چرا سفر ظریف به چین مهم است؟

به گزارش تور تایلند، وزیرخارجه کشورمان در حالی به چین سفر نموده است که در ماه های گذشته روابط بین تهران و پکن بسیار مورد بحث قرار گرفته است. در بحبوحه تحریم ها به نظر می رسد که روابط میان دو کشور اهمیت بیشتری پیدا نموده است.

چرا سفر ظریف به چین مهم است؟

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

مهسا مژدهی: سفر ظریف به چین آنهم در زمانی که ایالات متحده یکی از سخت ترین تحریم ها را علیه ایران برنامه ریزی نموده، مورد توجه قرار گرفته است. پس از اما و اگرهای فراوان از سوی مخالفان دستگاه وزارت خارجه و جوسازی های بعضی رسانه ها و گروه ها، به نظر می رسد که حالا وزیرخارجه کشورمان برای سروسامان بخشیدن به قرارداد بین ایران و چین راهی این کشور شده است. رسانه های غربی از این قرارداد به عنوان دیوار و سدی مقابل تحریم ها یاد نموده اند. دستیار وزیر امورخارجه در امور آسیا و اقیانوسیه در مورد جزئیات این سفر به صدا و سیما گفته است: در این سفر وزیر امورخارجه کشورمان، روان سازی تجارت بین دو کشور را به ویژه یاری به بخش خصوصی پیگیری می نماید و اسناد مالی، گمرکی و گسترش روابط بهداشتی در دستور کار قرار گرفته است.

وزارت خارجه کشورمان کوشش نموده تا در شرایط تحریم با همکاری با پکن، به گشایش مالی و عبور از تحریم ها یاری کند. در چنین شرایطی چین هم که از نظر سیاسی به شدت با ایالات متحده زاویه دارد، به همکاری با تهران پرداخته است. در حال حاضر چین مهم ترین شریک تجاری ایران است و این کشور وارد نماینده عمده انرژی از کشورمان به حساب می آید. این روابط نزدیک می تواند جهت ایران را آسان تر کند. در خبرنگاران با علی اصغر زرگر کارشناس مسائل بین الملل در مورد سفر ظریف به چین به تبادل نظر پرداختیم:

سفر ظریف که در شرایط تقریبا بحرانی تحریم انجام گرفته، تا چه اندازه می تواند راهگشا باشد؟

بخشی از مسافرت های دیپلماتیک مربوط به دیپلماسی عمومی است که از بحث های محرمانه تا واکنش به مسائل بین المللی و مسائل مالی میان دو کشور. نقاط مبهم و مسائلی که احتیاج به رسیدگی دارند اغلب در چنین سفرهایی مورد پیگیری قرار می گیرند. در مورد ایران و چین مسائل زیادی در مورد همکاری های دو جانبه و گسترش آنها مطرح است. حتی بعضی شایعات می گویند دلخوری هایی از سوی چینی ها وجود دارد بابت اینکه بخشی از جزئیات قرارداد 25 ساله به دست رسانه ها منتشر شده است و تهران و پکن ممکن است در این خصوص هم با هم تبادل نظر نمایند. مجموع این تبادل نظرها با توجه به اینکه روابط دو کشور در زمینه سیاسی و مالی بهم تنیده است اهمیت زیادی دارد.

این سفر همانطور که گفتید احتمالا چند هدف داشته است. به نظر شما این اهداف چطور از سوی وزیرخارجه ایران دنبال شده اند و تا چه اندازه ایران در زمینه تحقق آنها پیروز خواهد بود؟

من فکر می کنم ظریف در این سفر اهداف گوناگونی را مدنظر قرار داده است. ایران از جانب غرب در فشار است و آمریکایی ها از برجام خارج شده اند و اروپائی ها هم قادر به انجام تعهدات خود نیستند. ایران از نظر مالی احتیاج دارد که روابط خود را با چین گسترده کند و این موضوع یکی از مهم ترین مواردی است که در این سفر مورد توجه قرار گرفته. از سوی دیگر نواقصی که در صادرات وجود دارد و موانع احتمالی احتیاجمند رسیدگی ایران و وزارت خارجه است.

از آنجایی که چین و ایران روابط گسترده ای با هم دارند و انتظار می رود که این روابط از این هم بیشتر باشد، مکانیسم های تجاری باید آنالیز شوند. اینکه ارز چطور بین دو کشور رد و بدل گردد و روابط بانکی چگونه باشد موضوعات مهمی هستند.

یک موضوع مهم دیگری که به آن اشاره می گردد، قرارداد 25 ساله میان ایران و چین است. ناظران می گویند در این سفر دو طرف در پی فراهم کردن مقدمات این قرارداد بر آمده اند. شما چطور فکر می کنید؟

ما به دو موضوع دیگر باید اشاره کنیم که مرتبط با همین مساله قرار داد هستند. ایران و چین دیدگاه سیاسی مشابهی در زمینه آمریکا دارند و چین دلخوری هایی از واشنگتن دارد که حل ناشدنی به نظر می رسند. تهران و پکن اغلب در مورد ایستادگی مقابل واشنگتن و یکجانبه ترامپ با یکدیگر تعاملاتی دارند. مسائل مربوط به قرارداد 25 ساله هم هست که احتیاج به پیگیری دارد تا ایران بتواند از مرحله تحریم به خوبی عبور کند. چینی ها معمولا ابتدا یک قرارداد کلی می بندند و بعد قراردادهای جزئی تر مختلفی بسته می گردد. در این بین توافقاتی که بین مقامات دو کشور انجام می گیرد، اهمیت زیادی دارد چرا که نقشه راه توافقات بعدی و جزئیات را معین تر می نماید.

همانطور که دیدیم، ظریف حمایت قاطع خود را از همکاری با چین، پیش از این سفر گفت. اهمیت این قرارداد برای ایران در شرایط فعلی چیست؟

با توجه به رفتارهای خصمانه ایالات متحده علیه ایران و رفتار منفعلانه ای که اروپائی ها حتی برخلاف میل خود انجام می دهند، روابط تهران و پکن و قرارداد 25 ساله اهمیت زیادی دارد. به نظر می رسد که یکی از اهداف ظریف در این سفر هم این است که اصول کلی قرارداد را با چینی ها کامل و نهایی کند. تا بالاخره بعد از مدت ها روی این اصول توافقی حاصل شده و دو طرف به سمت جزئیات بفرایند. این فرایند می تواند از فشارها بر روی ایران کم کند.

این فرایند چطور اتفاق خواهد افتاد؟ با توجه به اینکه فشارها مدام در حال افزایش هستند، چه سازوکاری می تواند سرعت و میزان فشار ها را کمتر کند؟

ما در وضعی هستیم که همکاری های بین المللی محدود شده، دست های ما از سرمایه های خارجی کوتاه است و بعد هم تجارت بین الملل م هم دارای محدودیت هایی است . برای برون رفت از چنین شرایطی می توانیم روابط خود را با سایر کشورهایی که مسائل مالیشان با منافع آمریکا گره نخورده، همکاری کنیم. برخلاف تکنوکرات های ایرانی که مایل به گسترش ارتباطات با غرب بودند، در شرایط فعلی گردش به سمت شرق است که می تواند راه گشا باشد.

ایران باید دریچه ای را باز کند و معقول است که این دریچه به سمت چین باشد که سرمایه و تکنولوژی دارد و یکی از برترین اقتصادهای دنیا است. از سوی دیگر چین کشور دارای نفوذی است که می تواند در روابط ما با کشورهای متحدش هم اثر بگذارد. یعنی روابط با کشورهایی چون و روسیه و کره و.... که به چین نزدیک هستند، می تواند بهتر و بهتر گردد. وزارت خارجه به دنبال شرایطی است که بتواند هم از نظر سیاسی و هم مالی ، با کشور چین همکاری کند و قراردادها را به نتیجه برساند و در این امر تا به امروز پیروز بوده است.

به نظر شما چه موانعی در مقابل این همکاری ها وجود دارد؟

در این شکی نیست که آمریکا و بعضی از کشورهای عربی که روابط خوبی با ایران ندارند، خیلی از این موضوعات مطرح شده دل خوشی نداشته باشند. ممکن است که رسانه های آنها علیه همکاری دو کشور محتوا فراوری نمایند و سعی در انحراف در موضوع داشته باشند. بخش هایی از این همکاری ها مثلا در زمینه های دفاعی و تکنولوژی و ... می تواند به شدت آنها را خشمگین کند. وزارت خارجه باید بتواند با وجود همه این موانع محتاطانه و با توجه به منافع ملی، کار خود را پیش ببرد.

>>> در همین رابطه بیشتر بخوانید:

برون رفت از فشار تحریم و سفر غیرمنتظره ظریف به پکن

آیا توافق 25 ساله ایران و چین موضوع جدیدی است؟

واکنش ظریف به تحریم های جدید آمریکا علیه بانک های ایرانی

ظریف درباره سفر به پکن: چین شریک نخست اقتصاد ایران است

312 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 28 آبان 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1298

به "چرا سفر ظریف به چین مهم است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا سفر ظریف به چین مهم است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید