راه اندازی ابزارهای اقتصادی جدید مشروط شد!

به گزارش تور تایلند، مدیر عامل شرکت بورس با اشاره به طراحی ابزارهای اقتصادی جدید در بازار سرمایه، گفت: برای راه اندازی وارانت و فروش استقراضی، محدودیت های فنی داریم، چراکه سامانه معاملاتی موجود برای بازار نقد طراحی شده است؛ لذا برای برطرف این محدودیت ها با همکاری تعدادی از شرکت ها در حال بهبود سامانه معاملاتی هستیم تا بتوانیم معاملات ابزارهای غیر نقد را نیز راه اندازی کنیم.

راه اندازی ابزارهای اقتصادی جدید مشروط شد!

علی صحرائی در گفت وگو با تور تایلند، درباره عملکرد صندوق تثبیت بازار سرمایه در یک سال و نیمی که تاسیس شده است، اظهار کرد: از زمانی که صندوق تثبیت بازار سرمایه یا صندوق های مشابهی همچون صندوق توسعه بازار در راستای افزایش نقدشوندگی تاسیس شدند وظیفه شان را به خوبی انجام دادند. با ورود این صندوق ها به بازار شاهد صف های طویل فروش یا خرید نیستیم.

وی ادامه داد: البته می دانیم که منابع این صندوق ها محدود است و هر چه منابع آن افزایش یابد، حمایت از بازار را با وسعت بیشتری می توان انجام داد و هدف سیاست گذاران درباره تاسیس صندوق بهتر برآورده می گردد. در نهایت عملکرد صندوق سبب اطمینان بخشی به سهام داران خرد می گردد.

مدیر عامل شرکت بورس درباره اینکه قرار است سالی یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه تزریق گردد، گفت: هر چه مردم اطمینان بیشتری به بازار سرمایه داشته باشند جریان های نقدی را بیشتر وارد بازار می نمایند. در نتیجه هر چه منابع این صندوق بیشتر گردد امکان مانور آن نیز بیشتر می گردد.

تا سرانجام سال ابزارهای جدید به بازار سرمایه می آیند؟

صحرائی در پاسخ به اینکه آیا ابزارهای وارانت و فروش استقراضی تا سرانجام سال وارد بازار سرمایه ایران می گردد؟ گفت: این موضوع را در برنامه داریم و در حال کار کردن روی آن هستیم. پیش نویس دستورالعمل وارانت و فروش استقراضی آماده شده است.

وی در پاسخ به اینکه برای راه اندازی این ابزارهای جدید چه محدودیت هایی دارید؟ اعلام نمود: برای این کار محدودیت های فنی داریم، چراکه سامانه ما برای بازار نقد طراحی شده است. برای برطرف این محدودیت ها از همه شرکت های OMS (سامانه مدیریت سفارش) خواستیم که یاری نمایند تا نقص های سامانه بازار نقد پوشش داده گردد و شرایط فنی را برای این ابزار جدید مهیا نمایند. تمام این شرکت ها در حال حاضر از اینکه دستورالعمل فروش استقراضی منتشر خواهد شد، آگاه هستند و می دانند باید متناسب با آن دستور العمل زیرساخت های فنی آماده شوند.

به گزارش تور تایلند، با اینکه ابزارهای اقتصادی وارانت و فروش استقراضی در بورس های جهان مورد استفاده قرار می گیرد تاکنون در بازار سرمایه ایران طراحی نشده بودند و مسئولان بازار سرمایه اعلام نموده اند سال جاری ابزارهای وارانت و فروش استقراضی به بازار اضافه خواهد شد و چندی پیش نیز شاپور محمدی- رئیس سازمان بورس- اعلام نمود که این ابزارهای اقتصادی در کمیته فقهی این سازمان مورد تایید قرار گرفتند و در آینده نزدیک فعالان بازار می توانند از این ابزارها استفاده نمایند. با ورود وارانت و فروش استقراضی به بازار سرمایه ایران ابزارهای کلاسیک اقتصادی در این بازار تکمیل می گردد.

وارانت نیز اختیار خریدی است که روی اوراق بهادارِ شرکت، توسط خود شرکت منتشر می گردد. این ابزار می تواند به صورت تحویل فیزیکی یا تسویه نقدی اعمال گردد. همچنین وقتی شخصی دارایی اقتصادی یا اوراق بهاداری را قرض می نماید تا در آینده با کاهش قیمت، آن دارایی را بخرد و به شخص قرض دهنده برگرداند از نوعی فروش استقراضی استفاده نموده است. یعنی با بکارگیری فروش استقراضی در بازار می توان از کاهش قیمت اوراق بهادار نیز سود کسب کرد.

لازم به ذکر است؛ صندوق تثبیت بازار سرمایه در اواسط سال 1396 در راستای اجرای ماده 28 قانون برطرف موانع فراوری رقابت پذیر و ارتقای نظام اقتصادی کشور با هدف اطمینان بخشی و ایجاد ثبات در بازار سرمایه تاسیس شد. موضوع فعالیت این صندوق در اساس نامه آن سرمایه گذاری در اوراق بهادار ثبت شده نزد سازمان بورس و خرید و فروش دارایی های اقتصادی و سپرده گذاری است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 532

به "راه اندازی ابزارهای اقتصادی جدید مشروط شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی ابزارهای اقتصادی جدید مشروط شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید