کوبیدن میخ در جمجمه برای جلوگیری از سرایت صرع

به گزارش تور تایلند، بررسی جسد زنی که در قرن سوم قبل از میلاد فوت کرده نشان می دهد که در آن زمان برای جلوگیری از سرایت بیماری صرع، میخ در جمجمه متوفا فرو می کردند.

کوبیدن میخ در جمجمه برای جلوگیری از سرایت صرع

به گزارش ایلنا به نقل از لایوساینس، بر اساس تحقیقات نو، دفن عجیب و غریب یک زن جوان که احتمالاً در زمان مرگش در ساردینیا ایتالیا بیش از 2000 سال پیش، یک میخ به جمجمه اش کوبیده شده بود، می تواند نتیجه باور های باستانی درباره صرع را نمایان سازد.

این زن جوان در گورستان مونت لونا در ساردینیا دفن شده که قدمت آن به اواخر قرن سوم قبل از میلاد یا اوایل قرن دوم قبل از میلاد می رسد. تجزیه و تحلیل نو از اسکلت این زن - بر اساس لگن، دندان ها و سایر استخوان های او - نشان داد که او بین 18 تا 22 سال سن داشت.

این تحقیقات نشان از آن دارد که اندکی قبل یا حوالی زمان مرگ متوفا، به جمجمه اش ضربه وارد شده. این تدفین به گونه ایست که متوفا روبه پایین دفن شده که ممکن است نشان دهنده این باشد که فرد از یک بیماری رنج می برد. در جمجمه این فرد، شواهدی از ضربه شدید به سر، احتمالاً ناشی از افتادن و یک سوراخ مربعی شکل که به نظر می رسد از طریق یک میخ باستانی ایجاد شده مشهود است که می تواند در نتیجه درمانی بوجود آمده باشد که در پی جلوگیری از سرایت صرع به دیگران تجویز می شد چراکه در آن زمان باور پزشکی در این خصوص وجود داشت. نمونه هایی از این نوع میخ روم باستان، در چندین سایت باستان شناسی در ساردینیا پیدا شده است.

اکنون صرع به عنوان یک بیماری مغزی شناخته شده است که نمی تواند به افراد دیگر منتقل شود، اما در زمان مرگ زن، جامعه بر این باور بود که این بیماری که می تواند سبب مرگ افراد شود، می تواند به سایر افراد جامعه منتقل شود.

سفال های موجود در مقبره نشان می دهد که او در دهه آخر قرن سوم قبل از میلاد یا دهه های اول قرن دوم قبل از میلاد دفن شده است. در این بازه زمانی، ساردینیا مرکز فرهنگ پونیکی یا فنیقی برای صد ها سال، تحت حکومت رومیان قرار گرفته بود. از این رو تداعی تفکر روم باستان که به شدت تحت تاثیر ایده های یونان باستان بود در این منطقه دور از انتظار نیست. در آن زمان رومیان بر این باور بودند که میخکوب کردن اعضای بدن افرادی که بر اثر تشنج صرع می میرند می تواند از شیوع این بیماری به افراد دیگر جلوگیری کند.

منبع: فرارو
انتشار: 5 اسفند 1401 بروزرسانی: 5 اسفند 1401 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 2243

به "کوبیدن میخ در جمجمه برای جلوگیری از سرایت صرع" امتیاز دهید

1 کاربر به "کوبیدن میخ در جمجمه برای جلوگیری از سرایت صرع" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوبیدن میخ در جمجمه برای جلوگیری از سرایت صرع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید