن ها مقرون به صرفه تر است. برای صرف دلار به بات بهتر است که از اسکناس های 50 یا 100 دلار بهره ببرید؛ چرا که این اسکناس ها با نرخ بهتری نسبت به اسکناس های خردتر معامله می شوند. اطلاعات زیر مربوط به 10 آوریل سال 2018 و مربوط به معامله یک اسکناس 100 دلاری است. چون ارزش دلار در این کشور ثابت است و تغییر چندانی نمی نماید، پس هنوز هم می توان به این آمار اعتماد کرد.

صرافینرخ صرف (٪)
SuperRich0.06
Twelve Victory Exchange Co. Ltd0.07
MT Exchange0.07
Vasu Exchange0.10
SIA Exchange0.10
Jag Exchange0.10
K79 Exchange0.17

همان مثال 1000 دلار را در نظر بگیرید؛ در صرافی سوپر ریچ که بهترین نرخ صرف را دارد، 32800 بات در هر تبادل ارز عاید شما می گردد که نسبتا بهتر از بانک ها و ATM ها و حتی ترانسفر مستقیم پول به یکی از بانک های تایلند (در صورتی که خودتان یا یکی از دوستان تان در بانک های خارج از کشور حساب داشته باشید) است.

بنابراین، اگر تصمیم به رفتن به تایلند دارید و می خواهید بیشترین بهره را از پول خود ببرید، اول پول های تان را به شکل دلارهای 100 دلاری تبدیل و پس از رسیدن به تایلند، آن ها را در صرافی های سوپر ریچ در سطح شهر مبادله کنید.

به پول تایلند، بی احترامی نکنید!

­

دانستن این موضوع لازم است که در تایلند، قانونی وجود دارد که هر عمل کلامی، فیزیکی و نوشتاری را که نشان دهنده بی احترامی یا توهین به خاندان سلطنتی باشد را غیرقانونی می داند و خاطیان را به شدت مجازات می نماید. حالا که این موضوع را می دانید، به پول های تایلندی که در دست تان است، نگاه کنید: همه آن ها، چه اسکناس های کاغذی و چه سکه های فلزی، منقوش به تصویری از یکی از اعضای خاندان سلطنتی تایلند و به ویژه، پادشاه فقید تایلند، بومیپول آدولیاده، است که تایلندی ها احترام زیادی برای او قائل بودند و سال گذشته، برای فوت او یک ماه عزاداری کردند و لباس سیاه پوشیدند، طوری که لباس سیاه در این کشور کمیاب شد.

بنابراین، نکات زیر را حتما به خاطر بسپارید:

  • برای جلوگیری از غلتیدن سکه ای که به زمین می افتد، روی آن پا نگذارید.
  • وقتی عصبانی هستید یا عجله دارید، پول به طرف هم پرتاب نکنید.
  • اسکناس ها را پاره نکنید، نسوزانید، یا هیچ آسیب دیگری به آن ها نرسانید.

هر کدام از این کارها را به راحتی می توان به مثابه توهین به پادشاه یا اعضای دیگر خاندان سلطنتی تلقی کرد و هر فرد تایلندی که شاهد چنین صحنه ای باشد، به شدت از این عمل آزرده خواهد شد. در نتیجه، لطفا نسبت به پول تایلند احترام بگذارید.

منبع: کجارو
انتشار: 26 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 572

به "پول تایلند در سفر؛ نکته هایی که باید بدانید" امتیاز دهید

3 کاربر به "پول تایلند در سفر؛ نکته هایی که باید بدانید" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پول تایلند در سفر؛ نکته هایی که باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید