10 گیاه آپارتمانی که برای حیوانات خانگی بی خطرند

به گزارش تور تایلند، کمتر کسی را می شناسیم که تمایلی به نگهداری از گیاهان در خانه اش نداشته باشد . تحقیقات ثابت نموده اند که وجود گیاهان در فضای خانه و قرار دریافت در فضای سبز باعث سلامت روان می گردد و باغبانی به عنوان تسکین دهنده ی فشار روانی شناخته شده است . اما اگر در خانه از حیوانات خانگی، مثل گربه یا خرگوش نگهداری کنیم این مسأله کاملا متفاوت می گردد . حیوانات خانگی دوست دارند با گیاهان بازی نمایند و آن ها را بجوند . خیلی از گیاهان برای حیوانات خانگی سمی هستند و جویدنشان باعث بیماری یا مرگ آن ها می گردد . اگر شما هم از حیوانات خانگی نگهداری می کنید و از لذت پرورش گیاهان در خانه محروم هستید این مطلب را تا سرانجام بخوانید . امروز در دیجی کالا مگ تصمیم گرفته ایم تا 10 گیاه آپارتمانی غیرسمی و بی خطر برای حیوانات خانگی را معرفی کنیم تا شما هم بتوانید باغبانی در خانه را تجربه کنید .

10 گیاه آپارتمانی که برای حیوانات خانگی بی خطرند

چه عاملی گیاهان را برای حیوانات خطرناک می نماید؟

میلیون ها سال است که گیاهان متابولیت های ثانویه ای فراوری می نمایند تا از خود در برابر حیوانات گیاهخوار محافظت نمایند . لازم به یادآوری است که اغلب این مواد شیمیایی تحریک نماینده اند و کشنده نیستند . گیاهانی که این متابولیت ها را ندارند به اصطلاح غیرسمی یا دوست حیوانات خانگی محسوب می شوند .

گیاهانی که مصرفشان برای حیوانات خانگی ممنوع است

گیاهان فیکوس، زامیفولیا و دیفنباخیا در زمان بلعیده شدن مواد شیمیایی محرک زیادی از خود آزاد می نمایند و باعث ایجاد حساسیت یا مسمومیت در حیوانات خانگی می شوند . هر سه گیاه معرفی شده از خطرناک ترین گیاهان برای سگ و گربه هستند و باید از دسترس آن ها دور نگه داشته گردد .

برخی از حیوانات خانگی علاقه ای به بازی و گاز زدن گیاهان ندارند . برای فهمیدن عکس العمل آن ها نسبت به گیاهان، ابتدا یکی از گیاهان بی خطر را در خانه قرار دهید . اگر به گلدان نزدیک نشد، می توانید به راحتی انواع گیاهان را در خانه نگهداری کنید .

چرا حیوانات خانگی گیاهان را می جوند؟

دلایل زیادی برای این کار وجود دارد اما اولین دلیل برای نزدیک شدن آن ها به گیاهان، بازی با آن ها است . وقتی حوصله ی آن ها در خانه سر می رود به سراغ گلدان ها می فرایند تا بازی نمایند . بافت گیاهان تازه و آب دار است و خوشمزه ترین وسیله ی موجود در خانه به حساب می آیند، پس چرا نباید به سراغشان بفرایند !

وجود گیاهان در خانه برای انسان و حیوانات خانگی چه مزایایی دارد؟

گیاهان ظاهر فضای داخلی را دلچسب می نمایند، در افراد احساس خوب ایجاد می نمایند و باعث تقویت روحیه و خلاقیت می شوند . همچنین گیاهان می توانند استرس را کاهش داده و هوای خانه را پالایش نمایند . داشتن یک برنامه ی روتین رسیدگی به گلدان ها یکی دیگر از عواملی است که حال شما را خوب می نماید .

حالا که به اندازه ی کافی با مزایای وجود گل و گیاه در خانه صحبت کردیم و دلیل بازی حیوانات خانگی را با آن ها فهمیدیم، بهتر است به سراغ آشنایی 10 گیاه آپارتمانی غیرسمی و بی خطر برای سگ ها و گربه ها برویم .

1. گیاه دوستی

گیاه دوستی یک گیاه آپارتمانی غیرسمی است که برای حضور در محل زندگی حیوانات خانگی مناسب است . این گیاه نسبت به شرایط محیطی مختلف مقاوم و مراقبت از آن آسان است . به راحتی قابل قلمه زدن است و با جدا کردن بخشی از گیاه و قرار دادن آن در خاک می توانید به راحتی تکثیرش کنید . با صرف کمی وقت و حوصله شما و دوست های پشمالویتان می توانید گیاهان مخصوص به خودتان را در خانه داشته باشید .

2. گیاهان دارویی

گیاهانی مثل ریحان، نعنا، مریم گلی و آویشن را می توانید در حیاط بکارید یا حتی گلدان آن ها را در آپارتمان نگه دارید . این گیاهان برای حیوانات خانگی ایمن هستند و می توانید با خیالی راحت آن ها را پرورش دهید . البته باید بدانید که در بین گیاهان دارویی پونه ی کوهی و اسطوخودوس برای حیوانات سمی هستند .

3. نخل سالنی

نخل های سالنی از پرفروش ترین گیاهان آپارتمانی در دنیا هستند، به راحتی در هر محیطی رشد می نمایند و با رنگ زیبایشان فضای داخلی خانه را دوست داشتنی می نمایند . این گیاه آپارتمانی غیرسمی برای حیوانات خانگی بی خطر است و می توانید با خیالی آسوده یک گلدان نخل سالنی در کنار اتاق قرار دهید .

4. گیاه دعاخوان

این گیاه به دلیل حالت برگ هایش به این نام شناخته می گردد . برخی از مردم معتقدند برگ های این گیاه به شکلی تا خورده است که شبیه به دستان در حال دعا دیده می گردد . نگهداری از این گیاه در خانه سخت است و نمی توانید مثل دیگر گیاهان آپارتمانی آن ها را در گوشه ای آویزان نموده یا روی میز قرار دهید . اگر تمایل به نگهداری از آن دارید حتما روش نگهداری آن را مطالعه کنید . برگ های سبز و بنفش این گیاه شب ها جمع می شوند و ظاهر زیبایی پیدا می نمایند .

5. گیاه عنکبوتی

این گیاه یکی از سازگارترین گیاهان آپارتمانی است . به سرعت رشد می نماید، به نور کمی احتیاج دارد و در گلدان های شلوغ هم به خوبی دوام می آورد . اگر گلدان را از سقف آویزان کنید ظاهر بسیار زیبایی خواهد داشت .

به دلیل شکل ظاهری این گیاه به آن لقب سبیل گربه هم داده اند . این گیاه را می توانید به راحتی در خانه قرار دهید و بدون نگرانی اجازه دهید حیوانات خانگی هرقدر می خواهند با آن بازی نمایند .

6. سنبل الطیب

این گیاه که با نام گربه فرنگی هم شناخته می گردد از خانواده ی نعنا است . خوردن یا استشمام عطر این گیاه در گربه ها حالت سرخوشی و توهم زایی ایجاد می نماید و شاید به همین دلیل است که به آن گربه فرنگی هم می گویند . سنبل الطیب کاملا برای حیوانات خانگی بی خطر است و اثر آن بین 5 تا 15 دقیقه در آن ها باقی می ماند . البته تأثیر توهم زایی آن فقط در گربه ها دیده می گردد و سگ ها به آن عکس العمل خاصی نشان نمی دهند .

7. گیاه مار زنگی

از اسم این گیاه نترسید، برعکس اسمش کاملا بی خطر است . برگ های این گیاه سریع رشد می نمایند، روی برگ ها لکه های سبز تیره وجود دارند و لبه های موج دار تیره ی آن در کنار دیگر خصوصیات به آن ظاهری شبیه به مار زنگی داده است . زیر برگ های این گیاه قرمز مایل به بنفش است و شک نکنید وقتی حیوان خانگی شما برای اولین بار زیر برگ های گیاه مار زنگی را ببیند مدتی به آن خیره خواهد ماند .

8. گیاهان چدنی

این گیاهان بسیار قوی هستند . آن ها می توانند در دمای زیر صفر هم به زندگی ادامه دهند و اگر گاهی فراموش کنید طبق برنامه آن ها را آبیاری کنید به خوبی دوام می آورند . برگ های این گیاه در طول سال سبز باقی می ماند و قرار دریافت یک گلدان از آن ها، فضای داخلی آپارتمان را بسیار زیبا می نماید .

9. گل ارکیده

گیاه ارکیده با گل های شکفته شده زیباترین صحنه ای است که می توانید در خانه داشته باشید . این گیاه در رنگ های مختلف وجود دارد و می توانید یکی از آن ها را به عنوان گلدان مخصوص خود و دوست پشمالویتان انتخاب کنید .

10. ساکولنت ها

ساکولنت ها از خانواده ی کاکتوس هستند اما گویا نسبت دوری با آن ها دارند . چون برخلاف کاکتوس ها تیغ نداشته و برگ های گوشتی و نرمی دارند . صدها مدل از ساکولنت ها وجود دارند و می توانید با توجه به دکوراسیون آپارتمان تان مجموعه ای از آن ها را در کنار هم داشته باشید . برخی از انواع ساکولنت ها می تواند در حیوانات خانگی ناراحتی های خفیف معده ایجاد کند اما گونه هایی از آن ها مثل Sempervivum, Echeveria و Sedum Morganianum از جمله گیاه آپارتمانی غیرسمی هستند که کاملا برای آن ها بی خطر ند .

سخن آخر

قرار دادن چند گلدان در خانه فضای داخلی را دوست داشتنی می نماید و نگهداری از آن ها به ما آرامش می دهد. اما اگر در خانه یک دوست پشمالو داشته باشیم، وجود گلدان در خانه به یک آرزوی دور از دسترس تبدیل می گردد. بیشتر گیاهان برای حیوانات خانگی سمی هستند و در صورتی که سگ و گربه آن ها را بجوند مسموم می شوند. در این مطلب 10 گیاه آپارتمانی غیرسمی را معرفی نموده ایم. پس می بینید که نگهداری از گیاهان دیگر یک آرزوی محال نیست و شما هم می توانید گلدان های مختلفی را در آپارتمانتان قرار دهید.

منبع: 6sqft

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 11 خرداد 1400 بروزرسانی: 11 خرداد 1400 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1671

به "10 گیاه آپارتمانی که برای حیوانات خانگی بی خطرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 گیاه آپارتمانی که برای حیوانات خانگی بی خطرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید