ورزشکاران مدال آور المپیک چه پاداش هایی دریافت می نمایند؟

به گزارش تور تایلند، آیا می دانید که برخی کشور ها پاداش های دیگری برای ورزشکاران پیروز خود در نظر گرفته اند، پاداش هایی مثل پول و خانه و حتی در برخی کشور ها گاو؟

ورزشکاران مدال آور المپیک چه پاداش هایی دریافت می نمایند؟

از آنجا که کمیته بین المللی المپیک هیچ مبلغی به اسم پاداش به ورزشکارانی که با موفقیت بر سکو های قهرمانی قرار می گیرند نمی دهد، تعدادی از کشور های دنیا با پاداش های و جایزه های مادی کوشش می نمایند آتش رقابت را میان ورزشکاران شعله ور نگه دارند.

در اینجا نگاهی می اندازیم به پاداش هایی که برندگان مسابقات المپیک توکیو 2020 علاوه بر مدال طلای خود در کشور های گوناگون دریافت نموده اند.

پاداش ورزشکاران ایران

با تصویب کمیته ملی المپیک ایران، ورزشکاران این کشور که در المپیک توکیو مدال طلا، نقره و برنز به دست بیاورند به ترتیب ده هزار، پنج هزار و 3500 یورو پاداش نقدی در محل دهکده بازیها دریافت می نمایند.

بعلاوه دولت هم پاداش جداگانه ای برای ورزشکاران در نظر گرفته و بر اساس تصمیم وزارت ورزش و جوانان ایران، مدال آوران طلای المپیک توکیو 2 میلیارد تومان، نقره یک میلیارد و دویست میلیون تومان و برنز 800 میلیون تومان دریافت خواهند کرد.

در دور قبلی، پاداش 300 سکه برای قهرمانان المپیک در نظر گرفته شده بود، اما با توجه به افزایش چشمگیر آن در بازار نوع پاداش تغییر نموده است.

دو خانه نو

هیدیلین دیاز، وزنه بردارفیلیپینی در 26 ژوئیه اولین مدال طلای المپیک این کشور را دریافت کرد و موجی از شور و شادی در فیلیپین برانگیخت.

او توانست در رده 55 کیلوی زنان به موفقیت دست یابد و قهرمان ملی شود.

پیروزی و قهرمانی دیاز راستا زندگی او را در حوزه های غیر ورزشی هم تغییر داده است.

او علاوه بر دریافت جایزه نقدی بیش از 600،000 دلار (که از طرف کمیسیون ورزش فیلیپین و حتی شخص رودریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین تأمین شده است) دو خانه هم دریافت نموده است که یکی از آنها آپارتمان مجللی است که میلیاردر چینی ـ فیلیپینی اندرو لیم تام به او هدیه داده است.

چنین پاداش هایی برای زن ورزشکاری که تا همین اواخر با کار در نیروی هوایی فیلیپین فقط ماهی 500 دلار عایدی داشت، بسیار خوب است.

باور کردنی نیست اما او با وجود اینکه به علت همه گیری کوویدـ19 نتوانسته بود برای تمرین در سالن های بدن سازی حاضر شود به چنین پیروزی دست یافته است. پس از 18 ماه سرگردانی او و هم تیمی هایش در مالزی، آنها از روش های ابتکاری و ابزار هایی که خودشان برای تمرین وزنه برداری درست نموده بودند استفاده کردند.

جایزه های نقدی

مبلغ جایزه های نقدی در کشور های مختلف با هم تفاوت های چشمگیری دارد.

کشور های مدال آور که ورزشکاران آنها به پشتوانه سرمایه گذاری و آمادگی ها و امکانات به چنین مقامی رسیده اند کمتر در برابر این پیروزی ها چنین سخاوتمندی نشان می دهند تا کشور هایی که سرفرازی در المپیک برایشان جنبهٔ قهرمانی و افتخار ملی دارد.

مالزی کشوری که در 13 المپیک فقط 11 مدال به دست آورده است وعده داده است که به ازای هر مدال طلای المپیک 241،000 دلار جایزه می دهد. (جایزه برای مدال نقره 150،000 دلار و برای مدال برنز 24،000 دلار خواهد بود).

تا 2 اوت مالزی در این بازی ها فقط یک مدال دریافت نموده است: مدال برنز بدمینتون دو نفرهٔ مردان.

استرالیا، صاحب 500 مدال المپیک تا 29 ژوئیه کمتر از ده درصد این مبلغ ها برای پاداش مدال آوران معین نموده است. این کشور در المپیک توکیو بیش از 30 مدال کسب نموده است.

خودرو های پر زر ق و برق

چین و روسیه در میان غول های دنیا استثنا هستند، مدال آوران آنها نه فقط جایزه های نقدی هنگفتی دریافت می نمایند بلکه انواع هدیه های دیگر هم از مقامات کشوری و محلی به آنها می رسد. برای مثال در روسیه این مزایا شامل خودرو های نو و آپارتمان های مسکونی هم می شود.

گاو

برخی پاداش ها شاید کمی عجیب و غریب باشد. قایقرانان آفریقای جنوبی، سیزوه ندلوو، ماتیو بریتین، جان اسمیت و جیمز تامسون برندگان مسابقات نهایی قایقرانی چهار نفره سبک وزن مردان سال 2012 لندن هر کدام برای پاداش یک گاو دریافت کردند. این گاو ها را جان اسکانل، بازرگان و آشپز تلویزیونی خبره در زمینهٔ کباب به آنها هدیه داد.

موقعیت های شغلی نو، دستمزد های بالاتر و معافیت از خدمت سربازی

در بسیاری از کشور ها، مدال المپیک شغل خوبی برای شما به همراه می آورد یا عایدی و دستمزد بیشتر و بالاتر.

میرابای چانو، وزنه بردار هندی برای مدال نقرهٔ خود در المپیک توکیو 350،000 دلار پاداش دریافت کرد و شاید جالب باشد بدانید که محل کار او، راه آهن سراسری هند هم به طور رسمی به او وعده موقعیت شغلی بالاتری داده است.

در کره جنوبی مدال آوران پاداش نقدی دریافت می نمایند اما عظیم ترین پاداش برای برخی مدال آوران معافیت از خدمت سربازی اجباری 18 ماهه در این کشور است. در مسابقات توکیو، این پاداش در انتظار دو ورزشکار رشته گلف این کشور به نام سونگ جای ایم و سی وو کیم بود که متأسفانه هیچ کدام از این دو نتوانستند به مدال دست یابند.

بسا بیشتر از پاداش های مادی

پاداش دادن به مدال آوران المپیک ماجرای تازه ای نیست و به دهه 1980 باز می شود اما مزایا و هدیه ها از آن موقع تا به امروز تورم شدیدی پیدا نموده است.

برای مثال در المپیک 2016 ریودو ژانیرو، جوزف اسکولینگ شناگر سنگاپوری توانست قهرمان شنای 100 متر پروانه مردان ایالات متحده، مایکل فلپس شکست دهد و به مدال طلا دست یابد و با این کار پاداش 750،000 دلاری از دولت سنگاپور دریافت کند.

برای بیشتر ورزشکاران این پاداش ها رگ حیاتی زندگی آنهاست چون بیشتر آنها در رشته های ورزشی رقابت می نمایند که رسانه ها چندان علاقه ای به آن نشان نمی دهند و به این ورزش ها نمی پردازند و بیرون از گردونه های المپیک به دشواری می توانند برای کوشش های خود حامیان مالی پیدا نمایند.

برای مثال ورزشکاران برزیلی در المپیک تا حد زیادی به یاری ها و پاداش های دولتی وابسته اند و از میان آنها می توان ربکا آندراده را نام برد که با دریافت دو مدال در رقابت های ژیمناستیک زنان، دنیا را مسحور خود کرد.

در ماه فوریه یک گروه پژوهشی از گلوبال آتلت با بیش از 500 ورزشکار سرشناس المپیک از 48 کشور دنیا مصاحبه کرد و از شرایط مالی آنها پرسید. بیش از ٪60 آنها جواب دادند از نظر مالی شرایط بسامان و مطمئنی ندارند.

ورزشکاران چندین کشور از جمله کشور های بسیار مدال آوری مانند ایالات متحده به کمپین های یاری های مردمی متوسل شدند تا بتوانند هزینهٔ آماده سازی خود را برای بازی های المپیک توکیو تأمین نمایند.

بتانی شریور، قهرمان بریتانیایی دوچرخه سواری مسابقات المپیک بریتانیا (تصویر بالا) مجبور شد پس از قطع بودجهٔ دولتی برای زنان دوچرخه سوار در سال 2017 ، برای تحقق رؤیای شرکت در المپیک دست به دامن یاری های مردمی شود.

همه گیری کوویدـ19 کارها را پیچیده تر نموده است برخی از پاداش ها و جایزه هایی که پس از مسابقات ورزشکاران دریافت می کردند عقب افتاده یا به کلی لغو شده است.

بخت با بسیاری از برندگان و مدال آوران که در این متن نام بردیم، یار بوده است و نیازی نیست نگران باشند و پاداش خود را دریافت نموده اند. از جمله هیدیلین دیاز، وزنه بردارفیلیپینی که پس پیروزی در کنفرانس خبری گفت:با وجود همه گیری ما اینجا هستیم و با خود مدال به خانه می بریم. هیچ چیز ناممکن نیست.

منبع: فرارو
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1793

به "ورزشکاران مدال آور المپیک چه پاداش هایی دریافت می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورزشکاران مدال آور المپیک چه پاداش هایی دریافت می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید