سرقت اطلاعات حساس امنیت ملی آمریکا

به گزارش تور تایلند، مفقود شدن یک لپتاپ حاوی اسناد و اطلاعات حساس حین حمله طرفداران دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به کنگره، به یک مسأله امنیت ملی تبدیل شده است.

سرقت اطلاعات حساس امنیت ملی آمریکا

به نوشته اسپوتنیک، مایکل شروین دادستان آمریکایی روز پنجشنبه در نشستی خبری هشدار داد حجم بالایی از سرقت را در خلال حمله به کنگره شاهد بوده ایم که برآورد آن ها هنوز به اتمام نرسیده است.

شروین اضافه کرد: باید آنچه اتفاق افتاده را معین کنیم، اثرات آن را کاهش دهیم و [اشیای مسروقه]می توانند واجد ارزش بالقوه برای امنیت ملی باشند.

پیش تر شبکه سی بی اس آمریکا گزارش داد در حال حاضر کوشش برای شناسایی عاملان حمله به ساختمان کنگره ادامه دارد.

این شبکه به نقل از بعضی منابع اظهار داشت یک لپتاپ که احتمالاً حاوی اطلاعات امنیت ملی حساسی است از ساختمان کنگره به سرقت رفته است.

از سوی دیگر یکی از مهاجمان کنگره آمریکا حین انجام این حمله با قرار دادن تصویری در حساب توییتری خود، از دسترسی به محتوای رایانه میا ارنبرگ مشاور مطبوعاتی نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان اطلاع داد.

یک مقام سابق اداره تحقیقات فدرال آمریکا نیز هشدار داد، ممکن است افرادی که وارد ساختمان کنگره شده اند، دستگاه های شنود و جاسوسی در نقاط مختلف و دفاتر نمایندگان و سناتور ها کار گذاشته باشند. وی اضافه کرد کار گذاشتن چنین دستگاه هایی ممکن است فقط چند ثانیه طول بکشد.

از سوی دیگر مدیر ارشد بخش اداری کنگره اعلام نموده حین حمله به کنگره اقداماتی برای محافظت از زیرساخت های دیجیتال کنگره صورت گرفته است، که صدور فرمان قفل شدن کامپیوتر ها و لپتاپ ها و خاموش شدن دسترسی به کابل های شبکه، از جمله آن ها است.

میز کار پلوسی بعد از حمله به کنگره

یکی از عکس های معروف منتشر شده از این حمله، تصویر یکی از طرفداران ترامپ است که پایش را روی میز کاری پلوسی انداخته است. او پس از خروج از ساختمان کنگره گفته بود: هنگامی که وارد اتاق پلوسی شدم، هنوز به خاطر آثار گاز اشک آور سرفه می کردم. یک پوشه روی میز پلوسی بود که روی آن نوشتم ما عقب نشینی نمی کنیم.

پلوسی چهارشنبه شب در نشستی خبری گفت رئیس پلیس کنگره و دیگر مقامات امنیتی این نهاد باید به خاطر کوتاهی در کار خود اخراج شوند. وی همچنین از استعفای فرمانده نیرو های مسلح کنگره اطلاع داد.

به گفته سخنگوی پلیس، استیون ساند رئیس پلیس کنگره درخواست استعفای خود را ارسال نموده و تا هفته آینده مورد تأیید قرار خواهد گرفت.

چهارشنبه شب در حالی که جلسه مشترک کنگره آمریکا برای تأیید نهایی پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری در جریان بود، عده ای از طرفداران ترامپ که در مقابل این ساختمان تجمع نموده بودند، به داخل آن یورش بردند.

در جریان این حمله پنج نفر کشته شده و 60 مأمور پلیس واشنگتن مجروح شدند. به گفته سخنگوی اداره پلیس پایتخت آمریکا تا کنون ده ها نفر از این مهاجمین بازداشت شده اند و پنج نفر نیز جان خود را از دست داده اند.

علاوه بر این، نیرو های پلیس دو بمب را در مجاورت ساختمان های مرکزی کمیته ملی حزب هر دو دموکرات و جمهوری خواه کشف کردند.

ترامپ نیز که پیش تر با اظهارات جنجالی و تحریک آمیز خود، آتش این خشونت ها را نموده بود، در بیانیه ای قول انتقال منظم قدرت به بایدن را داده است.

تا به امروز شمار زیادی از رهبران و دیپلمات های ارشد کشور های مختلف، این حادثه را محکوم نموده و انتقال مسالمت آمیز قدرت و احترام به دموکراسی را در آمریکا خواهان شده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1467

به "سرقت اطلاعات حساس امنیت ملی آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرقت اطلاعات حساس امنیت ملی آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید