واکنش مورالس به اقدام خانمی که جای او را غصب کرد

به گزارش تور تایلند، فارس نوشت: اوو مورالس رئیس جمهور مستعفی بولیوی، اقدام قانونگذار مخالف دولتش در اعلام خود به عنوان رئیس جمهور موقت را خیانت بارترین و وحشتناک ترین کودتای تاریخ دنیا خوانده است.

واکنش مورالس به اقدام خانمی که جای او را غصب کرد

به نوشته رویترز، با استقبال مقام های مکزیکی از اوو مورالس رئیس جمهور مستعفی بولیوی بعد از اعطای پناهندگی به او، یک مقام آمریکایی مدعی شده که این کشور پیشتر توسط مکزیک در جریان اعطای پناهندگی سیاسی به مورالس قرار گرفته بود.

یک مقام ارشد دولت ترامپ که نامش منتشر نشده، از خروج اوو مورالس از بولیوی بعد از استعفای او از ریاست جمهوری استقبال کرد.

این مقام ناشناس آمریکایی ادعا کرد که خروج مورالس از بولیوی گامی مثبت برای آغاز آرام کردن اوضاع در بولیوی است.

وی همچنین مدعی شد که مکزیک ایالات متحده را از قصد خود برای پیشنهاد پناهندگی به مورالس آگاه نموده بود و ما هم حمایت لجستیکی مان را برای این موضوع پیشنهاد کردیم.

این مقام آمریکایی شرح بیشتری درباره ادعای خود مبنی بر ارائه پیشنهاد یاری به مکزیک در موضوع ارائه پناهندگی به مورالس ارائه نکرد.

جنینه آنز

اظهارات این مقام دولت ترامپ در حالی مطرح شده که در صحنه تحولات بولیوی، بعد از خروج مورالس از کشور و حضور او در مکزیک، جنینه آنز معاون دوم مجلس سنای این کشور با برگزاری یک نشست، خودش را رئیس جمهور موقت بولیوی خواند.

به نوشته خبرگزاری تاس، اقدام خانم آنز که از مخالفان شناخته شده اوو مورالس بوده است، با واکنش مورالس روبرو شد و او این اقدام را گواه دیگری بر کودتا در بولیوی خوانده است.

بعد از استعفای مورالس و معاون او، رئیس مجلس سنای بولیوی هم که از حامیان رئیس جمهور بود و طبق قانون این کشور بعد از رئیس جمهور، کفیل ریاست جمهوری محسوب می شد، از سمت خود کناره گیری کرده بود.

پیش از این دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ضمن ابراز رضایت از استعفای اوو مورالس، تلویحاً خواهان وقوع کودتایی مشابه در ونزوئلا و نیکاراگوئه شد.

ترامپ با صدور بیانیه ای ضمن غیرقانونی ادعا کردن دولت های ونزوئلا به ریاست نیکلاس مادورو و نیکاراگوئه به ریاست دنیل اورتگا، گفت، استعفای مورالس زنگ خطر را برای این دولت ها به صدا درآورده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز وی در این بیانیه مدعی شد: استعفای روز گذشته رئیس جمهور اوو مورالس، لحظه مهمی برای دموکراسی در نیم کره غربی بود. این تحولات پیغام محکمی را به رژیم های نامآغاز در ونزوئلا و نیکاراگوئه می دهد که اراده مردم همیشه پیروز است.

مورالس در واکنش به تکیه جنینه آنز بر کرسی ریاست جمهوری بولیوی گفت: این خیانت بارترین و وحشتناک ترین کودتا در تاریخ است.

او اضافه کرد: سناتور دست راستی افراطی و وابسته به کودتاچیان، بدون به حد نصاب رسیدن قانونگذاران در مجلس و در جمع حامیانش و با یاری نیروهای مسلح و پلیس که مردم را سرکوب می نمایند، خودش را رئیس سنا و سپس رئیس جمهور موقت خواند.

او پیش از این در شرح چرایی استعفای خود از ریاست جمهوری به رغم اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بولیوی و تایید رسمی پیروزی او در این انتخابات گفته بود که به دلیل اجتناب از ریخته شدن خون برادران و خواهرانمان در بولیوی از ریاست جمهوری کناره گیری کرد.

مورالس روز گذشته در بدو ورود به مکزیک به طرح سوء قصد به جان خود از جانب مخالفان اطلاع داد و از اقدام دولت مکزیک در اعطای پناهندگی قدردانی کرد. وی همچنین قول داد: مادامی که زنده هستم به مبارزات سیاسی ادامه خواهم داد

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 40

به "واکنش مورالس به اقدام خانمی که جای او را غصب کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش مورالس به اقدام خانمی که جای او را غصب کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید