بازدهی اوراق تسهیلات مسکن در سال 99

به گزارش تور تایلند، به گزارش تجازت نیوز، قیمت اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن در اوایل سال گذشته و همزمان با رشد سریع بازار سرمایه، به شدت رشد کرد؛ اما در ادامه سال و پس از آنکه بازار سرمایه در اواخر تیرماه سال گذشته، نزولی شد، این بازار مسکن بود که محل ورود سرمایه های سرگردان شد و همزمان با رونق و افزایش قیمت ها در بازار مسکن، قیمت اوراق تسهیلات مسکن نیز رشد کرد و به نزدیک هر برگه 100 هزار تومان رسید.

بازدهی اوراق تسهیلات مسکن در سال 99

با این حال در اواسط پاییز 99 که میزان افزایش قیمت ها در بازار مسکن به حدی رسید که قدرت خرید خانوارها به شدت کاهش یافت، بازار مسکن نیز با کاهش شدید تقاضا روبرو شد که درنتیجه آن، میزان تقاضای دریافت وام مسکن هم با افت شدیدی روبرو شد که به کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن منجر شده بود.

اگرچه فروش اوراق تسهیلات مسکن با محدودیت های 4 ماهه از زمان خرید روبرو است، اما در بهار سال گذشته که بازار سرمایه به شدت خواستار ورود نقدینگی جدید بود و از سوی دیگر، فعالان بازار با کمبود نمادهای ارزشمند روبرو بودند، بعضی سیگنال فروشان سرمایه گذاران ناآگاه را به خرید اوراق تسهیلات مسکن برای سرمایه گذاری ترغیب کردند که با کاهش شدید قیمت این اوراق از یک سو و عدم امکان فروش این برگه تا 4 ماه پس از خرید، سبب وارد آمدن خسارت به بعضی دارندگان این اوراق شد.

با این حال بازدهی این اوراق برای دارندگان آن با توجه به زمان انتشار هر نماد معاملاتی از اوراق تسهیلات مسکن، متفاوت است.

بازدهی یک ساله دارندگان اوراق تسهیلات مسکن صادره در اسفند 98 (تسه 9812) که در 10 فروردین 99 با قیمت 53 هزار تومان وارد بازار شد، در 13 خرداد 99 به حدود 89 هزار تومان رسید و در 1 مرداد تا 94 هزار تومان هم افزایش یافت که بازدهی 7703 درصدی را ظرف 5 ماه رقم زد.

همچنین قیمت این برگه ها در 20 مهر ماه به 98 هزار تومان افزایش یافت که بازدهی حدودا 85 درصدی (84.9 درصد) را طی بیش از 7 ماه در پی داشته است. قیمت 98 هزار تومان به ازای هر برگه بار دیگر در 7 آبان سال گذشته تکرار شد.

پس از آن بلافاصله فرایند نزولی قیمت اوراق تسهیلات مسکن شروع شد و نرخ هر برگه تسه 9812 در 24 بهمن سال گذشته به قیمت زمان فروش عرضه اولیه آن (53 هزار تومان) در فروردین 99 بازگشت و بازدهی صفر برای دارندگان این نماد را به ارمغان آورد.

در معاملات فروردین 99 نیز این برگه ها به قیمت 53 هزار تومان رسید که عملا بازدهی صفر را برای دارندگان این برگه ها در پی داشته است.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 27 خرداد 1400 بروزرسانی: 27 خرداد 1400 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1690

به "بازدهی اوراق تسهیلات مسکن در سال 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدهی اوراق تسهیلات مسکن در سال 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید