طراحی صندوق سرمایه گذاری برای جلوگیری از زیان سهام عدالت

به گزارش تور تایلند، رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: ممکن است در بعضی از موارد حجم عظیمی از سهام عدالت توسط دارندگان این سهام در بازار عرضه گردد که این امر موجب خسارت افراد می گردد، بنابراین برای جلوگیری از ضرر و زیان ها صندوقی با دو نوع واحد سرمایه گذاری طراحی شده است.

طراحی صندوق سرمایه گذاری برای جلوگیری از زیان سهام عدالت

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ کاتالوگ تک برگی از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، غلامرضا مصباحی مقدم امروز در نشست خبری که در محل شرکت سپرده گذاری مرکزی برگزار گردید، گفت: کمیته فقهی بازار سرمایه در سال 86 راه اندازی شد که این کمیته دارای ترکیب پنج صاحب نظر در فقه و حداقل یک نفر از اساتید حقوق، اقتصاد و دو نفر اساتید از امور بازار سرمایه حضور دارند.

وی گفت: از سال 86 تا کنون 224 جلسه برگزار گردیده است و در سال 99 حدود 21 نشست هر در هفته یکبار برگزار گردیده است.

مصباحی مقدم گفت: طی سال های گذشته تا به امروز ابزارهای اقتصادی اسلامی جدیدی طراحی و به اجرا در آمده است که بازار سرمایه را عمق بخشیده و گسترده نموده است، حتی فواید و منافع این ابزارهای اقتصادی به صورت ملی مورد استفاده قرار گرفته است.

رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار اضافه کرد: دولت در بودجه سالانه خود اسناد خزانه را به کار می گیرد که در امسال حدود 80 هزار میلیارد تومان پیش بینی انتشار اسناد خزانه داشته است.

وی گفت: اوراق دیگر مربوط به اوراق مرابحه عام است که برای خریدهای دولت مورد استفاده قرار می گیرد و شرکت ها هم قادر به استفاده از این اوراق هستند.

مصباحی مقدم به مصوبات سال 99 اشاره و گفت: نخستین مصوبه طراحی ابزارهای اقتصادی جدید تحت عنوان اوراق منفعت مبتنی بر عوارض آزادراه ها است، بر این اساس سازنده آزادراه می تواند آن را به شرکت بهره برداری واگذار کند.

رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: این اوراق این امکان را فراهم می نماید تا منافع شرکتی که واگذار شده است به وسیله عوارض عبور و مرور خودروها تامین گردد که تا به امروز استفاده زیادی از این ابزار اقتصادی شده است.

رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: ابزار دیگر، اوراق مرابحه برای تامین اقتصادی فعالیت های پیمانکاری است، دارایی پایه این اوراق عبارت از فعالیت های پیمانکاری است، اصل اوراق مرابحه در سال 91 در بازار سرمایه به کار گرفته شد و موضوع از این اوراق نوعی خدمت پیمانکاری است.

وی با بیان اینکه سومین ابزار، پذیره نویسی اوراق مرابحه برای شرکت است، تاکید نمود: برای اینکه در بازار سرمایه مشوقی ایجاد گردد تا اوراق خریداری گردد اوراق مرابحه را به کسر عرضه می نمایند یعنی قیمت آن پایین تر از قیمت اسمی است تا مشوقی برای خریداران ایجاد گردد.

ابزار اوراق سلف برای تولیدنمایندگان مسکن

مصباحی مقدم چهارمین اوراق را مربوط به اوراق سلف گفت و اضافه کرد: در گذشته از این اوراق برای محصولاتی مانند نفت، گندم، خودرو و مرغ منتشر شده است حالا قرارداد سلف برای ساخت و فروش مسکن به قیمت معین در سررسید معین طراحی شده است.

رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: شرکت هایی که به دنبال ساخت و ساز هستند می توانند از این ابزار در بازار سرمایه استفاده نمایند، از این طریق مسکن پیش فروش می گردد که باید نسبت به متراژ مورد نظر یا واحد ساخته شده باشد که به صورت تدریجی ساخته می گردد و به متقاضیان واگذار می گردد.

وی اضافه کرد: اگر فرد 100 برگه 10 میلیون تومانی خریداری کند که در کل رقم یک میلیارد تومان می گردد در این صورت می تواند یک یا چند واحد مسکونی مورد نظر که قیمت آن قبلا معین شده است خریداری کند.

مصباحی مقدم به فواید استفاده از اوراق سلف تاکید نمود و اضافه کرد: تولیدنمایندگان مسکن را از وجود مشتری مطمئن می نماید و خریدار را از قیمت خرید آسوده خاطر خواهد نمود.

اوراق منفعت برای تامین اقتصادی شرکت نفت

رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به پنجمین اوراق اشاره نمود و گفت: اوراق منفعت برای تامین اقتصادی شرکت نفت است، شرکت نفت برای اینکه از منابع اقتصادی استفاده کند و یک میدان گازی را مورد استخراج و بهره برداری قرار دهد تقاضا نموده است تا از این اوراق برای میدان گازی فاز 12پارس جنوبی استفاده کند که با انتشار این اوراق موافقت شده است.

وی اضافه کرد: چاه های نفت دارای منافعی هستند که افراد می توانند این منافع را به وسیله اوراق خریداری نمایند و تفاوت قیمتی موجود در این اوراق در هنگام خرید، سود و منفعت آن محسوب می گردد.

اوراق منفعت مبتنی بر سهام

رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: ششمین ابزار، اوراق منفعت مبتنی بر سهام است، پیشنهاد دهنده آن شرکت تامین اجتماعی است که سه هزار میلیارد تومان تقاضا برای انتشار اوراق منفعت داشتند.

مصباحی مقدم ادامه داد: سهام همچنان که دارای مالکیت است قابل اجاره هم است، سهام دارای منافعی است که قابل انتقال به غیر است؛ بنابراین بدون اینکه سهام فروخته گردد سهام در اختیار شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی قرار می گیرد اما منافع آن با انتشار اوراق به خریداران منتقل می گردد.

اوراق گواهی صرفه جویی انرژی

رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار به هفتمین اوراق اشاره نمود و گفت: اوراق دیگر با عنوان اوراق گواهی صرفه جویی انرژی تصویب شده است، پیشنهاد دهنده این اوراق وزارت نیرو است که برای صرفه جویی در مصرف گاز منتشر شده است و گاز صرفه جویی شده تبدیل به اوراق می گردد.

مصباحی مقدم گفت: اوراق گواهی صرفه جویی انرژی، نشان دهنده مالکیت مقدار معینی از انرژی صرفه جویی شده است که توسط نهادهای تخصی و فنی برای بهینه سازی انرژی و محیط زیست استفاده می گردد و قابل معامله در بازار است.

اوراق بیمه اتکایی

ییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: هشتمین ابزار، اوراق بیمه اتکایی است، شرکت های بیمه خسارت های خود را در شرکت های بیمه اتکایی بیمه می نمایند و بیمه مرکزی ایران انجام عملیات بیمه اتکایی خود را با انتشار اوراق به بازار سرمایه منتقل می نماید.

صندوق سرمایه گذاری برای جلوگیری از ضرر و زیان سهام عدالت

رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار خاطره نشان کرد: نهمین مورد تخصیص صندوق سرمایه گذاری با دو نوع واحد سرمایه گذاری در شرکت های بورس است.

وی گفت: اکنون با سهام عدالت روبرو هستیم، زمانی که سهام عدالت در بازار عرضه می گردد ممکن است با بعضی از مسایل روبرو و حجم عظیمی از سهام عدالت توسط دارندگان این سهام در بازار عرضه گردد این امر موجب می گردد تا افراد دچار خسارت شوند که برای جلوگیری از این خسارت برای دارنگان سهام عدالت صندوقی طراحی شده است.

مصباحی مقدم گفت: نخستین واحد این صندوق برای واحدهای عادی است که این واحدها قابل فروش نیستند بلکه فقط قابل ابطال هستند و با حداقل قیمت از ناحیه واحدهای ممتازی که مربوط به این صندوق هستند مورد تضمین قرار می گیرند.

رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: واحد عادی حداقل سود دارند که نمی گذارند ضرری به خریداران این واحدها وارد گردد، واحدهای ممتاز حداقل و حداکثر ندارند، ابطال نمی شوند و قابل انتقال به غیر هستند و با طراحی چنین صندوقی مانع از خسارت برای افرادی خواهیم شد که ریسک پذیر نیستند.

وی با اشاره به سایر مصوبات بیان داشت: جایگزینی دارایی پایه در قراردادهای آینده از دیگر مصوبات بود، از آنجا که قرارداد آینده ، قرارداد مشتقه ای است برای پوشش ریسک نوسانات قیمت و قبلا در کالاهایی مانند زعفران به کار گرفته شده بود، در خصوص کالاهای دیگر هم تصویب شد که اگر در هنگام عقد قرارداد احتمال جا به جایی و تغییر کالا معین گردد ولی از نظر صفات و قیمت نزدیک به کالای وعده داده شده باشد و در ضمن فروش در زمان سررسید رخ دهد، مانعی ندارد.

مصباحی مقدم در ادامه به تببین ماهیت فقهی سهام پرداخت و گفت: غالبا حقوق دانان معتقد هستند که سهم عبارت است از حقی اقتصادی، مربوط به شرکتی حقوقی؛ و خریداران سهام مالکیت شان نسبت به آن شرکت حقوقی است، نه این که به خود دارایی قابل انتقال باشد . ولی نظر مشهور فقها این است که سهم ، حصه ای از مالکیت آن شرکت است. بنابراین همچنان که افراد می توانند در بازار سهم خود را بفروشند شرکت ها نیز می توانند سهم خود را اجاره دهند یا منافع غیر از آن را به دیگری منتقل نمایند .

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 26 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1592

به "طراحی صندوق سرمایه گذاری برای جلوگیری از زیان سهام عدالت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی صندوق سرمایه گذاری برای جلوگیری از زیان سهام عدالت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید