متوسط قیمت مسکن در کشور 15.2 میلیون تومان

به گزارش تور تایلند، معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به آماری که این وزارتخانه درخصوص قیمت مسکن در کل کشور استخراج نموده گفت: متوسط قیمت مسکن در کل کشور متری 15 میلیون و 200 هزار تومان است که استانهای تهران و خوزستان بالاترین و کهگیلویه و بویراحمد کمترین قیمتها را دارند.

متوسط قیمت مسکن در کشور 15.2 میلیون تومان

جهت دریافت خدمات پتینه کاری سقف با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، وزارت راه و شهرسازی با این استدلال که اعلام قیمت مسکن، صرفا در تهران می تواند در بازار دیگر شهرها التهاب ایجاد کند از تیرماه سال جاری انتشار آمار قیمت و معاملات تهران را متوقف و اعلام نمود که در آینده آمار کشوری را بر اساس جزئیات شهرها و استانها منتشر خواهد نمود.

با این حال بانک مرکزی به ارایه گزارشهای ماهیانه ادامه داد و در آبان ماه 1399 اعلام نمود که متوسط قیمت خانه در تهران به 27میلیون و 100 هزار تومان در هر متر مربع رسیده است البته محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی معتقد است که اگر آمار مناطق 1 و 3 را لحاظ نکنیم متوسط قیمت مسکن در تهران 20 میلیون تومان است.

او پیش از آن هم به ایسنا گفته بود که در 25 استان متوسط قیمت مسکن کمتر از 10 میلیون تومان در هر متر مربع است.

به هر ترتیب محمودزاده، امروز در نشستی با حضور خبرنگاران اظهار کرد: میانگین قیمت خرید و فروش هر متر مربع واحد مسکونی در کشور 15 میلیون و 200 هزار تومان است. در این بین استانهای تهران و خوزستان به ترتیب بالاترین قیمت را دارند که علت افزایش غیرمنطقی قیمت خانه در خوزستان، سرمایه گذاری خارجی است.

وی ملاک معین متوسط قیمت مسکن که توسط بانک مرکزی، وزارت راه و مرکز آمار ایران را ثبت کد رهگیری در دفاتر املاک دانست و گفت: در گذشته متوسط قیمت تهران در این گزارش ها استخراج می شد اما بعد از مصوبه دولت در ستاد ملی کرونا مبنی بر لزوم همه معاملات مسکن در سامانه کد رهگیری این امکان به وجود آمد تا قیمت متوسط همه استان ها را داشته باشیم.

محمودزاده همچنین اظهار کرد: مقایسه متوسط قیمت خانه در ایران و بعضی شهرها در سایر کشورها، یکی دیگر از شقوق ساختار جدید است.

قیمت هر متر خانه در 26 استان زیر 10 میلیون تومان است

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه قصد داریم در انتشار آمار بازار مسکن به یک ادبیات مشترک برسیم، گفت: قیمت پایه شهر تهران که سابقا منتشر می شد اثر ذهنی تورمی را برای کل کشور ایجاد می کرد؛ در حالی که میانگین قیمت هر متر مربع مسکن در 26 استان زیر 10 میلیون تومان، 9 استان زیر 5 میلیون تومان، 3 استان بین 10 تا 15 میلیون تومان و فقط تهران بالاتر از 20 میلیون تومان است.

محمودزاده بالاترین رشد ارزش افزوده بخش مسکن را سال 1391 دانست و گفت: ارزش افزوده بخش مسکن در سال 1391 به عدد 8 رسید که بالاترین میزان خود بود. در سال های 1397 و 1398 نیز شاهد رشد ارزش افزوده در بخش مسکن بوده ایم. بیشترین سرمایه گذاری در بخش مسکن 4200 میلیارد تومان بوده که سپس در سال های بعد این فرایند کند شد. البته در سال 1398 افزایش پیدا کرد. هم اکنون نیز با توجه به اقدامات اجرا شده، شاهد افزایش سرمایه گذاری در بخش مسکن هستیم.

بالاترین بازدهی مسکن در سال 96

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بازدهی مسکن در سال 1396 بالغ بر 159 درصد بوده که بالاترین رقم را طی سالهای اخیر داشته گفت: در سال های 1397 و 1398 بخش مسکن به ترتیب از سود 65 و 60 درصد برخوردار بوده است.

وی سهم مسکن در هزینه خانوارهای شهری در سال 1398 را حدود 36 درصد دانست که بالاترین میزان طی سالهای گذشته بوده بوده است.

محمودزاده گفت: از حدود سال 1388 فرایند قیمت مسکن در شهر تهران از حدود 1.2 میلیون تومان به عدد 27 میلیون تومان رسیده است. معاملات نیز در سال های 1397 و 1398 کاهش داشته که البته سال جاری خرید و فروش مسکن افزایش یافته است.

میانگین قیمت مسکن در تهران 27.8 میلیون تومان

وی متوسط قیمت مسکن شهر تهران در آبان ماه 1399 را بالغ بر 27 میلیون و 800 هزار تومان دانست و گفت: در ماه گذشته قیمت مسکن در خوزستان 23.5 میلیون تومان، در استان فارس 11.4 میلیون، اصفهان 11.4 میلیون، زنجان 10.9 میلیون و استان مرکزی 10.2 میلیون تومان بوده است. همانطور که آمار شرح می دهد بالاترین نرخ مسکن مربوط به استانهای تهران و خوزستان است.

معاون وزیر راه و شهرسازی اطلاع داد: متوسط قیمت مسکن کشور در حال حاضر حدود 15 میلیون و 200 هزار تومان است. در این رابطه فقط شهرهای تهران و اهواز عدد بالاتر از 20 میلیون تومان داشته اند؛ از سوی دیگر در کهگیلویه و بویراحمد متوسط قیمت مسکن 3.2 میلیون تومان در هر متر مربع است که کمترین رقم در کشور محسوب می گردد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از دلایل افزایش متوسط قیمت مسکن در خوزستان را ورود سرمایه های خارجی از کشورهای مختلف به این استان دانست و گفت: در منطقه یک و سه شهر تهران نیز میانگین قیمت بالاتر از 50 میلیون تومان است که نشان می دهد قیمت درمنطقه یک تقریبا 5 برابر منطقه 18 بوده است. اگر این مناطق را از آمار خارج کنیم، متوسط قیمت مسکن در پایتخت به حدود 19 میلیون تومان می رسد.

وی با بیان اینکه بین قیمت مسکن در خوزستان با شایر استان های کشور فاصله جدی دیده می گردد، توضیح داد: باید آنالیز کنیم که افزایش قیمت مسکن برای استان خوزستان چه پیامدهایی دارد و حوزه های سیاستی و پژوهشی چه اقداماتی باید در این خصوص انجام دهند.

محمودزاده درباره علت تفاوت جزئی آمار بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی گفت: این موضوع به چگونگی ویرایش آمار و اطلاعات مربوط می گردد. برآورد تحولات قیمت مسکن بر حسب دلار نشان می دهد بالاترین قیمت مسکن به دلار مربوط به سال 1387 با حدود 2244 دلار بوده است. در آبان ماه سال جاری قیمت دلاری مسکن 1024 دلار بوده که متاسفانه کاهش ارزش پول ملی باعث افزایش قیمت مسکن در کشور شده است.

محمودزاده اظهار کرد: قیمت مسکن در ایران تقریبا با ترکیه و مصر برابری می نماید؛ در حالی که درآمد سرانه ایرانی ها بالاتر از مصر و لبنان و پایین تر از ترکیه است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 دی 1399 بروزرسانی: 18 دی 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1405

به "متوسط قیمت مسکن در کشور 15.2 میلیون تومان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متوسط قیمت مسکن در کشور 15.2 میلیون تومان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید