دلار عقبگرد کرد

به گزارش تور تایلند، ارزش دلار مقابل همه ارزهای مهم کاهش یافت.

دلار عقبگرد کرد

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، تا به امروز دو میلیون دوز از واکسن کرونا در آمریکا توزیع شده است که ایالت کالیفرنیا با تحویل دریافت 300 هزار دوز واکسن در صدر قرار گرفته است و پس از این ایالت نیز ایالت های تگزاس و نیویورک به ترتیب با تحویل دریافت 146 هزار و 988 دوز و 140 هزار دوز در رده های بعدی قرار دارند. با این حال آنتونی فاوچی- مقام ارشد قرارگاه مقابله با کرونا در آمریکا با ابراز نارضایتی از فرایند کنونی گفته است که با تداوم این رویه، آمریکا نخواهد توانست به برنامه قبلی برای توزیع 20 میلیون دوز واکسن تا سرانجام ماه ژانویه دست پیدا کند. با بیش از 19 میلیون مبتلا و 330 هزار کشته، آمریکا اصلی ترین کانون درگیر با کرونا در دنیا است.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا به صورت رسمی با توافق برگزیت موافقت کردند و طبق اعلام سباستین فیشر- سخنگوی دولت آلمان- که کشورش ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، با این کار راه برای اجرایی شدن توافق از ابتدای سال 2021 میلادی هموار می گردد. خبر دیگر از اروپا اینکه به دلیل استقبال بالای شهفرایندان اروپایی از واکسن کرونا، دولت ها مجبور به اعمال اولویت بندی دریافت واکسن شده اند. حدود 450 میلیون نفر در سطح اتحادیه اروپا زندگی می نمایند و از زمان شروع بحران تا به امروز بیش از 350 هزار شهفرایند اروپایی جان خود را بر اثر ابتلا به کووید-19 از دست داده اند.

با توافق اجرا شده بین لندن و بروکسل، بن بست در مذاکرات برگزیت پس از حدود چهار سال به سرانجام خواهد رسید. با وجود آنکه بخش عظیمی از مبادلات تجاری دو طرف به مانند قبل ادامه پیدت خواهد نمود اما در زمینه مهاجرت و رفت و آمد شهفرایندان اتحادیه اروپا و انگلیس به خاک یکدیگر با محدودیت های زیادی همراه خواهد بود. هنوز دو طرف به توافق بر سر میزان دسترسی بخش بانکی و مالی انگلیس به بازار اتحادیه اروپا نرسیده اند و بعید است اتحادیه اروپا با دسترسی کامل بخش مالی و بانکی انگلیس به بازار خود موافقت کند.

در اقدامی که می تواند به عنوان سیگنالی مثبت از طرف چین برای کاستن از تنش های تجاری با آمریکا ارزیابی کرد، وزارت دارایی چین با صدور بیانیه ای گفت که معافیت شش محصول وارداتی خود از آمریکا که مشمول تعرفه نمی شوند را تمدید می نماید. این معافیت طبق اعلام طرف چینی به مدت 12 ماه اعتبار خواهد داشت و در راستای عمل به تعدات این کشور در فاز نخست توافق تجاری با آمریکا انجام می گردد. چین در قالب فاز نخست توافق تجاری خود با آمریکا متعهد به افزایش واردات خود از این کشور با هدف کاستن از مازاد تراز حساب تجاری خود است.

سال 2020 برای دلار در شرایطی به سرانجام می رسد که آسیب گسترده کرونا به اقتصاد این کشور و وادار شدن بانک مرکزی به چاپ گسترده پول، دلار را زیر فشار شدیدی قرار داد. ارزش دلار مقابل ارزهای معتبر دنیای در سال 2020 به طور متوسط شش درصد کاهش را تجربه کرد تا بدین ترتیب یکی از بدترین سال های دلار در طول یک دهه اخیر به ثبت برسد. بسیاری از کارشناسان ارزی معتقدند استقراض سنگین کسب و کارهای آمریکایی و کاهش توان مالی مصرف نمایندگان این کشور باعث خواهد شد دلار در ماه های نخست سال 2021 نیز کماکان تحت فشار باقی بماند.

اقتصاد آمریکا از کرونا ضربه عظیمی دیده و اکنون اصلی ترین کانون درگیر با کرونا د دنیا محسوب می گردد. همین مساله نیز باعث شده است تا عظیم ترین اقتصاد دنیا از نظر رشد مالی از چین عملکرد بدتری داشته باشد. بانک دنیای در تازه ترین برآورد خود از اقتصاد چین پیش بینی نموده است که اقتصاد این کشور در سال آینده 7.9 درصد رشد کند که در صورت تحقق، 5.9 درصد بیشتر از چیزی خواهد بود که در امسال به ثبت می رسد. به گفته این نهاد، اقتصاد چین به لطف بهبود شرایط بازار کار و افزایش تقاضای مصرفی و مخارج خانوار خواهد توانست در سال آینده به شرایط قبل از شروع کرونا بازگردد.

یک سال از مواجهه دنیا با ویروس کرونا می گذرد و با توجه به فرایند فعلی در سال 2021 نیز شاهد باقی ماندن این ویروس در صدر کانون توجهات معامله گران خواهیم بود. دنیا در حالی وارد سال نو می گردد که کماکان محدودیت های زیادی در تجارت خارجی، گردشگری و سیاست های پولی وجود دارد و توان مالی کسب و کارها نیز به دلیل تبعات مالی و تجاری کرونا به میزان محسوسی کاهش پیدا نموده است. کمبود نقدینگی و کاهش محسوس جریان سرمایه ای از اصلی ترین دلایلی هستند که می توانند احیای رشد مالی در نقاط مختلف دنیا را تحت تاثیر قرار دهند.

انتشار اخبار جهش ویروس کرونا در جنوب و شرق انگلیس به ویژه در لندن باعث افزایش نگرانی معامله گران از بازگشت کابوس ویروس کرونا شده است. طبق اطلاعات منتشرشده، قدرت شیوع نوع جهش یافته کرونا در انگلیس 9 برابر ویروس قبلی است اما هنوز کشندگی آن بیشتر از نوع معمولی اعلام نشده است. در پی شیوع ویروس جدید شاهد اعمال گسترده قرنطینه ها در انگلیس بوده ایم و بسیاری از پروازهای بین المللی به انگلیس متوقف شده است. نگرانی اصلی معامله گران این است که ویروس جهش یافته در برابر واکسن ها مقاوم تر باشند.

تا به امروز بیش از 82 میلیون و 40 هزار و 602 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و 788 هزار و 702 نفر جان خود را از دست داده اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با 343 هزار و 965 نفر، برزیل با 191 هزار و 735 نفر، هند با 148 هزار و 423 نفر، مکزیک با 122 هزار و 855 نفر و ایتالیا با 73 هزار و 29 نفر بوده است.

شدت دریافت سرعت شیوع کرونا باعث شده است تا شاهد رقم خوردن رکوردهای جدید از مرگ و میر روزانه ویروس کرونا باشیم تا جایی که روز هفدهم دسامبر با ثبت از 13 هزار و 702 فوتی در یک شبانه روز رکورد قبلی را که مربوط به روز شانزدهم دسامبر با ثبت از 13 هزار و 558 فوتی بود، شکست.

کیت جوکیس- استراتژیست ارزی بانک سوسیت ژنرال گفت: به زبان ساده از نظر معامله گران ارزش فعلی دلار بیش از حدی است که باید باشد و برای همین فکر می کنم روزهای بد دلار ادامه دارد. بازارها به آن چه در حوزه سیاست گذاری پولی رخ می دهد واکنش نشان می دهند و با شرایط فعلی فشار زیادی روی دلار است. در مقایسه با ماه های ابتدایی سال جذابیت دلار برای بسیاری از معامله گران کاهش پیدا نموده است.

شاخص دلار

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای دنیای را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با 0.3 درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح 90.002 واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل 1.130 دلار اعلام شد (نرخ های فوق بر حسب ساعت سرانجامی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).

ارزهای اروپایی

در تازه ترین دور از معاملات، پوند با 0.26 درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای 1.348 دلار مبادله شد. یورو 0.22 درصد بالا رفت و با ماندن در کانال 1.22 به 1.223 دلار رسید.

ارزهای آسیایی

در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با 0.27 درصد کاهش به 103.585 ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای 1.313 دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل 6.532 یوان چین اعلام شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 بهمن 1399 بروزرسانی: 15 بهمن 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1451

به "دلار عقبگرد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلار عقبگرد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید