گزارش، مزدوران از کدام کشورها به لیبی رفته اند

به گزارش تور تایلند، تعداد مستشاران نظامی و مزدوران بیگانه که در جنگ داخلی لیبی شرکت دارند، حدود 5 تا 8 هزار نفر برآورد می گردد که از 20 کشور دنیا به لیبی رفته اند.

گزارش، مزدوران از کدام کشورها به لیبی رفته اند

به گزارش گروه بین الملل تور تایلند، از سال 2011 که رژیم معمر قذافی در لیبی سرنگون شد، شعار اخراج مزدوران بیگانه از این کشور توسط انقلابیون سرداده شد. انقلابیون مدعی بودند رژیم سابق طرابلس این مزدوران را به لیبی آورده است تا در کنار طرفدارانش با انقلابیون بجنگند. اکنون که رژیم قذافی سقوط نموده است باید این مزدوران از کشور اخراج شوند اما این درخواست انقلابیون هرگز اجرایی نشد و با ادامه یافتن ناآرامی های لیبی مزدوران همچنان در این کشور باقی ماندند. به گونه ای که تعداد آنان در سال 2016 به 3 هزار نفر رسید و اینک تعداد مستشاران نظامی و مزدوران بیگانه در لیبی حدود 5 تا 8 هزار نفر برآورد می گردد.

گزارش های محرمانه امنیتی نشان می دهند، مزدورانی که در جنگ لیبی شرکت دارند، تبعه بیش از 20 کشور دنیا هستند. بعضی کشورهایی که در بحران لیبی نقش آفرینی می نمایند، این بحران را پیچیده تر می نمایند و اجازه نمی دهند بحران مزبور از راهکارهای سیاسی انتها یابد چراکه مستشاران نظامی و مزدوران وابسته به آنها در جنگ نیابتی لیبی حضور دارند.

گزارش های محرمانه دیپلماتیک حاکی است، مستشاران که در زمینه آموزش نظامی فعالند یا مزدورانی که به خاطر پول در لیبی می جنگند، تعدادشان به 8 هزار نفر افزایش پیدا نموده است البته آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد چرا که بعضی گروه های نظامی و غیرنظامی، به طور موقت از لیبی خارج می شوند تا گروه جدید جایگزین آنها گردد.

بر اساس اطلاعاتی که روزنامه الجزایری الخبرالیومی به دست آورده است، شرکت های امنیتی که در زمینه جذب مزدور فعالند، بیشتر جنگجویان خود را از کشورهای چاد، سودان، نیجریه، روسیه و صربستان جذب می نمایند. همچنین بعضی کشورها خلبانان خود را به لیبی اعزام می نمایند تا در ماموریت های جنگی یا نقل و انتقال هوایی نیرو و تجهیزات نظامی شرکت نمایند. مستشاران نظامی بیگانه هم در بخش آموزش نیرو یا فعال سازی تجهیزات نظامی از جمله سامامانه دفاع هوایی که وارد لیبی شده اند، نقش آفرینی می نمایند.

این مستشاران و مزدوران حضور خودشان را به تحولات لیبی تحمیل نموده اند و در توازن قوا در جنگ نقش محوری دارند. همانگونه که در جنگ طرابلس شاهد آن بودیم. در این جنگ نیروهای وابسته به ژنرال حفتر می خواستند طرابلس را تصرف نمایند، اما مقاومت نیروهای دولت وفاق ملی و متحدانش (مستشاران ترکیه به همراه مزدوران سوری) اجازه نداد، پایتخت لیبی سقوط کند بلکه حملات آنان به نیروهای متجاوز سبب شد، معادلات در میدان جنگ به سود دولت وفاق ملی تغییر پیدا کند.

کارشناسان درباره علت استفاده از مستشاران و مزدوران در جنگ لیبی می گویند: وسعت زیاد این کشور و کمی جمعیت آن یکی از مهم ترین دلایلی است که طرف های متخاصم در جنگ از مستشاران نظامی و مزدوران بیگانه استفاده می نمایند البته این اقدام به پیچیده تر شدن شرایط لیبی دامن می زند و هرگونه تصمیم گیری لیبیایی ها برای انتها دادن به بحران کشورشان را به موافقت دولت های بیگانه منوط می نماید.

به هرحال، هریک از طرف های متخاصم در بحران لیبی رقیب خود را به استفاده از مستشاران نظامی و مزدوران بیگانه متهم می نماید، اما واقعیت این است که آنها در خدمت دو طرف اصلی جنگ (دولت وفاق و نیروهای حفتر) قرار دارند. بر اساس گزارش های منتشر شده در رسانه ها، مستشاران و مزدوران بیگانه در لیبی از کشورهای چاد، نیجر، نیجریه، سودان، روسیه، ترکیه ، مصر، سوریه، اوکراین ، صربستان و تونس هستند.

بعضی گزارش های امنیتی حاکیست: گروه های تروریستی تکفیری همچنان در جنوب لیبی فعالند و اتباعی (تروریست هایی) از کشورهای اروپایی و عربی از جمله مصر، عربستان، سوریه ، عراق، یمن و تونس در این گروه های حضور دارند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 25 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1165

به "گزارش، مزدوران از کدام کشورها به لیبی رفته اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، مزدوران از کدام کشورها به لیبی رفته اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید