چرا نجات انزلی سخت و دور از دسترس است؟ ، خارج کردن 35 تن سنبل آبی از تالاب انزلی ، کاهش تراز تالاب به علت پسروی خزر

به گزارش تور تایلند، سه سال پیش در جلسه ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور برنامه ای برنامه ای 7 ساله به منظور حفاظت از تالاب انزلی تدوین و ابلاغ شد و قرار شد با اجرای یک برنامه جامع تالاب بین المللی انزلی که در آستانه خشکیدگی است دوباره احیا گردد.

چرا نجات انزلی سخت و دور از دسترس است؟ ، خارج کردن 35 تن سنبل آبی از تالاب انزلی ، کاهش تراز تالاب به علت پسروی خزر

خبرنگاران- زهرا رفیعی: از آن موقع تا به امروز اقدامات مختلفی اجرا شده است به طور مثال قرار بود با مهندسی معکوس و با یاری صنایع دریایی، نسخه کانادایی دستگاه برداشت کننده علوفه از سطح آب طراحی و ساخته گردد و هم اکنون، همزمان با هفته محیط زیست 35 تن گیاه مهاجم سنبل آبی به وسیله محیط بانان با دستگاه دروگر مخصوص از سطح تالاب انزلی جمع آوری و از این پهنه آبی خارج شده است. بعلاوه قرار بود که با مدیریت رسوبات در محل اتصال 11 رودخانه به تالاب، جلوی تبدیل انزلی به زمینی خشک گرفته گردد. حالا علی سلاجقه می گوید: اجرای طرح مدیریت جامع حوزه آبخیز، ورود رسوب به تالاب را متوقف نموده است و هزینه های لایروبی را از بین برده است.

با وجود اقداماتی که تا به امروز اجرا شده، احیای تالاب انزلی به مانند سایر تالاب های ساحلی در خزر درگیر مسئله تغییر اقلیم است. دریای خزر در یک نوسان طبیعی در حال پس روی است و تغییر اقلیم این نوسان را به مانند سایر پدیده های طبیعی با شدت و حدت بیشتری به انجام می رساند. حجم آب دریای خزر متاثر از رودخانه های ورودی است و رود ولگا با 85 درصد بیشترین سهم را دارد. هر گونه تغییر انسانی (توسعه کشاورزی و سدسازی) و طبیعی در تراز آب این دریا موثر است. به همین علت در طول هزاران سال گذشته؛ آب خزر بارها دچار نوسان شده است. تناوب 10 تا 30 ساله برای نوسانات کوتاه مدت و 200 تا 500 ساله برای نوسانات بلند مدت شناسایی شده است. به گفته متخصص اکوبیولوژی دریایی اسناد نشان می دهد آخرین باری که آب دریای خزر فروکش کرد مربوط به سال 1357 می گردد، به طوری که شبه جزیره میانکاله و گمیشان به کلی خشک شد و تالاب انزلی نیز با کاهش تراز روبرو شد. البته در آن موقع به علت رسوب گذاری کم در تالاب، کاهش تراز دریا در این قسمت کمتر بود.

بیش از یک دهه است که بالا آمدن تراز آب متوقف شده و روند برعکس شده است بطوری که در این سال ها 1.5 متر کاهش تراز ثبت شده است. به علت تغییرات اقلیم هوا گرم شده و باعث شده که سالانه میلیون ها متر مکعب اب در سطح 400 هزار کیلومتر مربعی سطح دریا تبخیر گردد. این آب جایگزین نخواهد داشت و روند گرمایش جهانی، اندازه تبخیر را افزایش می دهد. پس روی آب دریای خزر به اعتقاد متخصصان به معنای از دست رفتن طبیعی تالاب های ساحلی است. نجات انزلی سخت است چون نه تنها با عوامل انسان ساخت باید مقابله کرد بلکه با عوامل طبیعی نیز کنار آمد.

بیشتر بخوانید:

چه کشوری از پسروی خزر بیشتر ضرر می نماید؟

تراز خطرناک آب خزر در سال 2023؛ منفی 29!

پیش بینی تلخ دانشمندان آمریکایی و روسی | آب دریای خزر 18 متر پایین می آید

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 شهریور 1402 بروزرسانی: 4 شهریور 1402 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 2314

به "چرا نجات انزلی سخت و دور از دسترس است؟ ، خارج کردن 35 تن سنبل آبی از تالاب انزلی ، کاهش تراز تالاب به علت پسروی خزر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا نجات انزلی سخت و دور از دسترس است؟ ، خارج کردن 35 تن سنبل آبی از تالاب انزلی ، کاهش تراز تالاب به علت پسروی خزر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید