هشدار قطع برق این بار در زمستان

به گزارش تور تایلند، در حالی که همواره در روز های پیک مصرف برق در تابستان شاهد هشدار های صرفه جویی در جهت جلوگیری از قطع برق بودیم، امسال برای اولین بار، در زمستان شاهد هشدار برای جلوگیری از بروز خاموشی هستیم.

هشدار قطع برق این بار در زمستان

به گزارش گروه اقتصادی تور تایلند، همواره در طی سال های اخیر، نزدیک شدن میزان مصرف برق در روز های پیک تابستان به حداکثر ظرفیت عملی تولید، هشدار صرفه جویی در مصرف به منظور جلوگیری از بروز خاموشی ها را در پی داشت.

هشدار بروز خاموشی ها در تابستان و هشدار قطع یا افت فشار گاز در زمستان و ضرورت صرفه جویی در مصرف برق در تابستان و گاز در زمستان، یک روال معمول برای کشور پرمصرفی، چون ایران شده؛ اما امسال شرایط متفاوت است و علاوه بر هشدار قطع یا افت فشار گاز در فصل سرما، برای اولین بار، در زمستان شاهد هشدار برای جلوگیری از بروز خاموشی هستیم.

هشدار در زمینه بروز خاموشی ها در زمستان امسال از کمبود ظرفیت تولید ناشی نمی شود؛ چرا که هم اکنون پیک مصرف برق در شب بوده و چیزی در حدود 38 هزار مگاوات است، در حالی که ظرفیت اسمی تولید برق کشور از مرز 82 هزار مگاوات گذشته و ظرفیت عملی تولید نیز در مجموع در حدود 60 هزار مگاوات است. اما نیروگاه ها امسال با کسری شدید سوخت گاز در زمستان روبرو شده اند.

به دنبال افزایش مصرف بی رویه و بیش از انتظار گاز در بخش خانگی و رسیدن مصرف گاز در این بخش به مرز 600 میلیون مترمکعب، گازرسانی به نیروگاه ها به شدت محدود شده و در حدود 60 درصد سوخت نیروگاه های کشور هم اکنون با سوخت مایع تأمین می شود.

غلامعلی رخشانی مهر، معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر در این خصوص با بیان اینکه زنگ هشدار مصرف بی رویه گاز در کشور به صدا درآمده، گفت: هرچه قدر مصارف خانگی گاز در فصل سرما بیشتر می شود، سهم گاز نیروگاه ها کاهش پیدا می کند که این مسئله بی تبعات نیست؛ ما مجبوریم به سمت سوخت های مایع برویم؛ این سوخت های مایع وقتی در نیروگاه ها مصرف می شود، مخصوصا در کلانشهرها، ایجاد آلایندگی در هوا می کند.

وی اضافه نمود: محدودیت دیگری که داریم این است که خود سوخت های مایع نیز به صورت نامحدود در اختیار نیروگاه ها نیست؛ پس در روز های سرد سال ممکن است به سمت خاموشی های احتاقتصادی مخصوصا در مناطق سردسیر برویم.

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر شرح داد: درخواست ما از مردم این است که در روز هایی که هوا سردتر است، هم مصارف گاز را کاهش دهند و هم مصارف غیرضروری برق را از مدار خارج کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 817

به "هشدار قطع برق این بار در زمستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار قطع برق این بار در زمستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید