نسخه مصنوعی یک ترکیب ضدسرطانی ایجاد شد

به گزارش تور تایلند، شیمیدانان آمریکایی در مطالعه اخیر خود با انجام آزمایشات بسیار توانستند نسخه مصنوعی یک ترکیب ضد سرطانی قوی را ایجاد نمایند.

نسخه مصنوعی یک ترکیب ضدسرطانی ایجاد شد

به گزارش تور تایلند، موسسه تحقیقاتی اسکریپس(Scripps Research Institute) آمریکا اخیرا راهی برای ایجاد یک نسخه مصنوعی از ترکیب طبیعی با ارزشی به نام سپافانژین یک(cepafungin I) کشف کردند که این ترکیب به عنوان یک عامل ضد سرطان شناسایی شده و عملکرد آن در بهبود بیماران امیدوار نماینده بوده است.

از این طریق دانشمندان می توانند درک نمایند که چگونه عمل ترشح باکتری ها قادر به متوقف کردن یک قطعه از ماشین های مولکولی موسوم به پروتئازوم ها(Proteasome) هستند و ترشح باکتری راهکاری است که بسیاری از داروهای سرطان موجود برای از بین بردن سلول های تومور استفاده می نمایند. محققان طی این مطالعه دریافتند که سپافانژین یک به دو ناحیه در پروتئازوم ها متصل می گردد و ترکیب قدرتمند ضد سرطانی را ایجاد می نماید.

پروتئازوم ها(Proteasome) مجموعه های پروتئینی غیرغشایی هستند که در همه یوکاریوت ها و آرکیاها و بعضی از باکتری ها وجود دارند. عملکرد اصلی پروتئازوم حذف پروتئین های غیرضروری یا آسیب دیده، توسط پروتئولیز است.

هانس رناتا(Hans Renata) یکی از محققان این مطالعه گفت: از آنجا که سپافانژین یک قادر است از دو طرف به پروتئازوم ها متصل گردد، این امر سبب استحکام و تقویت عملکرد آن می گردد. این ترکیب در حالی که دارای خصوصیات خاصی نیز هست ممکن است عوارض جانبی کمی نیز برای بیماران داشته باشد.

سپافانژین یک برای اولین بار به دلیل مفید بودن به عنوان یک ماده ضد قارچی و بعداً به عنوان یک عامل ضد سرطان شناخته و مورد آنالیز و مطالعه نهاده شد. سپافانژین یک سلول های سرطانی را با انجام عملیاتی بر روی پروتئازوم ها که وظیفه آنها از بین بردن مواد زائد فراوری شده توسط سلول ها است، می کشد. هنگامی که عملکرد پروتئازوم ها مسدود شده باشد، سلول ها به دلیل حضور مواد زائد مذکور ضعیف و کشته می شوند.

طی این مطالعه محققان با استفاده از آنزیم های خاصی که امکان ساخت این ترکیب را می داد توانستند با غلبه بر چالش های فراوان نسخه مصنوعی این ترکیب ضد سرطانی را ایجاد نمایند.

پس از ایجاد این ترکیب، شیمیدانان دریافتند که ترکیب مذکور به طرز فوق العاده ای به دو قسمت از پروتئازوم ها متصل می گردد و سلول های سرطانی را مورد هدف قرار می دهد و سبب ایجاد واکنش التهابی در دیگر سلول ها نمی گردد و این موضوع آن را به یک داروی مناسب برای از بین بردن سلول های سرطانی تبدیل می نماید.

سه مهار نماینده پروتئازوم به نام های بورتزومیب(bortezomib)، کارفیلزومیب(carfilzomib) و ایزازومیب(ixazomib) قبلاً توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای درمان مولتیپل میلوما تأیید شده اند اما این داروها عوارض جانبی جدی دارند و ممکن است پس از مدت زمانی سلول های سرطانی در برابر آنها مقاوم شوند. برای همین محققان به این موضوع فکر کردند که برای از بین بردن مقاوت سلولهای سرطانی احتیاج به یک مهار نماینده پروتئازوم جایگزین و خاص تر وجود دارد و پیروز به ایجاد نسخه مصنوعی سپافانژین یک شدند.

مولتیپل میلوما(Multiple myeloma) یا میلوم متعدد تکثیری بدخیم در پلاسماسل ها است که از یک کلون منفرد ایجاد می گردد. علادم آن به صورت درد استخوان یا شکستگی، نارسایی کلیه، عفونت، کم خونی، هایپرکلسمی می باشد.

یافته های این مطالعه در مجله Cell Chemical Biology منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1193

به "نسخه مصنوعی یک ترکیب ضدسرطانی ایجاد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسخه مصنوعی یک ترکیب ضدسرطانی ایجاد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید