آمریکا مدارس حسکه را پادگان نظامی نموده است

به گزارش تور تایلند، استاندار حسکه و مسئولانی در وزارت آموزش و پرورش سوریه اعلام کردند که گروه های مسلح حامی ارتش آمریکا مدارس را بسته و به بچه ها اجازه آموزش در جزیره سوریه را نمی دهند که این جنایتی علیه بچه ها است.

آمریکا مدارس حسکه را پادگان نظامی نموده است

به نقل از اسپوتنیک، غسان حلیم خلیل، استاندار حسکه سوریه اظهار داشت، یکی از مهم ترین اهداف حضور اشغالگر آمریکایی در استان سوریه، در جهل نگه داشتن مردمان و ساکنان این منطقه مهم از سوریه است که در این راستا، گروه نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) که ح÷امی آمریکا هستند، پشتیبانی هایی را برای این هدف به وسیله بستن مدارس و بیرون کردن دانش آموزان و دانشجویان به زور سلاح ارائه می دهند.

خلیل گفت، هدف اشغالگر آمریکایی از این اقدام غیرانسانی، اشاعه جهل میان مردمان و ساکنان منطقه جزیره سوریه است تا کنترل بر آنها و سرنوشت آینده شان جهت انجام اهداف استعمارگرانه اش، تسهیل گردد.

وی ادامه داد، سوریه برای آموزش و فرهیخته کردن مردمان جزیره سوریه از ده ها سال قبل اهمیت قائل بوده است و وزارت آموزش و پرورش ده ها مدرس خانم و آقا را از مناطق دور دست در استان های دیگر سوریه با هدف اشاعه علم و پرورش و آموزش میان مردمان منطقه شرقی اعزام می کرد و این وزارت خانه با ایجاد هزاران مدرسه و دبیرستان و موسسه و دانشکده های دانشگاهی پیروز عمل نموده است.

خلیل اظهار داشت، آنچه که در حال حاضر رخ می دهد، مساله ای جدید و تاسف بار است چراکه این مدارس در بخش بزرگی از آنها به پایگاه ها و پادگان های نظامی گروه قسد و اشغالگر آمریکایی تبدیل شده است تا فرایند آموزش از بین برده گردد و روشی که برای دانش آموزان و خانواده هایشان غیرقابل قبول است، تحمیل گردد و این روش به صورت خوب سنجیده شده نیست.

این اظهارات غسان حلیم خلیل بعد از نشست ها و دیدارها با نمایندگان سازمان یونیسف و مسئولان مدارس و دبیرستان ها در دو شهر حسکه و قامشلی با حضور هیاتی از وزارت آموزش و پرورش سوریه مطرح شد.

راهکار های فوری

استاندار حسکه اظهار داشت که آنها در حال حاضر برای دست یابی به راهکار های فوری با هماهنگی با هیات وزارتی که مسئول اعطای موافقت های مطلوب درمورد مدارس خصوصی است، کوشش می نمایند و در این راستا، با این امر موافقت شد تا افزایش تعداد دانش آموزان در این مدارس و افزایش فضا و اجازه به شروع شیفت روزانه و شبانه جهت پذیرش بیشترین تعداد ممکن از دانش آموزانی صورت بگیرد که مدارس خود را به دلیل تصرف قسد بر مدارسشان، از دست داده اند.

وی ادامه داد که آنها با سازمان یونیسف توافق نموده اند تا سازه های آماده در شهر حسکه در مناطق تحت کنترل ارتش سوریه تدارک دیده گردد تا به مدرسه هایی تبدیل شوند و در این راستا، این سازمان تعهد داده است که تعمیرات و تجهیزات ضروری را ارائه دهد تا این مدارس آماده پذیرش دانش آموزان و دانشجویان طی روزهای آینده شوند.

تعداد مدارس در استان حسکه به 2285 مدرسه می رسد که 179 مدرسه از آنها تحت کنترل ارتش سوریه در دو شهر حسکه و قامشلی است. اما باقی مانده، تحت تصرف قسد است.

جنایت علیه کودک

در همین حال، مدین بوردانی، مدیر امور حقوقی در وزارت آموزش و پرورش سوریه اظهار داشت که مسئولیت حقوقی و اخلاقی بر عهده سازمان های بین المللی ذی ربط در آموزش و در رأس آنها یونیسف و یونسکو و سازمان ملل و جامعه بین الملل قرار گرفته است. این جنایتی در حق بچه ها است و نقض فاحش معاهده بین المللی حقوق بچه ها است، چراکه شبه نظامیان مسلح مدارس را اشغال نموده و به دانش آموزان حمله می نمایند که این امری شرم آور است.

سربازگیری بچه ها

بوردانی عنوان داشت، سازمان یونیسف فقط مسئول ارائه ملزومات نیست، بلکه باید تخطی ها و تجاوزات گروه قسد مبنی بر سربازگیری بچه ها و بستن مدارس و جلوگیری از تحصیل هزاران دانش آموز و دانشجو در استان حسکه را رسوا و برملا کند. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1250

به "آمریکا مدارس حسکه را پادگان نظامی نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا مدارس حسکه را پادگان نظامی نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید