جزئیات خرید متری مسکن در بورس

به گزارش تور تایلند، در مورد پیش فروش متری مسکن که در انتظار تایید در صحن دولت است، چارچوبی تحت عنوان اوراق سلف موازی استاندارد در بازار سرمایه پیاده سازی شده که سازندگان می توانند اقدام به انتشار اوراق نمایند و خریداران می توانند بر مبنای متراژی که خریداری نموده واحد تحویل بگیرند یا سود آن را در زمان سررسید دریافت نمایند.

جزئیات خرید متری مسکن در بورس

جهت دریافت خدمات طرح آلاچیق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش ایسنا، طرح پیش فروش مسکن به وسیله بازار سرمایه که وزارت راه و شهرسازی و سازمان بورس بر روی آن تفاهم نموده اند در انتظار طرح در صحن دولت است. در این طرح، شرکت سازنده و انبوه ساز و یا هر مجموعه ای که در حال ساخت مسکن است می تواند با هدف تامین اقتصادی و حتی فروش ملک اقدام به انتشار اوراق سلف موازی استاندارد کند که این اوراق قابل تحویل در سررسید است. یعنی فرد می تواند در سررسید به ازای متراژ های معینی که مشخص شده اوراق را تامین نموده و اقدام به تحویل دریافت واحد مسکونی کند. مثلاً اگر قرار است 85 متر تحویل بگیرد باید بتواند به آن تعداد اوراق تامین کند و یا اینکه اوراق را در سررسید با سود مشخصی که در نظر گرفته شده است تسویه نقدی کند.

علاوه بر این می توان با قرار دادن اوراق اختیار خرید و فروش تبعی روی اوراق، ریسک ناشر و همچنین ریسک خریدار را مدیریت کرد؛ لذا تمامی اقداماتی که روی اوراق سلف موازی استاندارد قابل پیاده سازی است، روی این اوراق هم قابلیت اجرایی دارد.

اگر برای این طرح، اوراق سلف موازی بدون اختیار خرید تبعی تعریف گردد پوشش ریسک را در اختیار خریدار اوراق قرار می دهد به طوری که اگر خریدار نمی تواند کل واحد را یکجا خریداری کند می تواند متراژ مورد نظر خود را بخرد و مابقی را به مرور خریداری کند. اگر هم نتوانست به آن تعداد تامین کند میتواند در سررسید، اوراق را در بازار به قیمت روز به فروش برساند و پولش را تحویل بگیرد که اگر در این مدت افزایش قیمتی در ملک اجرا شده باشد روی این اوراق خودش را منعکس خواهد نمود.

بر اساس گفته های علیرضا ناصرپور، معاون بورس کالای ایران، طرح فروش متری مسکن در پروژه های انبوه سازی اجرایی شده و استاندارد سازی آن به این صورت است که معمولاً یک متراژ پایه داخل یک ساختمان در نظر گرفته شده و قیمت اوراق سلفی که منتشر می گردد بر مبنای واحد پایه خواهد بود و در سر رسید اگر کسی بخواهد واحد دیگری را مشخص کند صرف و کسر متراژ واحد های دیگر بر مبنای واحد پایه مشخص می گردد که این موضوع قبل از انتشار نیز در امیدنامه ذکر می گردد.

به گفته وی یکی از اهداف اجرایی شدن این طرح این است که در شرایط تورمی بتواند به خانه دار شدن مردم و خریداران مسکن یاری کند. ضمن اینکه برای سازندگان انبوه مسکن نیز روش مناسب تامین اقتصادی به شمار می رود.

ناصر پور با بیان اینکه زیرساخت های اجرایی شدن فروش متری مسکن در بورس کالای ایران فراهم است مطرح نمود: این طرح احتیاج به تصویب در شورای عالی بورس ندارد، زیرا اوراق سلف موازی استاندارد در گذشته در شورای عالی بورس به تصویب رسیده و می توان بر مبنای آن طرح پیش فروش متری مسکن را راه اندازی کرد.

از روز 16 اردیبهشت ماه امسال تفاهم نهایی بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان بورس برای تامین اقتصادی پروژه های مسکن و حمل و نقل به وسیله بازار سرمایه انجام شد. در صورتی که در صحن دولت با این طرح موافقت صورت گیرد در فاز اول قرار است 1000 واحد مسکونی از این طریق تامین اقتصادی گردد. محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی معتقد است که بورس مسکن سوددهی مناسبی را برای سهامداران خواهد داشت.

منبع: فرارو
انتشار: 1 تیر 1399 بروزرسانی: 1 تیر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 998

به "جزئیات خرید متری مسکن در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات خرید متری مسکن در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید