ایجاد کریدور ایران - روسیه - اروپا در دستور کار نهاده شد

به گزارش تور تایلند، شهرام آدم نژاد، معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اجلاس کارگروه همکاری های حمل ونقل ایران و روسیه، یادآور شد: یازدهمین اجلاس گروه کار همکاری های حمل ونقلی ایران و روسیه در 5 کمیته کاری برگزار گردید که حوزه تمرکز این کمیته ها علاوه بر آنالیز زمینه های جدید همکاری در حوزه های ریلی، جاده ای، هوایی و دریایی بندری، تقویت همکاری های مشترک در زمینه ترانزیت، حمل ونقل ترکیبی و کریدور شمال جنوب را نیز در بر می گرفت.

ایجاد کریدور ایران - روسیه - اروپا در دستور کار نهاده شد

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

وی ادامه داد: در حوزه حمل ونقل ریلی، زمینه سازی برای افزایش تبادلات ریلی از راستا شرق دریای خزر خصوصاً برای تسهیل ارسال بارهای غلات از روسیه به ایران با هزینه رقابتی اجرا شده و همزمان توسعه همکاری های فنی در حوزه زیرساخت و زمینه سازی سیر ناوگان ریلی ایرانی در کشورهای CIS مورد تفاهم نهاده شده است.

وی اعلام کرد: در حوزه حمل ونقل جاده ای علاوه بر زمینه سازی عبور ناوگان ترانزیتی ایرانی به وسیله روسیه به کشورهای ثالث، هوشمندسازی حمل ونقل با فناوری های روز زمینه سازی شده است و انتظار می رود پیاده سازی این فناوری ها در حوزه حمل ونقل جاده ای به صورت پایلوت به زودی انجام گردد.

معاون حمل ونقل وزیر راه و شهرسازی گفت: یکی از حلقه های تکمیل کننده زنجیره حمل ونقل در کریدور شمال جنوب، توسعه حمل ونقل دریایی در دریای خزر است که دو طرف بر آن تأکید و اهتمام دارند، در این راستا مقرر شده است در زمینه ساخت کشتی های مناسب نیز برای توسعه ظرفیت دریایی، اقدامات مشترک صورت گیرد.

آدم نژاد همچنین گفت: در بخش حمل ونقل هوایی خوشبختانه روابط دو کشور مطلوب است و انتظار می رود با کاهش محدودیت های ناشی از ویروس کرونا، بتوان زمینه رونق بیشتر همکاری های فرودگاهی، ناوبری و حمل ونقل هوایی مسافر و بار را فراهم کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که توسعه همکاری های ایران و روسیه چه تأثیری در حوزه های مختلف دارد، اضافه نمود: 2 کشور ایران و روسیه، از تأثیرگذاران و معین کنندگان معادلات مختلف در سطح منطقه هستند. مشخصاً در حوزه حمل ونقل، تعمیق روابط دو کشور و تسهیل جریان حمل ونقل در شیوه های مختلف، تجارت میان دو کشور را رونق خواهد داد.

وی یادآور شد: یکی از مؤلفه های اساسی در روابط حمل ونقلی دو کشور، زمینه سازی برای ایجاد کریدور ایران روسیه اروپا، روسیه ایران عراق و روسیه ایران افغانستان است که از نظر تجاری مزایای قابل توجهی برای دو کشور خواهد داشت و معادلات ژئوپولیتیکی منطقه را به نفع دو کشور تغییر می دهد. یکی از مهمترین زمینه هایی که در اجلاس اخیر مورد آنالیز و تفاهم نهاده شد همین زمینه است و قرار است به زودی به جمع بندی قطعی و اجرایی برسد.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: به واسطه زیرساختهای حمل ونقل باکیفیت و پرظرفیت کشورمان، همیشه کشورهای منطقه خصوصاً کشورهای محصور در خشکی به ویژه (قزاقستان، قرقیزستان و...) تمایل به استفاده از آن برای انتقال جریان تجارت خود داشته اند. از سوی دیگر کشورمان با اتحادیه مالی اوراسیا قرارداد تجارت ترجیحی دارد و قرار است زمینه سازی برای تبدیل آن به تجارت آزاد صورت پذیرد.

آدم نژاد ادامه داد: به عبارت دیگر طی سالهای آینده، تبادلات تجاری پرظرفیتی بین کشورمان و کشورهای عضو اتحادیه و سایر کشورهای محصور در خشکی صورت خواهد پذیرفت. انتقال روان و کم هزینه این جریان تجارت، احتیاج به توسعه روابط حمل ونقلی با همه کشورهای یادشده دارد که بزرگترین آنها روسیه است که هم در زمینه زیرساخت و هم در زمینه بهره گیری از فناوری های هوشمند و ایجاد کریدورهای الکترونیک و حذف تشریفات زائد، می توان مشترکاً همکاری کرد و زمینه تحقق تجارت پرظرفیت با کشورهای منطقه را فراهم آورد.

وی تأکید کرد: به این ترتیب علاوه بر رونق صادرات و واردات میان کشورمان و کشورهای یادشده، سهولت ترانزیت بار به وسیله بنادر جنوبی کشورمان نیز محقق خواهد شد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 31 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1177

به "ایجاد کریدور ایران - روسیه - اروپا در دستور کار نهاده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد کریدور ایران - روسیه - اروپا در دستور کار نهاده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید