درخواست تغییر سیاست حمایتی برای موتور جستجوی بومی

به گزارش تور تایلند، در سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات (مصوب شورای عالی فضای مجازی - دی ماه 92) به عنوان زیرساخت ارتباطی فضای مجازی کشور، ارائه 4 دسته خدمت مورد تاکید قرار گرفته که وزارت ارتباطات مکلف به اجرا و راهبری این خدمات است.

درخواست تغییر سیاست حمایتی برای موتور جستجوی بومی

یکی از این دسته خدمات شامل خدمات پایه کاربردی می گردد که با عناوینی چون موتور جستجوگر بومی، ایمیل ملی، پیغام رسان های بومی، خدمات ابری و دیتا سنتر دیده شده است.

البته پروژه موتور جستجوی بومی سابقه ای بیش از این دارد و اولین بار در سال 89 از سوی وزیر وقت ارتباطات مطرح و در سال 90 نیز نخستین اقدامات روی آن صورت گرفت اما با خاتمه یافتن دولت دهم، این پروژه در نیمه راه رها شد و سرنوشت مشخصی پیدا نکرد.

وضعیت نامشخص جویشگر بومی

پس از آن، این پروژه با نام جویشگر بومی در ابعاد بزرگتری در دولت یازدهم و با اختصاص بودجه ای نزدیک به 170 میلیارد تومان کار خود را شروع کرد و در ادامه راه وزیر ارتباطات وقت، 3 پروژه مربوط به موتور جستجوی بومی شامل یوز، گرگر و پارسی جو را رونمایی کرد. البته پس از رونمایی اولیه از این طرح ها، موتور جستجوی پارسی جو نیز چندین بار از سوی وزارت ارتباطات با عناوین مختلفی به بهره برداری رسید.

در نهایت اینکه پروژه جویشگر بومی که سالها در مرکز تحقیقات مخابرات ایران به عنوان یک پروژه راهبردی درحال تکمیل بود، از سال گذشته و در دولت دوازدهم با اتمام فاز نخست، از حوزه مسئولیت پژوهشگاه ICT خارج و به سازمان فناوری اطلاعات واگذار شد و هم اکنون نیز وضعیت این پروژه نامشخص به نظر می رسد.

شواهد نشان می دهد که با وجود سیاستگذاری مرکز ملی فضای مجازی و حمایت وزارت ارتباطات از این پروژه، جویشگر بومی به معنای واقعی نتوانسته در این بازار پیروز عمل کند و موتورهای جستجوی بومی مرتبط با این پروژه، نتوانسته اند سرمایه کلانی که در اختیارشان قرار گرفته را به نحو درستی خرج نمایند. از سوی دیگر بسیاری از کاربران اینترنت حتی اطلاعی از فعالیت این موتورهای جستجو ندارند.

برای مثال آخرین تحقیقات صورت گرفته از سوی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص جویشگر پارسی جو که مربوط به تیرماه سال 97 می گردد؛ نشان می دهد که این موتور جستجو رتبه دوم استفاده را بعد از گوگل در ایران دارد؛ اما با این حال نسبت استفاده از این موتور جستجوی بومی به گوگل، یک به 100 است و رتبه این موتور جستجو 28 هزار در الکسا است.

نمونه های پیروز موتورهای جستجو در جهان

بسیاری از منتقدان پروژه جویشگر بومی باور دارند که با حضور موتورجستجویی همچون گوگل، هیچ پروژه ای در این حوزه نمی تواند در زمینه تجاری سازی و کسب درآمد پیروز گردد و بر همین اساس سرمایه گذاری روی آن یک شکست به تمام معنا محسوب می گردد.

اما از سوی دیگر از آنجایی که موتورهای جستجو هم اکنون از اهمیت بسیاری در فضای وب برخوردار هستند، این سرویس ها ابزاری ایده آل برای راهنمایی جریان ترافیک هر کشوری به شمار می روند و قادر به جمع آوری اطلاعات ارزشمندی هستند.

به همین دلیل نیز کشورهای بسیاری به این موضوع پی برده و کوشش نموده اند تا چنین جریان کلیدی را خود در دست گیرند. از این رو شاهد ایجاد نمونه های پیروز موتورهای جستجو در کشورهایی مانند روسیه (یاندکس)، کره جنوبی (ناور) و چین (بایدو) هستیم.

خواسته وزارت ارتباطات: راهبری صفر تا صد پروژه جویشگر بومی

در این راستا امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات در مصاحبه با تور تایلند، در خصوص آخرین وضعیت پروژه جستجوگر بومی که هم اکنون به سازمان فناوری اطلاعات سپرده شده است، شرح داد.

وی گفت: برای پیشبرد این پروژه، ما یک برنامه جامع داریم اما اجرای این برنامه مستلزم آن است که راهبری صفر تا صد آن را به ما واگذار نمایند.

ناظمی با بیان اینکه خواسته ما این است که کل ابعاد این پروژه را به ما واگذار نمایند و کسی در این موضوع دخالت نکند، اضافه نمود: ما قصد نداریم پروژه موتورجستجوی بومی را از ابتدا شروع کنیم اما همانطور که پروژه هایی مانند نقشه و مسیریاب بومی را بدون مشکل جلو بردیم و هم اکنون تعداد نصب آنها از اپلیکیشنی مانند ویز هم بیشتر است، در صورتی که این پروژه را به صورت کامل به ما واگذار نمایند می توانیم برای انتها آن تضمین دهیم.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با تاکید براینکه می خواهیم از پروژه موتور جستجوی بومی به صورت 100 درصد حمایت کنیم، اظهار داشت: این موضوع مستلزم این است که به ما اجازه دهند خودمان تشخیص دهیم که از چه اپلیکیشنی حمایت کنیم؛ نه اینکه به ما بگویند از فلان طرح و شرکت حمایت کنید.

ناظمی با بیان اینکه این خواسته را به دوستان منعکس نموده ایم، اضافه نمود: نباید اجازه داد دوباره ماجرای پیغام رسانهای بومی پیش بیاید. اینکه بگویند برای مثال فقط از این 3 پیغام رسان حمایت کنید، شیوه مناسبی نیست. چرا که ممکن است کسب و کار مربوطه نخواهد مورد حمایت قرار گیرد و یا اینکه مردم به آن اعتماد نداشته باشند.

وی گفت: اینکه توقع داشته باشیم با حمایت از یک کسب وکار، مردم هم به آن باید اعتماد نمایند، شیوه و روش درستی نیست. براین اساس درخواست ما این است که صفر تا صد پروژه موتورجستجوی بومی را به ما بسپارند تا بتوانیم به یک پروژه پیروز در این راستا برسیم.

به گزارش تور تایلند، راه اندازی جویشگر بومی از جمله حوزه های مادر در صنعت IT هر کشوری به حساب می آیند و سرمایه گذاری روی آن ها می تواند مباحث ارزشمندی همچون بیگ دیتا (Big Data)، یادگیری ماشینی و کلان داده را تقویت کند و در نهایت پیشرفت کلی صنعت IT کشور را درپی داشته باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 دی 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 17

به "درخواست تغییر سیاست حمایتی برای موتور جستجوی بومی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست تغییر سیاست حمایتی برای موتور جستجوی بومی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید