اختصاص 200 میلیون دلار برای اجرای طرح های آبخیزداری در کشور

به گزارش تور تایلند، ناصر حیدری پور بعدازظهر دوشنبه در حاشیه نشست سراسری مرتع کشور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سال جاری 200 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح های آبخیزداری با هدف جلوگیری از هدررفت آب، فرونشست آب به سفره های آب زیرزمینی و جلوگیری از سیل، گسترش پوشش گیاهی و تغذیه سفره های آب زیرزمینی اختصاص یافته است.

اختصاص 200 میلیون دلار برای اجرای طرح های آبخیزداری در کشور

وی اضافه کرد:استفاده از ظرفیت خیران در حوزه آبخیرداری بسیارمهم است و در این راستا امسال بیش از 300 میلیارد ریال از کمکهای خیران در این زمینه استفاده گردیده است.

معاون آبخیزداری سازمان جنگلها ادامه داد:در امسال عملیات آبخیزداری در 627 حوزه از حوزه های آبخیز کشور و 320 شهرستان از 430 شهرستان کشور اجرا شد و 398 کارگاه اجرای عملیات آبخیزداری در سطح کشور راه اندازی شد.

وی توضیح داد:بوته کنی و قطع درختان توسط روستاییان در مراتع با هدف تامین انرژی گرمایشی، یکی از مسائل بزرگ پیش روی ماست که با هماهنگی انجام گردیده در کوشش هستیم بخش قابل توجهی از این خانوارهای مناطق روستایی را با جایگزیی سوختهای فسیلی و با تامین بخاری و آب گرم کن در شرایطی قرار دهیم که کمتر به سمت بوته کنی بروند وجایگزینی سوخت فسیلی برای 13 هزار خانوار در حوزه های اجرای عملیات آبخیزداری در دست اجرا است.

حیدری پور تاکید نمود: مساحت تحت تاثیر کانون بحرانی فرسایش بادی بالغ بر 7 میلیون و 700 هزار هکتار است که عملا شهرستانهای خوزستان، دشت سیستان ،جنوب کرمان تحت تاثیر کانون بحران فرسایش بادی هستند و یک ردیف مستقل از محل صندوق توسعه ملی برای خوزستان در نظر گرفته گردیده است.

وی اعلام کرد : 70 تا 80 درصد منشاء گرد و غبار خارج از کشور است و براساس توافق معاون محترم وزیر و ریس سازمان جنگلها ،مراتع و آبخیزداری کشور با فائو از مهر امسال مسئولان مربوطه به کشور اعزام و سند همکاری با کشورهای منطقه در حوزه بیابان زدایی تهیه خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 409

به "اختصاص 200 میلیون دلار برای اجرای طرح های آبخیزداری در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختصاص 200 میلیون دلار برای اجرای طرح های آبخیزداری در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید